štvrtok, 2 júla, 2020
17.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Globsec: Záležitosti súvisiace so šírením dezinformácií zostávajú na popredných miestach v programe...

Globsec: Záležitosti súvisiace so šírením dezinformácií zostávajú na popredných miestach v programe EÚ

Odborníci slovenského bezpečnostného inštitútu GLOBSEC na základe celoročných výskumných aktivít identifikovali vo svojich oblastiach pôsobenia hlavné trendy, ktoré budú mať podľa nich v budúcnosti najväčší význam.

“Myslíme si, že všetky tieto trendy majú kľúčový význam,” povedala analytička Globsecu Orsolya Ráczová. Dodala však, že podľa názorov expertov sú najdôležitejšie trendy spojené s technologickou transformáciou.

“Správu preto začíname kľúčovými trendmi z oblasti technológií,” povedala.

Podľa analytika Globsecu Juraja Čorbu sa spoločnosť nachádza na pokraji obdobia, v ktorom úspech ekonomík i spoločností ako takých bude závisieť od toho, aký postoj zaujmú vlády a medzinárodné organizácie k už existujúcim i novým digitálnym platformám.

V súvislosti s umelou inteligenciou môžeme podľa Čorbu očakávať na jednej strane pokračovanie nevyváženého stavu medzi rýchlosťou rozvoja a komercializácie umelej inteligencie a vedomým nadhľadom a jej reguláciou na druhej strane.

Dva trendy venujú odborníci bezpečnosti. Ráczová spolu s analytikom Michalom Čubríkom v trende č. 6 píšu, že napätie medzi členskými štátmi NATO sa zintenzívnilo, zatiaľ čo Aliancia stále čelí výzvam, ktoré sú poháňané vonkajším bezpečnostným prostredím v susedstve a vytváraním potenciálne paralelných obranných štruktúr v Európe.

V tejto súvislosti pripomínajú vývoj vzťahov medzi EÚ a NATO a vôľu USA chrániť svojich európskych spojencov.

 Analytik Kacper Rekawek sa v trende č. 5 venuje hrozbe zo strany zahraničných teroristických bojovníkov, ktorá je v súčasnosti menej priama, ale v skutočnosti môže byť rovnako nebezpečná.

Šéf programu StratCom v GLOBSEC Policy Institute Daniel Milo v trende č. 3 píše, že záležitosti súvisiace so šírením dezinformácií a zasahovaním do politických procesov zostávajú na popredných miestach v programe EÚ.

Veľká časť populácie získava správy prostredníctvom sociálnych médií a významná časť z nich nevenuje pozornosť ich zdroju, čo zvyšuje náchylnosť na manipuláciu dezinformáciami a na informačné operácie uskutočňované domácimi aj zahraničnými činiteľmi.

“Nemôžeme ignorovať ani oblasť udržateľného rozvoja,” povedala Ráczová, ktorá sa k tejto problematike vyjadruje v trende č. 8.

Prehlbujúca sa medzera medzi vidieckymi a mestskými oblasťami je podľa nej všeobecne nezvratný dlhodobý trend, ktorý si vyžaduje neustálu politickú pozornosť, aby vidiecke oblasti úplne nezaostali.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Brazília: Už vyše 60-tisíc úmrtí súvisiacich s COVID-19

Počet úmrtí v súvislosti s ochorením COVID-19 dosiahol v stredu v Brazílii 60 610 po tom, ako za obdobie posledných 24 hodín...

V Richmonde odstránia všetky sochy osobností Konfederácie

Starosta mesta Richmond v americkom štáte Virgínia v stredu nariadil okamžité odstránenie všetkých sôch znázorňujúcich osobnosti južanskej Konfederácie, ktorá v občianskej vojne...

Egypt ožíva. Obnovil lety, sprístupnil pyramídy

Egypt v stredu po troch mesiacoch obnovil medzinárodné lety a sprístupnil hlavné turistické atrakcie vrátane Cheopsovej pyramídy v Gíze, ktoré boli zatvorené...

Blízky východ je v kritickej situácii. WHO za týždeň hlási denne 160 000 nových prípadov

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu oznámila, že za posledný týždeň bolo vo svete denne hlásených viac ako 160 000 nových prípadov...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,687 Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 193 Last updated: 2. júla 2020 - 07:52 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky