Alibizmus, ježkovia a veveričky… Chmelár tvrdo nielen o Kiskovej strane

0
Eduard Chmelár (Autor: TASR)

Prečo prichádzate s myšlienkou založenia novej politickej strany Socialisti?

Pretože po takomto politickom subjekte je tu dlhodobo dopyt. Nadchádzajúce parlamentné voľby budú možno najdôležitejšie v ponovembrovej histórii, budú sa nanovo rozdávať karty a existuje pomerne veľká skupina ľudí, ktorá nemá koho voliť, ktorá odmieta skorumpované vládne strany, ale bojí sa aj opozície, že im zoberie aj tie posledné istoty, ktoré im ešte ostali.

Slovenská politika sa hodnotovo vyprázdňuje. Neponúka nám alternatívy, ale iba varianty toho istého civilizačne neudržateľného systému. Ak sa aj objaví alternatívna vízia, je bez diskusie mediálne znemožnená, umlčaná a hodená do jedného vreca s extrémistickými predstavami ako antisystémová, a to aj v prípade, ak prináša viac demokracie, spravodlivosti a udržateľného života.” Vychádzajúc z vášho citátu usudzujem, že Socialisti majú priniesť alternatívu. Voči komu a čomu?

Voči neokonzervatívnej i neoliberálnej podstate globálneho kapitalizmu, ktorý nie je schopný vyriešiť problémy spojené s klimatickou zmenou, korupciou a rastúcou mierou sociálnych rozdielov.

Jej primárne zaradenie sa na mape strán na Slovensku prezrádza už samotný názov, aká by mala byť táto strana?

Socialisti vyznávajúci hodnoty sociálnej spravodlivosti, environmentálnej udržateľnosti, mieru, nenásilia, slobody, rovnosti a bratstva sú štandardnou súčasťou demokratického politického spektra. Chceme tieto termíny rehabilitovať, vrátiť politickým pojmom ich čistotu a význam a neskrývať sa za nič nehovoriace šifry ako Smer, Za ľudí a podobne.

To bola jej hodnotová charakteristika, aký program, konkrétne body chcete presadzovať?

Podrobný odborný program sa bude tvoriť v nasledujúcich týždňoch, ale už dnes môžem povedať, že ideme do volieb s témami ako skracovanie pracovného času, nepodmienený základný príjem, ekonomická demokracia, povinné participatívne rozpočty na komunálnej a regionálnej úrovni, uhlíková neutralita, znižovanie zbrojenia, preskúmanie pochybných privatizácií, nahradenie systému zdravotných poisťovní zdravotníctvom financovaným priamo zo štátneho rozpočtu, zastavenie ničenia lesov, potravinová sebestačnosť, obnova výstavby nájomných bytov pre mladé rodiny, bezplatný prístup k liekom pre dôchodcov, zvýšenie materského príspevku na úroveň predchádzajúcej mzdy matky, obnovenie zrušených regionálnych vlakových a autobusových spojov a veľa ďalších prekvapení.

Kto je ešte v prípravnom výbore?

Ide o mojich priateľov, ktorých potrebujem pri organizovaní zberu podpisov.

Ako chcete zamedziť problémom z roku 2015 s registráciou strany SEN? Čo spravíte, aby sa nezopakovali? Vyzbierate napríklad výraznejšie viac podpisov, ako je potrebných 10-tisíc?

Chceme nazbierať väčšiu rezervu, posilnili sme právny tím, sme pripravení aj na politické sabotáže. Nenecháme nič na náhodu, po tých skúsenostiach spred štyroch rokov nedôverujeme vedeniu ministerstva vnútra.

Ako budete riešiť zber podpisov? 

Sieťou dobrovoľníkov, ktorých sa prihlásilo hneď v prvý deň takmer dvesto.

Prví dobrovoľníci sa rozbehnú do ulíc Košíc a Prešova už tento štvrtok. Nie je to zlé načasovanie? Leto, do volieb ostáva pár mesiacov…

Práve naopak, v lete sa výborne zbierajú podpisy na festivaloch, kúpaliskách, jarmokoch, osvedčilo sa mi to už počas prezidentskej kampane. Neskorší štart súvisí s tým, ako som uviedol už inde, dlho som váhal, či chcem ísť do toho.

V čom bude táto strana iná, ako mal byť SEN?

Povedal by som, že bude programovo vyzretejšia a odvážnejšia.

Ako hodnotíte štiepenie na našej politickej scéne, na nové projekty, platformy, koalície?

Vznik strany má význam len vtedy, ak zapĺňa hodnotové a ideologické vákuum. Ak však vzniká napríklad tucet konzervatívnych strán, medzi ktorými nie je takmer nijaký rozdiel, je to nielen zbytočné, ale aj škodlivé.

Na druhej strane rovnako nerozumiem samoúčelnému vznikaniu koalícií bez spoločného hodnotového zázemia, ktorých jediný zmysel je mocenský.

„Nechceme balamutiť ľudí mätúcimi a nič nehovoriacimi názvami typu Smer, Cieľ, Radosť, Za ľudí a čo ja viem, čo ešte.” Názov Kiskovej strany Za ľudí je balamutenie?

Prirodzene. Vari to tí ostatní robia pre ježkov a veveričky? Je to len zneužívanie politickej negramotnosti ľudí, nedostatok odvahy jasne sa prihlásiť k hodnotovo vyprofilovanému politickému prúdu.

A strana samotná? Ako ju hodnotíte?

Nebudem hodnotiť politiku, to je ich vec, ale stále mi uniká racionálny zmysel takejto strany. Neprináša nič nové, čo by tu už nebolo, vykráda iným stranám osobnosti, parazituje na opozícii a celkovo ju skôr oslabuje, ako posilňuje, aspoň zatiaľ.

Podľa vás Kiskova nová strana politickú scénu neobohacuje, ale rozbíja, neprináša žiaden ideologický segment, ktorý by ešte nebol zastúpený. „Andrej Kiska chce iba pytliačiť vo vodách iných, rozdáva ponuky politikom z iných strán, čo je nesmierne nízke správanie.” Aký projekt z posledných týždňov, lebo máme ich dosť – nové strany, nová platforma v rámci existujúcej strany, vás ešte vyrušuje, respektíve s ním polemizujete?

Ale mne je srdečne jedno, či si niekto založí politickú stranu. Nevyrušuje ma nič. Len sa niekedy čudujem, prečo to robí, keď to hodnotovo nemá premyslené. Nemôžete byť proste „ani pravicový, ani ľavicový, ani konzervatívny, ani liberálny“. To nejde. To je alibizmus.

Hovoríte o zjednotení mimoparlamentnej ľavice. Ktoré strany máte na mysli? S ktorými ste už rokovali alebo pripadá do úvahy nejaký prienik?

Nebudem prezrádzať o týchto rokovaniach nič, kým nie sú uzavreté. Ale viaceré z nich už ponuku dostali. Záleží len na nich, či si chcú mastiť egá a pohybovať sa na hranici štatistickej chyby, alebo sú schopné zjednotiť sa na našom programe a mať väčší vplyv na slovenskú politiku.

V prezidentských voľbách ste získali 2,75 percenta hlasov. Čo vám ukázali tieto voľby pri príprave novej strany?

Predovšetkým to, že voľby na Slovensku sú síce ešte slobodné, ale už nie férové. Financovanie politických strán a správanie médií počas volebnej kampane treba jednoznačne zreformovať a regulovať.

Podmienky musia byť pre všetkých účastníkov v demokratickej spoločnosti rovnaké.

Autor: Ľudovít Kusal

- Reklama -