Macko z Inakosti: Harabina na Pride nechceme, SaS urobila pokrok, Kiska poriadne prekvapil

0
Na archívnej snímke výkonný riaditeľ Iniciatívy Inakosť Martin Macko (Autor: TASR)

Pred rokom ste v rozhovore pre náš web spomínali vzrastajúci negatívny pohľad na gejov a lesby zo strany, spoločnosti, keď by takmer každému druhému prekážal takýto pár v susedstve. Čo sa v tomto smere zmenilo za posledný rok?

Odvtedy nemáme k dispozícii žiaden nový prieskum verejnej mienky ani iný výskum. Za posledný rok sme boli svedkami troch volieb (prezidentské, komunálne, eurovoľby – poznámka PL) a táto téma bola súčasťou vo všetkých z nich.

A treba povedať, že nie vždy to bolo šťastné. Napríklad v komunálnych voľbách nás prekvapilo, že táto téma bola zneužívaná v protikampani kandidátov mesta.

Voči zneužívaniu témy sme sa aj vymedzili. Vyzvali sme politické strany, aby tému nezneužívali, keďže zároveň nenavrhovali žiadne riešenia. Využívalo sa to skôr na hádky, osočovania na sociálnych sieťach, a to neprinášalo úžitok nikomu. 

Prezidentské voľby však túto tému opäť otvorili…

Prezidentské voľby boli takým míľnikom. Vyhrala kandidátka, ktorá sa postavila za otvorenejší postoj k našej komunite, dokonca vo veci adopcií, čo doteraz na našej scéne nikto neriešil, a nikto tomu nebol pozitívne naklonený.

Na snímke TA SR Zuzana Čaputová: Jej víťazstvo v prezidentských voľbách považuje šéf Inakosti z pohľadu LBGTI komunity za zlomový moment.

Ukázalo sa, že keď je politik alebo politička autentický, tak dokáže aj s takýmto programom vyhrať a toto považujeme za istý prelom. 

Ale v zásade sa v postavení homosexuálnej menšiny na Slovensku za tento čas teda niečo zlepšilo?

V priebehu toho roka neboli žiadne zmeny ani v legislatíve, ani v spoločnosti. Z času na čas sa opakujú prípady útokov na členov komunity, keď sa držia za ruky na verejných miestach.

Aj v Bratislave, o ktorej ste minule hovorili ako o tolerantnej?

Aj v Bratislave. Stále k tomu dochádza. Otvorili sme in-poradňu pre ľudí z komunity, v ktorej takéto prípady riešime. Toto je asi taká zmena oproti minulému roku.

Ľudia z komunity sa môžu na nás obrátiť a poskytujeme tam sociálne či právne poradenstvo.

V tom rozhovore ste hovorili aj o tom, že z politických strán sa stretávate s podporou od Progresívneho Slovenska a Spolu. Stále to platí aj po úspechu tejto koalície?

Dve strany majú v programe prijatie registrovaných partnerstiev, okrem PS aj SaS. Predstavitelia týchto strán vystupujú aj verejne za registrované partnerstvá a podporujú rôzne akcie pre komunitu. 

Napríklad v poslednom čase?

Tohtoročný Pride podporujú bratislavský župan Juraj Droba z SaS, ktorý nemôže prísť, lebo bude v zahraničí, ale aspoň budeme mať jeho pozdravné video či primátor Matúš Vallo, ktorý kandidoval s podporou PS a Spolu.

Líder strany Progresívne Slovensko Michal Truban na snímke TA SR.

Okrem toho, že formálne majú prijatie tejto legislatívy, tak aj naozaj podporujú rôzne akcie.

Pri PS sa z pohľadu predvolebných preferencií zmenilo to, že na rozdiel od situácie spred roka sa ukazuje, že pôjde o dôležitú politickú stranu. Cítite istú šancu, že by sa niečo mohlo zmeniť?

Aj keď sledujeme prieskumy verejnej mienky, tieto strany nemajú takú podporu, že by tvorili vládu samé. Čiže je to o tom, aká koalícia sa vytvorí, aké bude jej zloženie a priority.

Zatiaľ tieto strany deklarujú, že budú na týchto veciach trvať a nebudú sa ich ľahko vzdávať. Realitu uvidíme po voľbách.

Zmenu však cítiť, snažia sa aktívne vysvetľovať, prečo podporujú komunitu, čo je rozdiel oproti minulosti, keďže napríklad SaS vtedy tvrdila, že toto chceme presadiť a zároveň, že to nie je ich priorita. Oproti tomu je to pokrok.

Jedným z posledných politikov, ktorý sa k téme vyjadril, bol líder Za ľudí Andrej Kiska. Nesklamal vás svojim rozhovorom pre Postoj po predstavení svojej strany na prvej tlačovke, keď sa skôr priklonil ku konzervatívnym stranám a vám ukázal, povedzme zmenu postoja oproti prezidentským časom?

Viem, že Andrej Kiska budil predtým dojem nejakého liberálneho politika, ale ja osobne som ho za takého nikdy nepovažoval.

Ale čo ma prekvapilo, že sa takto skutočne rázne vymedzil a že dokonca povedal, že túto tému bude v budúcej koalícii blokovať. Takže toto bolo veľké prekvapenie.

Na snímke TA SR Andrej Kiska. Už ako líder novej strany.

Neočakával som, že bude aktívne presadzovať registrované partnerstvá, ale nečakal som, že ich bude aktívne blokovať. To ma prekvapilo.

Nepomohlo by homosexuálne orientovanej menšine, keby verejne priznali svoju orientáciu niektorí politici či herci a stali sa jej výraznými tvárami, alebo sa o to aspoň pokúsili?

Skúsenosti zo zahraničia hovoria o tom, že osobné poznanie reálnych osôb, ktoré sú gejmi a lesbami a ktoré môžu byť významnými napríklad v politike a spoločnosti, tak to môže mať veľký vplyv na zvýšenie akceptácie LGBT ľudí v spoločnosti.

A to máme na Slovensku problém, že je málo verejne známych ľudí, ktorí by mohli byť takýmito vzormi.

Ani v tomto sa teda situácia nezmenila.

V poslednom roku určite nie. Ani z hľadiska médií, ktoré nereprezentujú v tejto téme rôznorodosť spoločnosti inej sexuálnej orientácie. Ale ani etnicity či náboženského vierovyznania.

Stále nám chýbajú, ktoré by boli homosexuálmi napríklad v seriáloch v televízii.

O týždeň 20. júla čaká Bratislavu deviaty ročný Dúhového Pridu. Bude v niečom iný ako predchádzajúce ročníky?

Opäť sa bude konať na Hviezdoslavovom námestí. Program akcie, ktorý začne už pred Pridom, bude celkovo bohatší. Budeme mať divadelné či tanečné vystúpenia, diskusie, workshopy a podujatia podobného charakteru.

Dúhový pochod v Bratislave. (zdroj: TA SR)

V samotný deň pochodu bude festival iný možno v tom, že bude posilnený hudobný program. Na začiatku budú prejavy oficiálnych hostí a na námestí budú stánky rôznych mimovládnych organizácií alebo iniciatív.

Potom prebehne sprievod mestom a potom kultúrny program do večera. Práve ten bude bohatší. 

Kto v programe vystúpi? Čo bude jeho hlavnou témou?

Z hostí spomeniem okrem Matúša Valla, podobne ako minule vystúpi aj ombudsmanka pani Patakyová. Medzi hudobnými hosťami zahrajú Bad Karma Boy, Modré Hory, Funkiez. Kompletný program zverejníme v najbližších dňoch.

Na snímke Mária Patakyová. (zdroj: TA SR)

Čo sa týka témy, chceme tento rok zverejniť výzvu politickej reprezentácii.

Blížia sa parlamentné voľby a na základe našich skúseností z predchádzajúceho roka máme obavy, že opäť bude táto téma zneužitá vo voľbách a cieľom výzvy bude vyzvať politikov, aby sa zamerali na riešenie problémov ľudí a nie na to, aby zneužívali túto tému a robili z LGBT ľudí hrozbu pre rodiny, spoločnosť.

Pre túto výzvu chceme zbierať podporu aj medzi ľuďmi a organizáciami.

Zároveň chceme poukázať na to, že Slovensko má teraz problémov, ktoré vyplývajú napríklad z toho, že tu nefungujú inštitúcie, je tu zlá vymáhateľnosť práva, stav v školstve, zdravotníctve.

My sa snažíme poukázať na to, že vyriešenie práv inak orientovaných ľudí by nebolo náročné, dalo by sa vyriešiť prijatím jedného zákona a nemuselo by sa čakať na vyriešenie týchto celospoločenských problémov, ktoré si skutočne vyžadujú oveľa viac úsilia.

V jednom rozhovore ste hovorili o tom, že pri organizácii Dúhového Pridu sú bežné vyhrážky jeho organizátorom. Stretli ste sa s nimi aj tento rok?

Žiaľ, dnes je to už bežná súčasť života na sociálnych sieťach, tam je to bežné. O nejakých hrozbách, ktoré by sa týkali špeciálne tohtoročného Pridu, neviem. Ani neočakávame nejaké problémy.

Ako bude akcia zabezpečená práve proti problémom?

Budú špeciálne opatrenia ako každý rok, ale s tým, že my sa každý rok snažíme, aby bol Pride čoraz dostupnejší, aby tam bolo menej zábran zo strany polície. V tomto sa bude pokračovať, ale polícia bude prítomná.

Myslím si, že tie opatrenia budú efektívne a polícia vie veľmi rýchlo zasiahnuť.

Od začiatku ste mali problémy s dotáciou zo strany ministerstva kultúry. Ešte pred týždňom bola situácia taká, že ste od nich peniaze nemali, zato vám prispelo ministerstvo spravodlivosti a ďalšie inštitúcie. Na podporu akcie prebieha aj zbierka. Máte podujatie finančne pokryté, alebo ste museli niečo škrtať? Alebo inak sa spýtam, keby ste tie peniaze z ministerstva kultúry mali, mohol byť program lepší?

Žiadosť o dotáciu z ministerstva kultúry smerovala k tomu, aby sme podujatie rozšírili a mali bohatší program. Smerovalo to k rozvoju.

Keď bolo zverejnené, že ministerka nám dotáciu napriek stanovisku odbornej komisie odmietla dať, tak nás kontaktovalo viacero občanov a firiem, ktoré nám chceli prispieť.

Ministerka kultúry Ľubica Laššáková (zdroj: TA SR)

Podarilo sa nám dohodnúť so Slovenskou sporiteľňou a spraviť verejnú výzvu či zbierku Za farebnú kultúru, v ktorej boli tri podujatia – filmový festival a divadlo. Práve Pride tam vyzbieral najviac z týchto troch projektov.

Od ľudí sme vyzbierali viac ako tritisíc eur a Slovenská sporiteľňa sa navyše zaviazala, že prispeje ďalšími dvoma tisícami.

Samotný týždeň sprievodných podujatí je financovaný z peňazí ministerstva spravodlivosti a dotáciu sme dostali aj od mesta a Bratislavského samosprávneho kraja.

Tie peniaze, ktoré ste takto náhradne zlepili, postačia na štandard Pridu, alebo aj na rozvoj?

Určite máme podujatie zabezpečené ako v minulosti. Tento rok oproti minulosti sme rozšírili program, posunuli sme sa, ale väčšinu týchto vyzbieraných peňazí chceme využiť v budúcom roku, kedy chceme zmeniť miesto konania a zväčšiť festival.

Centrom Bratislavy v rovnaký deň prejdú aj zástancovia tradičnej rodiny, účastníci ôsmeho ročníka Hrdí na rodinu. Pochod organizuje Aliancia za rodinu, ktorá si každý rok vyberá rovnaký dátum ako vy. Nebudú problémy? 

My ich nevnímame ako protiakciu, je to skôr paralelná akcia, ktorá nie je ani bezpečnostnou, ani inou hrozbou. Oni sa len chcú počas nášho podujatia zviditeľniť a nepredstavujú hrozby.

Na snímke TA SR účastníci pochodu Hrdí na rodinu v Bratislave 14. júla 2018. 

Už v januári my zabezpečujeme miesto, čas konania po dohode s mestom a potom už nič neriešime. Historicky sme mali problémy skôr s pravicovými extrémistami.

Máte signál z internetu, že by sa nejako aktivizovali na 20. júla?

Dnes je situácia trošku iná. ĽSNS je parlamentnou stranou, majú už inú stratégiu, snažia sa pôsobiť skôr serióznejšie. Nechcú byť spájaní s pouličnými bitkami.

Minulý rok mal Pride rekordnú účasť viac ako päťtisíc účastníkov. Koľko ľudí odhadujete tento rok?

Každý rok je našou ambíciou o niečo zvýšiť účasť a myslím, že tento rok máme dostatočne atraktívny program, aby sme to aj teraz dosiahli.

Inštitút ľudských práv, ktorý spoluorganizuje cenu Homofób roka, navrhuje, aby si ju jej tohtoročný víťaz Štefan Harabin prišiel prevziať na Pride. Veríte, že príde? On navrhuje, aby mu ju prišli dať na liečenie, kde je, že aj kúpeľní hostia by to ocenili.

My sa dištancujeme od organizátorov tejto ankety, nepovažujeme to za prínosné. Len to zbytočne zviditeľňuje tie negatívne veci, ktoré netreba.

Štefan Hrabin na snímke TA SR.

Prekvapilo nás aj to, že niekto, kto s našim podujatím nemá žiaden súvis, organizuje nejaké predávanie nejakej ceny na ňom a to považujem za veľmi zvláštny prístup.

V každom prípade neočakávam, že to prebehne a žiadnym spôsobom to ani nechceme podporovať na našom podujatí. Je to verejné zhromaždenie, môže tam prísť ktokoľvek, ale je to niečo, s čím nechceme mať nič spoločné.

Chceli by ste ešte niečo dodať pred začiatkom týždňa, ktorý vyvrcholí v sobotu?

Určite by som chcel všetkých, ktorí majú možnosť, pozvať na podujatie. Aj tých, ktorí majú výhrady alebo iný pohľad z médií. 

Autor: Ľudovít Kusal

 

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu