streda, 28 júla, 2021
20.2 C
Bratislava
ÚvodArénaMaas je znepokojený ruskými jadrovými zbraňami blízko hraníc

Maas je znepokojený ruskými jadrovými zbraňami blízko hraníc

“Napriek všetkým apelom a ponukám na dialóg odmieta Rusko zničenie systémov odporujúcich tejto zmluve a navyše rozmiestnilo v našom susedstve najmodernejšie jadrové zbrane. Nám Európanom to robí veľké starosti,” napísal Maas vo svojom príspevku.

“Ak nezastavíme rozpad celosvetovej architektúry kontroly zbrojenia, bude to mať vážne následky – pre našu bezpečnosť a mier v celom svete,” dodal minister.

Maas upozornil, že cieľ zbaviť svet jadrových zbraní sa dostáva čoraz viac do ústrania. “A keď sa zajtra zobudíme, bude jedna z najúspešnejších zmlúv o odzbrojení všetkých čias minulosťou,” konštatoval.

Zmluva INF, ktorú v roku 1987 podpísali vtedajší lídri Spojených štátov a bývalého Sovietskeho zväzu, obom stranám zakazuje okrem iného výrobu, skúšky alebo vlastníctvo jadrových a konvenčných rakiet s plochou dráhou letu, ktoré majú dolet 500-5500 kilometrov a sú odpaľované z pevniny.

Rusko i Spojené štáty plnenie INF tento rok pozastavili, keď sa vzájomne obvinili z jej porušovania.

Washington avizoval, že od INF definitívne odstúpi 2. augusta, ak Rusko dovtedy nezlikviduje svoj nový raketový systém. Ruský prezident Vladimir Putin 3. júla podpísal zákon o pozastavení plnenia zmluvy INF zo strany Moskvy. Rusko tento krok oznámilo 2. februára po tom, ako tak koncom januára urobili aj Spojené štáty.

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,488 +82 Dnes Úmrtí 12,534 Uzdravení 379,437 Infikovaných 517 Last updated: 28. júla 2021 - 19:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -