nedeľa, 28 februára, 2021
1.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Nové fakty o migrantovi, ktorý sotil matku s dieťaťom pod vlak: Sú...

Nové fakty o migrantovi, ktorý sotil matku s dieťaťom pod vlak: Sú zarážajúce

Nemecký policajný prezident Dieter Romann už skôr oznámil na tlačovej konferencii v Berlíne, že po zadržanom mužovi už od minulého týždňa pátrala švajčiarska polícia.

Bol agresívny aj voči vlastnej rodine

Tá teraz spresnila, že minulý štvrtok tento muž zamkol svoju manželku a deti vo veku jeden, tri a štyri roky, ako aj susedu v ich bytoch vo švajčiarskom meste Wädenswil. Susedu tiež napadol a ohrozoval ju nožom.

Suseda i manželka zadržaného podľa polície zhodne uviedli, že takéto násilie z jeho strany nikdy predtým nezažili a bolo pre ne prekvapujúce.

Má naozaj duševné problemy?

Muž však už od januára 2019 nepracoval a bol “vypísaný” pre duševné problémy. Jeho dovtedajším zamestnávateľom bol zürišský dopravný podnik.

Podľa vyjadrenia Romanna vydali na tohto muža vo Švajčiarsku zatykač, pričom už v minulosti na seba upozornil “podobnými deliktami”.

Na základe aktuálnych informácií sa však dosiaľ dopustil len “malého dopravného priestupku” a až do minulého štvrtka viedol “nenápadný” život.

Útočník údajne napadol aj ďalšiu osobu

Pri pondelkovom incidente na hlavnej železničnej stanici vo Frankfurte nad Mohanom sotil muž z nástupišťa do koľajiska matku s dieťaťom vo chvíli, keď prichádzala súprava vysokorýchlostného spoja ICE.

Žena vo veku 40 rokov, pochádzajúca z blízkeho okresu spolkovej krajiny Hesensko, vyviazla so zraneniami, jej osemročného syna však vlak zachytil a na mieste usmrtil.

Trať 7, kde v pondelok zahynul 8-ročný chlapec pod kolesami vysokorýchlostného vlaku ICE na hlavnej železničnej stanici vo Frankfurte 30. júla 2019 po tom, ako ho na koľaje sotil muž z Eritrei. (zdroj: TASR)

Útočník údajne napadol na stanici aj 78-ročnú ženu, ktorá však z nástupišťa nespadla. Z miesta činu následne utekal, s pomocou svedkov sa ho však podarilo zadržať. Motív jeho konania je stále nejasný.

Radikalizáciu neodhalili. Zatiaľ

Polícia švajčiarskeho kantónu Zürich medzitým podľa DPA uviedla, že predpokladaný páchateľ s bydliskom vo Švajčiarsku sa tento rok zrejme podroboval psychiatrickej liečbe.

Naznačujú to dokumenty nájdené pri domovej prehliadke. Znaky prípadnej radikalizácie alebo iného ideologického motívu tohto prisťahovalca, ktorý sa hlási k pravoslávnemu kresťanstvu, zatiaľ vyšetrovanie neodhalilo.

Seehofer opísal tento prípad, pre ktorý prerušil svoju dovolenku, ako “chladnokrvnú vraždu” a “hrôzostrašný zločin”.

Dôsledkom útoku má byť podľa neho posilnená prítomnosť polície na železničných staniciach v Nemecku, ako aj preverenie “technických možností zvýšenia bezpečnosti”.

Na snímke kvety a sviečky sú na nástupišti hlavnej železničnej stanice vo Frankfurte 30. júla 2019. Štyridsaťročný muž sotil pod vlak osemročného chlapca spolu s matkou. (zdroj: TASR)

Zopakoval tiež požiadavku na rozšírenie kamerového dohľadu vo verejných priestoroch, informovala DPA. Romann na tlačovej konferencii doplnil k osobe predpokladaného páchateľa, že ide o otca troch detí.

Z ilegálneho migranta sa stal “dobre integrovaný”

Tento rodák z Eritrey pricestoval v roku 2006 ilegálne do Švajčiarska, kde mu o dva roky neskôr udelili azyl. V súčasnosti je držiteľom povolenia na pobyt “kategórie C”, čo znamená, že je “dobre integrovaný”.

Podľa Seehofera bol dokonca spomínaný v niektorých publikáciách ako príklad úspešnej integrácie.

Hovorkyňa frankfurtskej prokuratúry Nadja Niesenová predtým takisto uviedla, že predpokladaný páchateľ je ženatý a má tri deti.

V Nemecku o mužovi nemali záznamy

Pri výsluchu podľa nej povedal, že do Frankfurtu nad Mohanom pricestoval pred niekoľkými dňami vlakom z Bazileja. V Nemecku o ňom polícia doteraz nemala žiadne záznamy.

Na muža eritrejského pôvodu, ktorého zadržali po sotení matky s dieťaťom pod vlak na železničnej stanici vo Frankfurte nad Mohanom, vydal v utorok sudca zatýkací rozkaz a bol tak vzatý do vyšetrovacej väzby.

Uviedla to agentúra DPA s odvolaním sa na vyjadrenie hovorkyne miestnej prokuratúry. Predpokladaný útočník vo veku 40 rokov čelí v Nemecku podozreniu z vraždy a dvojnásobného pokusu o vraždu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 306,268 Úmrtí 7,075 Uzdravení 255,300 Infikovaných 43,893 Last updated: 28. februára 2021 - 06:39 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky