piatok, 10 júla, 2020
28.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Šokujúce! Babiš ostro zaútočil na šéfa ODS Fialu. Na citlivom mieste

Šokujúce! Babiš ostro zaútočil na šéfa ODS Fialu. Na citlivom mieste

Prezident Miloš Zeman podľa predsedu občianskych demokratov rozvracia ústavný systém Českej republiky, preto by sa mala zrušiť priama voľba a vrátiť späť parlamentná voľba hlavy štátu.

„Priama voľba prezidenta viedla iba k tomu, že prezident má pocit, že porušovanie ústavy je dovolené, pretože získal vyše polovicu hlasov voličov, a teda má akýsi silný mandát na čokoľvek.

To však nie je pravda: právomoci prezidenta zostali rovnaké a takisto aj jeho povinnosti vrátane rešpektu k ústave a jej tradícii,“ myslí si Fiala.

Podľa jeho slov sa zmenilo to, akým spôsobom s ústavou prezident zaobchádza.

„Čo sa však bohužiaľ zmenilo, je spôsob zaobchádzania s ústavou a jej interpretácia prezidentom. Preto je nutné tohto nebezpečného protiparlamentného džina svojvôle vrátiť späť do fľaše, treba vymyslieť také pravidlá, aby každý musel dodržiavať ústavu a aby za jej nedodržiavanie mohol byť primerane sankcionovaný.

A treba začať diskusiu o návrate k našej dobrej ústavnej tradícii, totiž voľbe prezidenta Parlamentom Českej republiky,“ uviedol Fiala v texte, ktorý publikoval server forum24.cz.

Petr Fiala

Petr Fiala  Zdroj: Hans Štembera

PL sa spýtali predsedu hnutia ANO a premiéra Andreja Babiša, čo na Fialove slová hovorí a či by sa skutočne nemala vrátiť parlamentná voľba hlavy štátu.

Podľa Babiša by mal Fiala vrátiť vysokoškolský diplom.

„Pán predseda Fiala by mal asi vrátiť diplom. Počuť toto od profesora politológie je pre mňa šokujúce. To chce naozaj zrušiť voľby s najvyššou účasťou len preto, že sa mu momentálne nepáči, koho si ľudia vybrali?“ uviedol Babiš.

Český predseda vlády ďalej pripomenul, akým spôsobom prebiehali posledné voľby prezidenta parlamentom.

„To chce naozaj zobrať občanom ich právo na výber prezidenta a volá po tom, aby zase prebiehali nedôstojné ťahanice a handle v parlamente? Ja to nechápem. Tým skôr, že priamu voľbu prezidenta prijala vláda Petra Nečasa, kde pán Fiala tiež pôsobil. Za prijatie v roku 2012 hlasovali takmer všetci poslanci ODS, VV a TOP 09,“ pokračoval.

„Bohužiaľ ODS často mení názory, ako sa im to práve hodí. Je to zlý návrh a hnutie ANO ho určite nepodporí. My naopak chceme priamu voľbu aj pre starostov,“ konštatoval premiér Babiš pre PL.

Debata o tom, či by mali prezidenta v Česku aj naďalej voliť občania v priamej voľbe, sa dnes neobjavuje prvýkrát. Občas s návrhom opätovnej parlamentnej voľby prichádzajú politici v čase, keď kritizujú prezidenta za niektoré jeho kroky či za údajnú nečinnosť.

Teraz ide o prípad, keď Miloš Zeman odmieta prijať demisiu ministra kultúry Antonína Staňka (ČSSD) a nahradiť ho nominantom vedenia sociálnej demokracie Michalom Šmardom.

Staněk na základe tlaku vedenia strany podal demisiu v máji, len pár dní predtým mu však vedenie strany vyjadrilo dôveru a oznámilo, aby pokračoval vo svojej práci.

Miloš Zeman

Miloš Zeman. Zdroj: TASR

Prezident Miloš Zeman hovorí o tom, že Staňkovi sa podarilo vypátrať korupčné a nehospodárne konanie v organizáciách spadajúcich pod ministerstvo kultúry a mal by tak mať možnosť v pátraní pokračovať.

Podľa šéfa ČSSD Jana Hamáčka je krajina na prahu ústavnej krízy a reálne hrozí pád vládnej koalície.

Naopak premiér Babiš žiadnu krízu nevidí a uvádza, že robí všetky možné kroky na to, aby sa s prezidentom dohodol.

Ďalšie riešenie sporu bude prebiehať v piatok, keď prezident prijme zároveň šéfa ČSSD Hamáčka a ministra kultúry Staňka.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Dobytkár Kuba ostáva za mrežami. Súd jeho sťažnosť dnes zamietol

Podnikateľ Peter Kuba, ktorého zadržali v piatok (3. 7.) v rámci policajnej akcie Dobytkár, bude právoplatne stíhaný väzobne. Rozhodol o tom v...

Prezidentka Bolívie mala pozitívny test na koronavírus. Budem pracovať v izolácii, odkázala Áňezová

Dočasná bolívijská prezidentka Jeanine Áňezová vo štvrtok oznámila, že mala pozitívny test na nový koronavírus. Informovala o tom agentúra AFP.

Od piatka jazdia vlaky z Bratislavy do Chorvátska denne

Vlaky RegioJet budú od piatka (10. 7.) jazdiť z Bratislavy do Chorvátska a Slovinska denne. Dopravca reaguje na vysoký dopyt po cestovaní do Chorvátska,...

Falšovatelia pripravujú Slovensko o desiatky miliónov eur. Falšuje sa elektronika, kozmetika aj potraviny

V dôsledku falšovania a "pirátstva" došlo na Slovensku k výške ročných strát za rok 2019 na štátnych príjmoch v sume asi 456...

To, čo avizoval Matovič včera, dnes štartuje: Pripravte sa na hraničné kontroly

Na hraničných priechodoch SR a ich v bezprostrednej blízkosti sa od piatka 15.00 h do soboty (11. 7.) do 15.00 h uskutoční...

Zurian: Výsledky po reorganizácii NAKA sú podľa mňa veľmi priaznivé

Národná kriminálna agentúra (NAKA) aktuálne pracuje na 689 prípadoch. Zaoberá sa prípadmi úplatkov vo výške viac ako 12 miliónov eur. Najvýznamnejším korupčným...

Na Slovensku pribudlo 19 nakazených, najviac prípadov je z Banskobystrického kraja

Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk. Vo štvrtok (9. 7.) na Slovensku pribudlo 19...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,870 +19 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,481 Infikovaných 361 Last updated: 10. júla 2020 - 12:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky