utorok, 29 novembra, 2022
2.4 C
Bratislava
ÚvodArénaTridsať dní v paláci: Ako hodnotí prvé kroky prezidentky politológ Mesežnikov?

Tridsať dní v paláci: Ako hodnotí prvé kroky prezidentky politológ Mesežnikov?

Čo vám spontánne ako prvé napadne po prvom mesiaci od inaugurácie Zuzany Čaputovej vo funkcii?

Ako kľúčové slovo by som použil dôslednosť. Jej výkon bol, možno s malou výnimkou, dôsledným plnením toho, s čím do prezidentskej funkcie prichádzala. To sa týka vonkajšej, integračnej politiky ako jednoznačné nastavenie na pevné spojenectvo s členskými krajinami Európskej únie, presadzovanie liberálnej demokracie ako modelu a hodnotového rámca, podpora Ukrajiny, kritický názor voči Rusku a tak ďalej.

V tom je dôsledná. Čo sa týka vnútorného vývoja, počnúc inauguračným prejavom a končiac výkonom konkrétnych právomocí, nastavením na určitý typ politiky, inkluzívny, citlivý voči menšinám. Keď zoberieme do úvahy zároveň dôraz na demokratické hodnoty, tak si myslím, že tých tridsať dní bolo dobrých.

Po svojom predchodcovi, respektíve po tom, čo prichystali koaliční poslanci (ne)vymenovaním kandidátov na ústavných sudcov, rieši aj túto situáciu a myslím si, že to zvláda dobre.

Má za sebou cesty do Prahy, Budapešti, do Varšavy, do Bruselu. Naznačuje to, že chce v zahraničnej politike aj vzhľadom na svoje vyhlásenia pôsobiť aktívnejšie ako Andrej Kiska?

Až tak sa jej aktivity čo do intenzity príliš neodlišujú od tých Andreja Kisku na začiatku jeho funkčného obdobia. Je to tradícia najskôr navštíviť troch vyšehradských susedov, vrátane Bruselu – EÚ a NATO, plus kľúčové spojenecké krajiny.

Teraz má v pláne cestu do Nemecka a Francúzska, oznámila, že pôjde na Ukrajinu a určite sa stretne aj s rakúskym prezidentom. To isté robil aj prezident Kiska.

Po návšteve Prahy hovorila o rozdielnych názoroch s Milošom Zemanom, v Budapešti hovorila o liberálnej demokracii, ktorá garantuje práva všetkým ľuďom rovnako, je najlepším spôsobom ochrany aj všetkých menšín. Neobávate sa nejakých nedorozumení v spolupráci V4?

Ak chcete naznačiť, či to neskomplikuje vzťahy, tak si myslím, že v Českej republike i v Maďarsku to robila veľmi taktne. Väčší problém pre spoluprácu V4 predstavujú problémy vo vzájomnom dialógu Maďarska a Poľska s inštitúciami Európskej únie, pričom aj my k tomu musíme zaujať postoj bez toho, aby sme sa nedostali do vleku udalostí, s ktorými nemáme nič spoločné.

Máme dosť svojich starostí. To, čo sa rieši medzi Budapešťou a Varšavou na jednej strane a Bruselom, sme nespôsobili a naši vyšehradskí partneri by si mali uvedomiť, že ich nebudeme nekriticky podporovať, ale nemôžeme ich ani veľmi kritizovať. Súdržnosť V4 je veľmi dôležitá a Zuzana Čaputová si to uvedomuje. 

Za dôležitú vec považujem aj to, že dala prednosť našim zväzkom s EÚ pred V4, čo bolo predtým pre krajiny V4 prioritné. Slovensko s Bruselom nemá nejaké problémy a to je dôležité, a prezidentka na to primeraným spôsobom reaguje.

Na stretnutí s čínskym ministrom zahraničných vecí sa nebála vyjadriť obavy z dodržiavania ľudských práv v Číne. Oni to stretnutie interpretovali ako debatu o pokroku v tejto téme.

Niečo o čínskych postojoch viem, čínsku politiku sledujem, tri mesiace som žil na Taiwane a myslím si, že napríklad čínsku zahraničnú politiku voči Taiwanu poznám a môžem vám povedať, že oni môžu hovoriť o nejakom pokroku, ale dôležité je to, čo hovorila prezidentka Čaputová.

Ona to otvorila a oni to musia zmierniť, pretože pre nich je táto otázka ako červené súkno. Ak takto aj reagovali, ukazuje sa, že ich postoje prezentovali a teraz si myslieť, že príde trest alebo náš vývoz mliečnych výrobkov do Číny utrpí, je nemiestne.

Na domácej scéne už čelila testu v podobe tlaku na voľbu ústavných sudcov.

A myslím si, že mu čelila dobre.

Ukazuje tá jej odpoveď na situáciu, jej razancia odpovede aj štýl jej domácej politiky?

Chce postupovať v súlade s ústavou. Pri všetkej úcte to, čo vo vzťahu k Ústavnému súdu SR robil Robert Fico, je škandál. Keby tento človek nekomplikoval, netaktizoval, nekandidoval na začiatku, pričom dostal signál od prezidenta, že žiadne menovanie nebude, on pokračoval v straníckych hrách, čo bolo v rozpore s princípom kooperatívnosti ústavných inštitúcií.

Národná rada predsa musí zvoliť dvojnásobný počet kandidátov, aby si z nich hlava štátu mohla vybrať. Ten stav je výsledok zlomyseľnosti jednej osoby a tej sa ona nemôže podvoliť.

 

 

 

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -