Slováci volia prezidenta s rozumom. Schwarzenberg prirovnal Zemana k „hnusnému vínu“

  0
  Karel Schwarzenberg (Autor: TASR)

  Súčasná hlava štátu totiž podľa Fialu rozvracia ústavný systém Českej republiky, preto by sa mala priama voľba zrušiť.

  „Priama voľba prezidenta viedla iba k tomu, že prezident má pocit, že porušovanie ústavy je dovolené, pretože získal vyše polovicu hlasov voličov, a teda má akýsi silný mandát na čokoľvek. To však nie je pravda: právomoci prezidenta zostali rovnaké a takisto aj jeho povinnosti vrátane rešpektu k ústave a jej tradícii,“ myslí si Fiala.

  Miloš Zeman

  Miloš Zeman. Zdroj: TASR

  Podľa jeho slov sa zmenilo to, akým spôsobom s ústavou prezident zaobchádza. „Čo sa však bohužiaľ zmenilo, je spôsob zaobchádzania s ústavou a jej interpretácia prezidentom. Preto je nutné tohto nebezpečného protiparlamentného džina svojvôle vrátiť späť do fľaše, treba vymyslieť také pravidlá, aby každý musel dodržiavať ústavu a aby za jej nedodržiavanie mohol byť primerane sankcionovaný. A treba začať diskusiu o návrate k našej dobrej ústavnej tradícii, totiž voľbe prezidenta Parlamentom Českej republiky,“ uviedol Fiala v texte, ktorý publikoval server forum24.cz.

  Fialov návrh prekvapivo narazil u Zemanovho dlhoročného politického oponenta, exministra zahraničia, čestného predsedu TOP 09 a poslanca Karla Schwarzenberga.

  „Ak je víno hnusné, nie je to chyba vinára, ktorý fľašu plní, ale vína, ktoré sa do fľaše nalialo. Nie spôsob, ale ľudia, ktorých volíme, sú problém. Slováci a Rakúšania volia prezidenta priamo a s rozumom,“ konštatoval Schwarzenberg.

  - Reklama -