nedeľa, 1 augusta, 2021
18.6 C
Bratislava
ÚvodArénaSúdnictvo trápi nedostatok personálu a prieťahy v konaní, tvrdia odborníci

Súdnictvo trápi nedostatok personálu a prieťahy v konaní, tvrdia odborníci

Ako jeden z úspechov spolupráce CEPEJ uviedol Gál inštitút hosťujúceho sudcu, ktorý schválila Národná rada SR koncom júna.

V rámci neho by hosťujúci sudca zastupoval svojich kolegov na materskej alebo rodičovskej dovolenke a po ich návrate sa presunul na iné miesto ako opäť hosťujúci sudca.

Ďalším nápadom CEPEJ je podľa ministra aj zákon o ukončení niektorých exekučných konaní. Stará exekúcia sa podľa zákona zastavuje, ak uplynulo päť rokov od jej začatia a nezistil sa majetok, ktorý by stačil aspoň na úhradu trov exekúcie.

Na margo vymenovaných opatrení minister dodal, že do budúcna sa bude musieť pristúpiť v reforme súdnictva k ešte razantnejším krokom.

“Ale na to už asi my mandát nebudeme mať, aby sme zmenili súdnu mapu a zásadne zmenili špecializáciu niektorých súdov,” dodal Gál. 

Predseda CEPEJ Georg Stawa sa vyjadril, že problémy s ktorými sa slovenské súdnictvo stretáva, sú aj problémami takmer všetkých štátov strednej Európy.

„Konferencia bola zameraná na reformy posilnenia efektívnosti slovenského súdneho systému a kvality súdov,” dodala štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti SR Edita Pfundtner.

“Myslím si, že je legitímne očakávania každého z nás, aby súdny systém vyhovel používateľom súdu bez zbytočných prieťahov a pri zachovaní potrebnej kvality,” dodala Pfundtner s tým, že ďalšia spolupráca slovenskej justície s CEPEJ by sa mala týkať manažérskych zručností personálu. 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,647 Úmrtí 12,540 Uzdravení 379,531 Infikovaných 576 Last updated: 1. augusta 2021 - 06:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -