štvrtok, 6 mája, 2021
12.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Francúzsko reagovalo na Trumpa: Sme suverénny štát

Francúzsko reagovalo na Trumpa: Sme suverénny štát

Trump v stredu (10. 7.) nariadil vyšetrovanie francúzskej dane podľa paragrafu, ktorý USA použili aj na ospravedlnenie zavedenia ciel na čínsky import.

Tento krok otvára nový obchodný spor s európskym spojencom. Francúzsky Senát by mal o návrhu na 3 % daň z ročných príjmov z internetových služieb hlasovať vo štvrtok.

„Pre nás je (daň) úplne v súlade s medzinárodnými dohodami. Krajiny sú suverénne v daňových záležitostiach. Takže z nášho pohľadu je nevhodné používať obchodný nástroj na útok na suverénny štát,“ uviedol zdroj z francúzskeho ministerstva financií.

Francúzsko pokračuje samé v zavádzaní tejto dane po tom, ako sa na štáty Európskej únie (EÚ) nedokázali dohodnúť na jej celoplošnom zavedení pre opozíciu Írska a niektorých severských krajín.

Aj niektoré ďalšie európske štáty vrátane Rakúska, Británie, Španielska a Talianska oznámili plány na vlastnú digitálnu daň na národnej úrovni.

Francúzsko tvrdí, že je daň potrebná, pretože veľké internetové spoločnosti ako Facebook či Amazon sa vyhýbajú vysokým výdavkom na dane tým, že príjmy z celej EÚ zdaňujú v krajinách s nízkymi sadzbami.

Paríž sa zaviazal, že zruší svoju daň hneď po dosiahnutí medzinárodnej dohody v rámci Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorá pracuje na úprave desaťročia starých cezhraničných daňových pravidiel a ich prispôsobení digitálnej ére.

Francúzska vláda tvrdí, že daň sa konkrétne nezameriava na americké spoločnosti a ovplyvní aj európske a ázijské firmy.

Daň vo výške 3 % daň z príjmov z digitálnych služieb budú platiť firmy, ktorých tržby vo Francúzsku prekročia 25 miliónov eur a na celom svete dosiahnu 750 miliónov eur.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 384,660 +343 Dnes Úmrtí 11,920 +34 Dnes Uzdravení 366,264 Infikovaných 6,476 Last updated: 6. mája 2021 - 20:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -