Zo zákulisia uniklo meno Junckerovho nástupcu. Babiš: Neviem, či je Sorosov človek

  0
  Český premiér Andrej Babiš hovorí s novinármi počas jeho príchodu na mimoriadny summit EÚ v sídle budovy Europa v Bruseli 30. júna 2019. (Autor: TASR)

  Timmermans by sa novým šéfom EK mal podľa Reuters stať aj napriek mimoriadne silnému odporu krajín z východnej časti EÚ.

  Na jeho mene sa totiž počas nedávneho summitu G20 v japonskej Osake dohodli predstavitelia Francúzska, Španielska, Holandska a Nemecka, uviedli pre Reuters dvaja diplomati, ako aj poradca Európskeho parlamentu (EP). 

  Holanďan Frans Timmermans na snímke TA SR.

  Ak by sa na čelo EK postavil Timmermans, znamenalo by to podľa Reuters víťazstvo centristov a liberálov, ktorí sa stavajú na odpor údajnej neustále narastajúcej dominancii Berlína nad Bruselom.

  Ukončilo by to tiež 15-ročnú éru, kedy EK ovládali stredopravé sily. Timmermans (58) už dávnejšie avizoval, že jeho prioritami ako šéfa EK by boli: boj so zmenou klímy, celoúnijný minimálny príjem a budovanie vzťahov s Afrikou, ktorá je domovom veľkého množstva migrantov, ktorí do Európy prichádzali v posledných rokoch.

  Babiš: Timmermans sa vyjadroval o našom regióne negatívne

  Špicenkandidáti, teda lídri kandidátok jednotlivých frakcií vo voľbách do Európskeho parlamentu, nie sú tými správnymi osobami, ktoré by mohli zjednotiť Európu. Pred mimoriadnym summitom Európskej únie o obsadení kľúčových postov v jej orgánoch to povedal český premiér Andrej Babiš.

  Na snímke TA SR Andrej Babiš.

  Babiš reagoval na zákulisné informácie, že najväčšiu šancu stať sa novým predsedom Európskej komisie má špicenkandidát socialistov Frans Timmermans. Predseda Európskej rady Donald Tusk predtým tiež navrhol ponúknuť túto funkciu stredo-ľavému bloku.

  K otázke údajnej možnosti, že by sa slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) mohol stať šéfom Európskej rady, Babiš uviedol, že predseda slovenskej vlády patrí medzi európskych socialistov a otázky obsadenia jednotlivých postov musí nevyhnutne brať stranícky. Český premiér skonštatoval, že predseda Komisie má významnejšie právomoci.

  “Ja sa na to dívam z hľadiska záujmov Českej republiky, nie frakcií. Tu ide o to, aby v Komisii bol niekto, kto rozumie nášmu regiónu. Treba si uvedomiť, že V4 je ako blok najväčší obchodný partner Nemecka,” zdôraznil Babiš, pričom naznačil, že hlas stredoeurópskeho bloku by mal mať istú váhu.

  Babiš: Pýtam sa, kde sú ženy?

  Pellegrini, ktorý sa pred summitom zúčastnil na rokovaní Strany európskych socialistov (PES), sa pri novinároch pred večerným stretnutím hláv štátov a vlád krajín EÚ nepristavil.

  “My sme boli od počiatku proti systému špincenkandidátov,” vyhlásil Babiš. “Pýtam sa, kde sú ženy? pokračoval český premiér, pričom za “tiež dobrú kandidátku” na post predsedu Komisie označil dánsku eurokomisárku Margrethe Vestagerovú z Aliancie liberálov a demokratov za Európu (ALDE).

  Má odlišné pohľady na migráciu než my, povedal český premiér o Timmermansovi

  Hovorca maďarskej vlády predtým vyhlásil, že Timmermans je neprijateľný pre celú Vyšehradskú štvorku, pričom ho označil za “Sorosovho človeka”.  “Neviem, či je Sorosov človek,” reagoval Babiš, avšak vyzval ku “geografickému balansu”.

  Poukázal, že Timmermans sa “viackrát negatívne vyjadril k nášmu regiónu a má odlišné pohľady na migráciu než my”.

  Úvahy, že predsedom Európskej komisie by sa mohol stať socialistický špicenkandidát Frans Timmermans z Holandska, ešte pred stretnutím ostro kritizovali poľský premiér Mateusz Morawiecki aj maďarský premiér Viktor Orbán.

  “Frans Timmermans nie je kandidátom kompromisu, Frans Timmermans je kandidátom, ktorý silne rozdeľuje Európu. Nerozumie strednej Európe,” povedal Morawiecki. 

  Timmermans bol hlasným kritikom reformy súdnictva, ktorú v Poľsku rozbehla strana Právo a spravodlivosť.

  Orbán zase poslal predsedovi Európskej ľudovej strany (EPP) Josephovi Daulovi otvorený list, v ktorom okrem iného upozornil, že uvoľnenie vrcholnej pozície v Európskej komisii socialistom – napriek tomu, že skončili vo eurovoľbách druhí za EPP – by bolo ponižujúce.

  Orbánova strana FIDESZ má v súčasnosti pozastavené členstvo v EPP.

  Schôdzka hláv štátov a predsedov vlád členských krajín Európskej únie sa v Bruseli začala v nedeľu večer s oneskorením, keďže predseda Európskej rady Donald Tusk ešte pred ňou rokoval s lídrami jednotlivých štátov.

  Podľa správ z večera premiéri z EPP nesúhlasia s Timmermansom na čele Európskej komisie. Viac sa dočítate TU.