nedeľa, 1 augusta, 2021
18.6 C
Bratislava
ÚvodArénaTrump uvalil sankcie na Rusko. Hádajte prečo

Trump uvalil sankcie na Rusko. Hádajte prečo

Prezident USA Donald Trump podpísal nariadenie o uvalení sankcií na Rusko v súvislosti s použitím nervovoparalytickej látky novičok proti dvojitému agentovi Sergejovi Skripaľovi a jeho dcére,” uviedol Politico s odvolaním sa na nemenované zdroje, pričom ďalšie podrobnosti o charaktere sankcií neboli bezprostredne známe.

Ako pripomína agentúra Interfax, výbor pre zahraničné vzťahy Snemovne reprezentantov vyzval ešte júli šéfa Bieleho domu, aby v súvislosti s použitím nervovoparalytickej látky v Salisbury pristúpil k uvaleniu druhého balíka sankcií na Moskvu.

„Vyzývame vás, aby ste okamžite podnikli kroky, ktoré Rusko privedú k zodpovednosti za hrubé použitie chemických zbraní v Európe,” píše sa v liste, ktorý Trumpovi pri tej príležitosti adresovali: šéf výboru pre zahraničné vzťahy, demokratický poslanec Eliot Engel, a republikán Michael McCaul. 

Britskí vojenskí experti dekontaminujú miesto v parku, kde našli Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju. Zdroj: TASR

Prvý balík sankcií v súvislosti s útokom v Salisbury uvalili Spojené štáty na Moskvu ešte vlani v auguste s odvolaním sa na americký zákon o kontrole chemických a biologických zbraní a o zákaze ich použitia v boji z roku 1991, ako aj s odkazom na nariadenie prezidenta Billa Clintona z roku 1994.

V súlade s danou legislatívou by sankcie v prípade použitia chemických a biologických zbraní mali byť uvalené v dvoch etapách s časovým odstupom troch mesiacov, a to v prípade, že po prvej fáze sankcii cieľová krajina nepristúpi k náprave.

Podľa Putina sú sankcie na Rusko kontraproduktívne. Zdroj: TASR

Portál Politico v tejto súvislosti uvádza, že Trump, ktorý sa snaží neantagonizovať ruského prezidenta Vladimira Putina, so zavedením nových sankcií pre útok v Salisbury dlho otáľal. 

Putin medzitým vyhlásil, že sankcie USA voči Moskve nemajú zmysel a sú kontraproduktívne.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,647 Úmrtí 12,540 Uzdravení 379,531 Infikovaných 576 Last updated: 1. augusta 2021 - 06:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -