Bol to politický trik. Hodnotí odstúpenie kosovského premiéra Vučič

  0
  Aleksandar Vučič (Autor: Facebook, Slavic World)

  Haradinaj v piatok oznámil, že odstupuje z funkcie predsedu vlády, aby sa po predvolaní dostavil na tribunál pre vojnové zločiny v Kosove ako “radový občan”.

  Vučič však vyhlásil, že ide o “politický trik, ktorým chce získať väčšiu popularitu, poraziť svojich politických oponentov” pred predčasnými kosovskými voľbami, ktoré by mohli byť vyhlásené na september alebo október.

  „Obávame sa, že politický vývoj v Kosove smeruje k ďalšiemu odsunutiu dialógu medzi Belehradom a Prištinou,” dodal srbský líder v televíznom vystúpení.

  Kosovský prezident Hashim Thaci by mohol po konzultácii s Haradinajovou vládnou koalíciou poveriť iného politika vytvorením to novej vlády, ak sa to však neporadí, musí vyhlásiť nové voľby.

  Kosovský prezident Hashim Thaci  Zdroj: TASR

  Haradinaj uviedol, že v takom prípade by kandidoval s cieľom získať nový mandát.

  Haradinaj, ktorý bol počas vojny v Kosove veliteľom Kosovskej oslobodzovacej armády (UČK), dostal predvolanie pred osobitný súd pre Kosovo, vytvorený v roku 2015 s cieľom stíhať bojovníkov UČK podozrivých z vojnových zločinov počas vojny v Kosove v rokoch 1998 až 1999.

  Dočasný súd, s ktorého vznikom Priština súhlasila po tlaku USA a EÚ, je súčasťou kosovského justičného systému, sídli však v holandskom Haagu a má zahraničný personál.

  Haradinaj uviedol, že pred tento súd má predstúpiť na vypočúvanie ako podozrivý.

  Ramush Haradinaj   Zdroj: TASR

  „Nie som obvinený,” zdôraznil v piatok pred novinármi.

  Thaci uviedol, že predvolaní boli aj ďalší bývalí predstavitelia UČK vrátane jeho poradcu Bislima Zyrapiho, ktorý bol šéfom štábu tejto organizácie.

  Niekdajší hovorca UČK a expredseda parlamentu Jakup Krasniqi v sobotu na sociálnej sieti napísal, že tiež patrí k predvolaným.

  - Reklama -