Britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt by mal podľa očakávaní už v nedeľu oznámiť diplomatické a ekonomické opatrenia v reakcii na incident, zahŕňajúce možné zmrazenie majetku, vyplýva zo správy.
Londýn by mohol naliehať na OSN a Európsku úniu, aby opätovne zaviedli sankcie voči Iránu, odvolané v roku 2016 po dohode o iránskom jadrovom programe, uviedol tiež Telegraph v sobotu večer na svojej webovej stránke.
Británia v sobotu Bezpečnostnej rade OSN oznámila, že iránske sily zastavili tanker plaviaci sa pod britskou vlajkou v teritoriálnych vodách Ománu, a označila to za “nelegálne zasahovanie”.
Podľa listu britského zastupiteľstva pri OSN táto loď chcela v súlade s medzinárodným právom preplávať cez “medzinárodný prieliv”, v čom jej nemôže nikto brániť.
List zaslali aj generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi.
Piatkové zadržanie tankera na najdôležitejšej námornej trase pre obchod s ropou vníma Západ ako závažnú eskaláciu po troch mesiacoch konfrontácie, pri ktorej sa Irán a USA už dostali na pokraj vojny, píše Reuters.
Incident prichádza po vyhrážkach Teheránu, že sa odplatí za to, že v britskom zámorskom území Gibraltár začiatkom júla zadržali iránsky tanker Grace 1 pre podozrenie z porušenia sankcií voči Sýrii.
Britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt Zdroj: TASR
„Súčasné napätie je mimoriadne znepokojujúce a našou prioritou je deeskalácia. Neželáme si konfrontáciu s Iránom,” uvádza sa v zmienenom liste.
„Je však neprijateľné a vysoko eskalačné vyhrážať sa lodnej doprave uskutočňujúcej svoju legitímnu činnosť v medzinárodne uznávaných tranzitných koridoroch.”
Británia vyzvala Irán, aby tanker Stena Impero prepustil, a Bezpečnostnú radu OSN informovala, že pracuje na vyriešení záležitosti diplomatickými prostriedkami.