Automobilka v Bratislave ponúkne novú garanciu aj lepšie platy: Takto zvýšia mzdy

  0
  Vstupná brána do podniku VW Slovakia v Bratislave. (Autor: TASR)

  Dohoda je platná od 1. septembra tohto roka do konca augusta 2023. Zahŕňa postupné každoročné zvyšovanie tarifných miezd v štyroch krokoch a jednorazové platby pre všetkých tarifných zamestnancov VW SK v jednotnej výške.

  Tabuľkové tarifné mzdy sa k 1. septembru tohto roka zvýšia o 3,5 % a jednorazová platba je vo výške 350 eur. V roku 2020 má byť podľa dohody zvýšenie o ďalších 4,2 % a jednorazová platba 250 eur.

  Zvýšenie tabuľkových tarifných miezd v roku 2021 je o ďalších 4,5 %. Rok 2022 podľa dohody o kolektívnej zmluve prinesie zvýšenie o ďalších 4,5 % a jednorazovú platbu vo výške 200 eur.

  Dohodnuté bolo aj predĺženie prestávky v práci o platených päť minút. Všetky doteraz dohodnuté výhody vyplývajúce z kolektívnej zmluvy majú zároveň zostať zachované.

  Nová kolektívna zmluva garantuje aj zabezpečenie zamestnanosti na najbližších päť rokov, v rámci čoho sa spoločnosť zaviazala neuplatňovať skončenie pracovného pomeru z organizačných dôvodov a nadbytočnosti.

  Zamestnávateľ bude zároveň v oprávnených situáciách po dohode s odborovou organizáciou využívať pre zachovanie zamestnanosti vopred odsúhlasené nástroje flexibility ako skrátený pracovný týždeň, konto pracovného času či náhradu mzdy v prípade prekážky na strane zamestnávateľa. 

  “Teší ma, že sme spolu s odborovou organizáciou dokázali viesť konštruktívne a férové rokovania a prostredníctvom ich výsledku vysielame koncernu Volkswagen pozitívny signál, že patríme medzi stabilné a konkurencieschopné závody,” poznamenal člen predstavenstva pre personálnu oblasť vo Volkswagen Slovakia Sebastian Krapoth.

  Uzavretie novej kolektívnej zmluvy zahŕňajúcej garanciu zamestnanosti a postupné zvyšovanie miezd je podľa neho jedným z kľúčových pilierov Plánu 2025. Dohodu ocenil aj predseda MOV Zoroslav Smolinský. 

  “Dohodnutím novej kolektívnej zmluvy sme zabezpečili naďalej dobré pracovné podmienky pre zamestnancov, a to v obzvlášť náročných časoch, v ktorých sa automobilový priemysel a VW SK momentálne nachádzajú,” podotkol.

  - Reklama -