Proletári všetkých krajín, spojte sa! A Sulík delí opozíciu

  0
  Richard Sulík (Autor: facebook.com/RichardSulik)

  „Aj keď som nevedel, kto sú tí proletári, vedel som, že spájať sa musí byť niečo dobré. Že v jednote je sila, čo bolo ďalšie heslo tej doby,“ konštatuje v komentári Hospodárskych novín Richard Sulík a dodáva, že spájať sa a spolupracovať, to sú heslá aj súčasnosti.

  „Kto sa stoj čo stoj nespája a nespolupracuje, patrí k starej opozícii. Tej rozhádanej, čo všetko len kritizuje a nič iné neponúka,“ uvažuje, no zároveň dodáva, že pravda často býva opačná.

  „Na vládnutie potrebujete skúsenosti, program, preverených ľudí a silné zázemie. Nehovoriac o poctivom financovaní, aby sa nestalo, že namiesto infraštruktúrnej oligarchie nastúpi digitálna oligarchia,“ hodnotí súčasnú politickú situáciu.

  „Vláda sa skladá až po voľbách,” tvrdí Richard Sulík. Zdroj: Facebook/Richard Sulík

  Stará a nová opozícia

  „Ak tu niekto niečo ponúka, je to práve tá stará dobrá opozícia. KDH ponúka staromódne, niekoľkotisícročné hodnoty, OĽaNO ponúka do špiku kosti dôsledný, až donkichotský boj proti korupcii a SaS ponúka riešenia,“ vymenúva prácu dlhoročných opozičných strán.

  Nová opozícia podľa predsedu SaS ponúka spájanie a spoluprácu.

  „Najviac volajú po spolupráci a spájaní tí, ktorí rozbíjajú opozíciu tým, že zakladajú nové strany ako na bežiacom páse. Ľudia, ktorí sú roky rokúce v politike, sú zrazu tí noví politici. Síce sú bez programu, ale to neprekáža,“ kritizuje Sulík.

  Predseda SaS sa zatiaľ neformálne stretol s exprezidentom Andrejom Kiskom. Zdroj: PL.sk

  Zdôrazňuje, že ako služobne najstarší opozičný politik odmieta na túto vlnu naskočiť.

  „Za vyše 10 rokov v politike som zažil kadejaké ošiale vrátane toho okolo SaS. Desí ma, keď si predstavím, že v roku 2010 by SaS ako komplet neskúsená strana mala zostavovať vládu.

  A nabehnú mi zimomriavky na chrbte, keď si predstavím, že vládu v roku 2016 by mal zostavovať predseda strany Sieť Radoslav Procházka spolu so svojím podpredsedom Miroslavom Beblavým,“ vracia sa do histórie.

  Na Radoslava Procházku a jeho plány zostavovať v roku 2016 vládu, nespomína Sulík v dobrom. Zdroj: TASR

  Sulík opätovne potvrdil, že SaS pôjde do volieb samostatne.

  „Voliči si budú môcť vybrať, či chcú naozaj nahradiť Smer, alebo experimentovať. Lebo o nás je známe, že držíme slovo, a to je síce tiež staromódne, no v tom sa doslova vyžívam.“

  Podľa predsedu SaS sa začnú hľadať po voľbách kompromisy.

  „Pekne si všetci spolu sadneme, pozrieme, kto má koľko mandátov, aké sú možné koalície, a začne sa rokovať o spoločnom programe,“ predvída.

  „Napíše sa spoločný program, podpíše sa koaličná zmluva a krátku fázu kompromisov nahradí štvorročné obdobie bezpodmienečného dodržiavania dohôd,“ uvažuje.

  A na záver dodáva osvedčené „clara pacta, boni amici“ – zmluvy robia priateľov, “čo je tiež tisícmi rokov osvedčené pravidlo”.

  - Reklama -