Homosexuálne manželstvá v konzervatívnom Severnom Írsku! Rozhodol britský parlament. Ale…

  0
  Ilustračná snímka, britský parlament. Foto: TASR

  Severoírska vláda, ktorú vytvárajú írski katolíci a probritskí protestanti, sa rozpadla v januári 2017, keď sa z nej stiahla írska republikánska strana Sinn Féin.

  Pokusy o jej obnovenie odvtedy viaznu na mŕtvom bode. 

  Londýn bol tak nútený — v záujme zaistenia fungovania štátnej správy — podniknúť kroky k obnoveniu priamej vlády nad touto britskou provinciou.

  Na rozdiel od zvyšku Spojeného kráľovstva, kde boli manželstvá osôb rovnakého pohlavia zavedené v roku 2014, sú v Severnom Írsku takéto sobáše nelegálne.

  V Severnom Írsku je tiež striktne obmedzený aj prístup k interrupciám, ktoré sú tam zakázané i v prípade znásilnenia, incestu či fatálnych fyzických defektov  plodu.

  Britská vláda doposiaľ vždy trvala na tom, že rozhodovanie o týchto otázkach je výlučne v kompetencii severoírskych politikov. 

  V situácii pokračujúceho politického patu v Severnom Írsku však britskí poslanci v utorok rozhodli o zavedení homosexuálnych manželstiev a interrupcií aj na území tejto provincie. 

  Rozhodnutie britského parlamentu však môže naraziť. Zdroj: TASR

   

  Návrhy opozičných labouristov v utorkových hlasovaniach podporili aj mnohí poslanci vládnucej Konzervatívnej strany.

  Legalizáciu homosexuálnych sobášov schválili pomerom hlasov 383:73 a povolenie interrupcií v pomere 332:99. 

  Rozhodnutie Dolnej snemovne však nevstúpi do platnosti, ak sa súperiace severoírske strany dokážu v najbližších mesiacoch dohodnúť na obnovení činnosti spoločnej regionálnej vlády a parlamentu.

  Ak sa im to podarí, môže zákonodarný zbor v Belfaste rozhodnutie britských poslancov zrušiť. 

  Proti akejkoľvek liberalizácii v oblasti homosexuálnych manželstiev a interrupcií sa stavia severoírska Demokratická unionistická strana (DUP), podľa ktorej sú utorkové hlasovania britských poslancov v rozpore s vôľou obyvateľov Severného Írska. Podpora DUP je pritom kľúčová pre fungovanie súčasnej britskej menšinovej vlády. 

  - Reklama -