utorok, 11 mája, 2021
27 C
Bratislava
Úvod Aréna Med z výšin. Na ´Štrbskom´ stočili prvé kilá

Med z výšin. Na ´Štrbskom´ stočili prvé kilá

„Zatiaľ sme iba v dvoch úľoch našli viac ako desať kilogramov medu.

V priebehu budúceho týždňa plánujeme med stáčať z ďalších dvoch úľov.

Všetko však ovplyvňuje počasie. Ak sa na dlhšie obdobie ochladí a včielky nebudú môcť vylietať za potravou, med, ktorý je momentálne v plastoch, skonzumujú,” uviedla riaditeľka hotela Erika Fočárová.

Týmto slovenským unikátom sa v Tatrách snažia podporiť myšlienku udržania včelárskeho remesla.

Ilustračná snímka  Zdroj: TASR

Úle majú včely umiestnené tak, aby mali výlet priamo do lesa. Starostlivosť o včelstvá je realizovaná výhradne bez použitia akejkoľvek chémie, len s čisto prírodnými produktmi.

„To, čo nám včielky vyprodukujú, by sme po zaregistrovaní radi potom ponúkli na ochutnávku aj našim hotelovým hosťom počas raňajok,” povedala Fočárová.

Už pri osádzaní úľov Jana Znášiková z občianskeho združenia Apis Carpatica uviedla, že aj napriek umiestneniu včelích domovov v nadmorskej výške 1380 metrov nad morom, predpokladajú, že sa včelám bude dariť.

„Na streche sú dobré slnečné podmienky, úle sú osadené letáčmi na východ. Je tu veľa medodajných rastlín, čo je pre včely veľmi podnetné,” vyjadrila sa v tom čase.

Aj v hoteli považujú osadené úle za veľký prínos.

„Pomáhame tatranskému ekosystému, pretože opeľovačov ubúda, včela je zároveň aj indikátorom zdravého životného prostredia,” dodala Fočárová.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 386,136 +350 Dnes Úmrtí 12,077 +26 Dnes Uzdravení 368,447 Infikovaných 5,612 Last updated: 11. mája 2021 - 19:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -