utorok, 28 septembra, 2021
21.8 C
Bratislava
ÚvodArénaMestá sa prehrievajú, Matečná predstavila riešenia za milióny eur

Mestá sa prehrievajú, Matečná predstavila riešenia za milióny eur

“Vysoké teploty a sucho netrápia len poľnohospodárov, ale aj obyvateľov miest. Globálna zmena klímy sa v týchto dňoch prejavuje najmä rekordne vysokými teplotami, ktorých účinky však dokážeme zmierňovať. V mestách potrebujeme viac zelene, a menej asfaltu či betónu.

Sústrediť by sme sa mali aj na podporu ekologickejšej dopravy, ako je najmä verejná alebo cyklistická doprava,” povedala Gabriela Matečná (SNS), vicepremiérka a šéfka MPRV SR. 

Agrorezort pripravil pre mestá a obce konkrétne možnosti na získanie nenávratných finančných príspevkov na budovanie prvkov zelenej infraštruktúry, na nákup nízkoemisných vozidiel verejnej dopravy či na budovanie prestupných dopravných terminálov.

Financované sú z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). “To všetko pomáha znižovať prehrievanie miest aj tvorbu skleníkových plynov. V neposlednom rade, ak namiesto asfaltového parkoviska vybudujeme park, šetríme aj pôdu,” poznamenala.

Agrorezort podporil 61 projektov

Na zlepšenie environmentálnych aspektov v mestách a mestských oblastiach vyčlenil agrorezort 33 miliónov eur. Financie možno získať napríklad na budovanie parkov, zelených stien a striech, revitalizáciu vnútroblokov, prácu s dažďovou vodou alebo na zníženie hluku.

Agrorezort dosiaľ podporil 61 projektov.

Na obnovu a rekonštrukciu už existujúcich a budovanie nových cyklistických komunikácií, výstavbu doplnkovej cyklistickej infraštruktúry a tiež na propagáciu a zvyšovanie atraktivity cyklistickej dopravy vo verejnosti poputuje do regiónov 81,8 milióna eur.

Dosiaľ bolo schválených 102 cyklistických projektov po celom Slovensku.

Investičnou prioritou je zlepšenie environmentálnych aspektov v mestách

Na projekty zvýšenia atraktivity verejnej dopravy je z fondov EÚ vyčlenených 35,1 milióna eur. Vďaka nim mestá a obce budujú prestupné terminály, záchytné parkoviská či projekty na zlepšenie informovanosti v oblasti verejnej dopravy. Schválených bolo 21 projektov.

Na modernizáciu vozidlového parku autobusov mestskej hromadnej dopravy bolo vyčlenených približne 21 miliónov eur. Vďaka eurofondom z IROP-u jazdí v Bratislave 18 elektrobusov, v Žiline pribudlo spolu 22 nízkoemisných a hybridných vozidiel, z toho dva elektrobusy, a v Košiciach nakúpili 9 nízkoemisných autobusov a 9 elektrobusov.

“Spomínané opatrenia majú prispieť k zlepšeniu kvality života a zabezpečiť udržateľné poskytovanie verejných služieb regiónov, miest a obcí. Investičnou prioritou je zlepšenie environmentálnych aspektov v mestách a tiež zlepšovanie ekologicky priaznivých dopravných systémov vrátane nízkouhlíkových. Vďaka tomu budú naše mestá zelenšie, v lete sa budú menej prehrievať, doprava bude ekologickejšia a vzduch čistejší,” uzavrela Matečná.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 409,621 +1,012 Dnes Úmrtí 12,606 +10 Dnes Uzdravení 386,622 Infikovaných 10,393 Last updated: 28. septembra 2021 - 16:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -