utorok, 4 augusta, 2020
21.3 C
Bratislava
Úvod Aréna VIDEO Kiskovci podali podnet. Dôvodom sú bezpečnostné previerky

VIDEO Kiskovci podali podnet. Dôvodom sú bezpečnostné previerky

V súvislosti s udelením bezpečnostnej previerky je povinnosťou NBÚ alebo Slovenskej informačnej služby, Vojenského spravodajstva alebo policajného zboru preveriť, či daná spoločnosť nepredstavuje bezpečnostné riziko,” povedal dnes na krátkom brífingu Juraj Šeliga.

Zdroj: Facebook/Denník N

„Zostali sme zaskočení, že spoločnosť, ktorá je spájaná s viacerými kauzami, môže dostať bezpečnostnú previerku najvyššieho stupňa“ konštatoval člen strany Za ľudí a spomenul kauzu Babindol, pochybné verejné obsatrávania či podozrenie zo spolupráce s Marianom Kočnerom pri sledovaní novinárov.

„To, že je firma Bonul spájaná aj s vraždou Jána Kuciaka a Martina Kušnírovej, je pre mňa zvlášť citlivé,“ zdôraznil Šeliga.

Zároveň vyzval nového riaditeľa NBÚ Romana Konečného, aby postup úradu vysvetlil, rovnako aj to, či udelenie previerky nemohlo počkať do vyšetrenia vraždy Jána a Martiny.

„Očakávame od predsedu výboru Ľubomíra Galka, že čo najskôr zvolá výbor, ktorý sa tým bude zaoberať,“ uviedol Šeliga, ktorému sa spávanie NBÚ nepáči.

Ľubomír Galko, predseda Osobitného kontrolného výbor NR SR na kontrolu činnosti NBÚ   Zdroj: TASR

„NBÚ je ako štát v štáte, národné bezpečnostné previerky rozdáva ako mikuláša,“ a spomenul prípad Viliama Jasaňa, tajomníka Bezpečnostnej rady štátu, ktorý sám s bezpečnostnou previerkou mal styky s talianskou mafiou.

Nadácia Zastavme korupciu sa pridala

Nadácia Zastavme Korupciu rovnako žiada preveriť rozhodnutie a postup NBÚ, ktorý predĺžil firme Bonul bezpečnostnú previerku na oboznamovanie sa aj s prísne tajnými skutočnosťami.

„Firma Bonul získala bezpečnostnú previerku napriek tomu, že majiteľovho syna preveruje polícia v súvislosti s Mariánom Kočnerom a vraždou Jana Kuciaka.

Zdroj: Facebook/Zastavme korupciu

Podávame preto podnet a žiadame preveriť postup Národného bezpečnostného úradu, ktorý previerku napriek vážnym okolnostiam udelil,“ vysvetľuje nadácia vo svojom statuse na sociálnej sieti.

Podnet adresovala predsedovi Výboru Národnej rady (NR) SR na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ Milanovi Krajniakovi (Sme rodina) a predsedovi Osobitného kontrolného výbor NR SR na kontrolu činnosti NBÚ Ľubomírovi Galkovi (SaS).

Firma, ktorá má prístup k informáciám označeným Prísne tajné, môže podľa zákona nahliadať do správ, ktorých zneužitie by mohlo napríklad ohroziť územnú celistvosť štátu, či už jeho bezpečnostné, alebo ekonomické záujmy. 

Bonul získal previerku sedem mesiacov po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Má ju až do decembra 2023.


 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

VIDEO Minister Budaj odvolal riaditeľa envirofondu

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) v utorok odvolal riaditeľa Environmentálneho fondu Petra Kalivodu. Riadením bude dočasne poverená Timea Sujová, súčasná vedúca...

VIDEO Herca Jozefa Kronera pripomína v Staškove nielen rodný dom

Slovenského herca Jozefa Kronera pripomína v kysuckej obci Staškov jeho rodný dom, turisticko-náučný chodník aj futbalový turnaj O pohár Jozefa Kronera, založený v roku...

Šeliga nebude kandidovať za šéfa Za ľudí, podporí Miroslava Kollára

Podpredseda Za ľudí a parlamentu Juraj Šeliga nebude na sobotnom (8. 8.) sneme kandidovať za predsedu strany. Uviedol to s tým, že...

Hnutie NOVA nemá dostatok členov, upozorňuje komisia pre voľby

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán upozorňuje hnutie NOVA na nedostatočný počet členov jej výkonného orgánu. Vyplýva to z...

Od budúceho roka sa zrušia niektoré povinnosti voči Sociálnej poisťovni

Od 1. januára budúceho roka sa zjednodušia niektoré povinnosti zamestnávateľov voči Sociálnej poisťovni (SP). Zmeny prinesie nadobudnuté tzv. podnikateľské kilečko, teda zákon,...

Žilina: Mesto ponúka elektronické doručovanie rozhodnutí o daniach a poplatkoch

Mesto Žilina ponúka obyvateľom možnosť doručovania rozhodnutí o výrube daní a poplatkov aj elektronicky. Podľa hovorcu mesta Vladimíra Miškovčíka ho môžu využiť občania, ktorí...

Sýrsky chlapec po deviatich rokov bez domova spáchal samovraždu

Maloletý sýrsky utečenec vo veku 14 rokov spáchal samovraždu v utečeneckom centre v meste Glize v holandskej provincii Limbursko. Uviedol to v...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,368 +14 Dnes Úmrtí 29 Uzdravení 1,771 Infikovaných 568 Last updated: 4. augusta 2020 - 13:52 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky