Lietali tam takéto sumy, vyhlásil Tomáš. Fico si o kupovaní poslancov tiež povedal svoje

    0
    Na snímke zľava predseda strany SMER – SD Robert Fico a poslanec NR SR za SMER – SD Erik Tomáš počas tlačovej konferencie k minimálnej mzde v Bratislave 31. júla 2019. (Autor: TASR)

    “Stratifikácia je vážna vec, ak ministerka predkladá ústavný zákon, my samozrejme ústavný zákon podporíme,” povedal Fico.

    Reforma si vyžiada ešte novelizáciu viacerých zákonov

    Pripomenul, že myšlienka ústavného zákona vznikla na pôde Smeru-SD. Pri niektorých vážnych rozhodnutiach v zdravotníctve podľa neho treba širšiu podporu ako len 76 poslaneckých hlasov.

    Na prijatie ústavného zákona treba v parlamente aspoň 90 hlasov.

    Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) predložila návrh reformy slovenských nemocníc formou ústavného zákona do medzirezortného pripomienkového konania.

    Ministerstvo avizovalo, že reforma si vyžiada ešte novelizáciu viacerých zákonov a vládnych nariadení. Šéfka rezortu chce, aby sa na projekte stratifikácie dohodlo celé politické spektrum, na čom sa dohodla s Ficom.

    Podporu reforme už avizovali vládny Most-Híd aj opozičná SaS. Projekt by mala ministerka predložiť vláde na rokovanie 21. augusta.

    Vyzvala preto koaličné aj opozičné strany, aby sa dohodli na podpore jednej z najväčších reforiem slovenského zdravotníctva za posledné roky. Dodala, že je ochotná rokovať so zástupcami politických strán.

    Fico nevidí dôvod na jeho vypočutie pre korupciu

    Robert Fico (Smer-SD) nevidí dôvod na to, aby bol predvolaný na výsluch v kauze kupovania hlasov poslancov pri voľbe generálneho prokurátora v rokoch 2010 – 2012.

    Tvrdí, že je to problém vlády Ivety Radičovej, ktorá bola vtedy premiérkou, a Smer-SD s tým nemá nič spoločné.

    “Nerozumiem, prečo by sme mali byť my kontaktovaní v tejto veci,” povedal Fico s tým, že kupovanie poslancov sa týkalo vtedajšej vládnej koalície.

    Poukázal na fotenie si lístkov a ich kontrolovanie medzi vtedajšími koaličnými poslancami. Fico nevidí dôvod, prečo by mal niekto predvolať na výsluch práve jeho.

    “My s tým nemáme absolútne nič spoločné,” zdôraznil. 

    Tomáš poukázal na rozhovor Sulíka s Kočnerom

    “Je absolútne evidentné, že takzvaná protikorupčná koalícia, takto si hovoria súčasné opozičné strany, má jeden veľký problém, a to korupciu,” povedal Erik Tomáš (Smer-SD).

    Tvrdí, že korumpovaní mali byť vtedy práve poslanci koalície. Tomáš tiež poukázal na rozhovor Richarda Sulíka (SaS) s podnikateľom Marianom Kočnerom, ktorí sa dohadovali na voľbe generálneho prokurátora.

    “Lietali tam sumy 300-tisíc eur, ale bolo to v kontexte koaličných poslancov,” dodal.

    Informácie o korupcii pochádzajú z vyšetrovania vraždy Kuciaka

    Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) začal znova vyšetrovať údajné kupovanie poslancov pri voľbe generálneho prokurátora počas vlády Ivety Radičovej v rokoch 2010 – 2012.

    Informácie o korupcii má z vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka. TASR to potvrdila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová. Na obnovenie vyšetrovania poukázala TV JOJ.

    Pri vtedajšej voľbe navrhol na post generálneho prokurátora Dobroslava Trnku poslanec SDKÚ Stanislav Janiš. Ten pre TV JOJ odmietol trestné stíhanie komentovať s tým, že sú to hlúposti.

    Úrad špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry (GP) SR 9. mája 2011 potvrdil, že polícia zastavila trestné stíhanie týkajúce sa podozrenia z kupovania hlasov poslancov pri novembrovej voľbe generálneho prokurátora v Národnej rade SR v roku 2010.

    Polícia stíhanie zastavila z dôvodu, že skutok sa nestal.

    - Reklama -