Turecko nákupom S-400 koná proti rozhodnutiu NATO, tvrdí analytik Krúpa

    0
    Poslanec OĽaNO Juraj Krúpa Toto: warsawinstitute.org)

    Rozhodnutie Washingtonu, ktorý sa v súvislosti s tureckým nákupom S-400 rozhodol zablokovať prístup Ankary k programu vývoja multifunkčného bojového lietadla F-35, považuje Krúpa za “logicky opodstatnený krok”. 

    Existuje reálna hrozba kompromitácie dát

    Stíhačky F-35 boli totiž podľa jeho slov naprojektované “na prekonanie protivzdušných obranných systémov, vrátane typu S-400”.

    Vlastníctvo tohto ruského systému ohrozuje podľa analytika bezpečnosť moderných amerických strojov tým, že “údržbu systému S-400 budú robiť ruskí technici.

    Podľa neho pritom existuje reálna hrozba kompromitácie dát (o F-35)”, s pomocou ktorých by Rusko mohlo “lepšie nastaviť svoje systémy protivzdušnej obrany na tieto stíhačky 5. generácie”.

    Krúpa v tejto súvislosti poukazuje aj na to, že Turecko nákupom S-400 zároveň koná proti rozhodnutiu Aliancie zbaviť sa “techniky ruského a sovietskeho typu”, ktoré bolo “prijaté ešte v roku 2015”.

    Týmto nákupom by sa Turecko úplne odstrihlo 

    Vlastníctvo ruského systému Tureckom nepredstavuje podľa analytika len možnú hrozbu pre F-35, ale v strednodobom až dlhodobom horizonte “narušuje aj jednotu Aliancie a jej obranyschopnosť”. 

    Systém S-400 totiž nebude možné “napojiť na aliančný systém protivzdušnej a protiraketovej obrany”, uviedol Krúpa. Zdôraznil pritom, že ak tak bude chcieť Ankara v budúcnosti urobiť, bude si musieť zadovážiť nový kompatibilný systém. 

    “Napríklad na vojenských cvičeniach NATO v Turecku sa bude prihliadať na to, že má systém S-400, a tak sa ho nezúčastní najmodernejšia technika, čo oslabí interoperabilitu Turecka so spojencami”.  

    Hoci Spojené štáty zablokovali prístup Turecka k F-35 a Moskva ponúkla Ankare na predaj vlastné viacúčelové stíhacie lietadlá SU-36, Krúpa nepredpokladá, že sa turecká vláda k takémuto kroku odhodlá. 

    “Týmto nákupom by sa Turecko úplne odstrihlo od možnosti prehlbovania vojenskej spolupráce a zvyšovania interoperability s členskými krajinami NATO,” uviedol Krúpa.

    Kremeľ snaží podkopať celistvosť NATO

    V prípade “trucovitej reakcie” tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sa ale podľa neho takýto krok “nedá úplne vylúčiť”. 

    Analytik predpokladá, že Kremeľ sa touto svojou najnovšou ponukou snaží “podkopať celistvosť aliancie, a tým úplne prelomiť embargo na nákup ruských zbraňových systémov. 

    “Týmto krokom by Turecko stratilo posledné zvyšky dôvery Aliancie, čo by znamenalo limitovanie politickej, vojenskej a následne aj ekonomickej spolupráce Západu s Tureckom. To by následne malo (pre Turecko) značne negatívny ekonomický dosah,” dodal Krúpa.

    - Reklama -