Čo Milión chvíľok prehliadol: Nemajú silu Babiša zhodiť. A keby áno, všetka moc skončí v rukách Zemana, hovorí publicista Joch

0
Roman Joch (Autor: Hans Štembera)

Na Letnej sa 23. júna zišlo podľa odhadov telekomunikačnej spoločnosti 283-tisíc ľudí. Ide o najväčšiu masovú demonštráciu od novembra 1989. O čom podľa vás obrovský počet nespokojencov vypovedá?

O tom, že asi polovici občanov a voličov v ČR premiér Babiš (aj prezident Zeman) veľmi vadí.

Ľudia na demonštrácii na pražskej Letenskej pláni 23. júna 2019

Ľudia na demonštrácii na pražskej Letenskej pláni 23. júna 2019. Zdroj: TASR

Hoci aj predchádzajúce vlády boli opradené škandálmi, Paroubek, Nečas či Topolánek nikdy takej početnej vlne ľudí nečelili. Je to odraz zlého výkonu Babišovej vlády?

Nie, výkon Babišovej vlády je štandardný. Im nevadí ten výkon, im vadí osoba.

Majú demonštranti právo požadovať rezignáciu Andreja Babiša? A majú na to silu?

Právo na to majú, ale silu nemajú. Totiž keď polovici ľudí Babiš vadí, tak druhej polovici ako premiér nevadí. A z tejto druhej polovice 60 % – t. j. 30 % všetkých občanov/voličov – Babiša ako premiéra silno podporuje.

Andrej Babiš

Andrej Babiš. Zdroj: TASR

Andreja Babiša na politické výslnie vyniesla kritika správania politických elít. Kritizoval korupciu a podvody. Súčasné protesty sa nesú v podobnom duchu. Domnievate sa, že medzi nespokojnými v rokoch 2011 – 2013 a medzi nespokojnými v roku 2019 je nejaký zásadný prienik?

Neviem, určitý je, ale myslím, že nie zásadný. Protesty 2011 – 2013 boli ideologické, radikálne ľavicové. Tie dnešné sú osobné a podieľajú sa na nich ľudia rôznych politických názorov (okrem stúpencov Andreja Babiša a jeho spojencov, pravdaže).

Akú rolu hrá v celej veci prezident Miloš Zeman? Na premiéra nevytvára žiadny tlak, dokonca sa angažuje vo veci (ne)odvolania ministra kultúry Antonína Staňka. Je Babišovou poistkou v prípade, že by premiér podal demisiu?

Zeman nie je nutne Babišovou poistkou. Keby Babiš podal demisiu, odstúpila by vláda a prezident Zeman by mal úplne voľné ruky…

Zmenila by demisia niečo? Šéf spolku Milión chvíľok pre demokraciu Mikuláš Minář uviedol, že postačí, keď Babiš odíde. Skutočne by podľa vás demonštrácie ustali? Veď vláda by bola stále v rukách ANO. Nebol by teda taký stav analógiou zvereneckého fondu, do ktorého bol uložený Agrofert? Neboli by ľudia ďalej nespokojní, pretože by v pozadí stál Andrej Babiš?

Keby premiér Babiš podal demisiu, znamenalo by to, že prezident Zeman by za premiéra mohol vymenovať kohokoľvek. Stúpenci rezignácie Babiša nevedia, že po dosiahnutí A nemusí nutne nasledovať ich obľúbené B (premiérom niekto iný z ANO).

Pokojne môže nasledovať Z, t. j. Zeman vytvorí svoju vládu, poskladá ju zo svojich stúpencov v Poslaneckej snemovni, premiérom bude jeho, nie Babišov človek a členmi vlády niekto z ANO, niekto z ČSSD, niekto z KSČM, niekto z Okamurovej strany, pár Zemanových „nestraníkov“ plus Václav Klaus mladší.

A táto Zemanova vláda na rozdiel od Rusnokovej už môže získať podporu Poslaneckej snemovne. Inými slovami, demisia Babiša v dnešnej situácii môže znamenať, že Zeman bude mať vo svojich rukách všetku výkonnú moc v krajine, prezidentskú aj vládnu.

Miloš Zeman

Miloš Zeman. Zdroj: TASR

„V nadstraníckosti je sila týchto protestov,“ povedal za organizátorov podpredseda Milióna chvíľok Benjamin Roll. Domnievate sa, že protesty boli skutočne nadstranícke? A apolitické?

Žiadny politický protest nemôže byť apolitický. A žiadny protest proti straníckemu premiérovi krajiny nemôže byť nadstranícky.

16. novembra si chce Milión chvíľok všetko na Letnej zopakovať. Môže podľa vás vlna nespokojnosti s Babišom udržať svoje „momentum“ aj cez prázdniny? Bude podľa vás aj vzhľadom na ikonické výročie, ktoré bude nasledovať hneď o deň neskôr, tento protest skôr úspechom či blamážou?

„Momentum“ (dynamiku) narušil fakt, že v Poslaneckej snemovni bolo hlasovanie o nedôvere vláde a Babiš ho ustál. Na jeseň sa protesty môžu vrátiť, ale premiéra k demisii neprinútia. To môže len obžaloba a hrozba väzby; alebo definitívne rozhodnutie, že ak zostane premiérom, Agrofert nielenže už nedostane dotácie, ale bude musieť vracať aj tie predchádzajúce.

Mal by podľa vás Milión chvíľok pre demokraciu vstúpiť do aktívnej politiky a uchádzať sa aj o priazeň voličov?

Preboha, nie. To akože máme v parlamente málo strán? Naopak, máme ich príliš veľa a mali by sa začať zlučovať alebo zaniknúť. Navyše Milión chvíľok ako politická kandidujúca strana by bola neúspechom a sklamaním; nemá totiž ideológiu, je o proteste proti osobe.

Ako protestné hnutie je úspešné (dokázalo vyvolať najmasovejšiu demonštráciu za posledných 30 rokov); ale táto schopnosť sa nemusí nutne pretaviť do úspešnej politickej strany. Len by poškodila tie súčasné opozičné.

autor: Marek Korejs

 

- Reklama -