piatok, 10 júla, 2020
22.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Dlhodobí zamestnanci dostanú pri odchode motivačné odmeny

Dlhodobí zamestnanci dostanú pri odchode motivačné odmeny

Jednorazová mzda za odpracované roky pre odchádzajúcich zamestnancov dosiahne v závislosti od ich veku až 12-násobok ich priemerného mesačného zárobku. Najvyššia suma sa vzťahuje na tých, ktorí dosiahnu dôchodkový vek v apríli 2020 a neskôr.

Súčasnou podmienkou je, aby žiadosť o skončenie pracovného pomeru podali zamestnanci v čase od 7. do 22. augusta. Skončenie pracovného pomeru je pritom stanovené ku dňu 2. septembra, vo výnimočných prípadoch do 2. októbra 2019. Zamestnávateľ si v dohode vyhradil právo predĺžiť dobu na podanie žiadosti, ako aj právo odmietnuť žiadosť bez udania dôvodu. S odchodom zamestnanca je spojené rušenie pracovného miesta.

Možnosť na dobrovoľný odchod z firmy za motivačnú odmenu podľa Vargu ponúkol zamestnávateľ. “Podmienky znenia motivačného programu sú v súlade s princípom dôstojného dobrovoľného odchodu zamestnancov s výhodnejšími – nadštandardnými podmienkami, ako sú pri ukončení pracovného pomeru iba podľa litery zákona,” uviedol odborársky predák.

Ocenil, že zamestnávateľ prijal návrhy členov výboru rady odborov na takýto spôsob reštrukturalizácie a redukcie zamestnanosti v rámci celej spoločnosti.

“Môžem potvrdiť, že došlo k podpisu dodatku, ktorý umožní odchody zamestnancov za podmienok podstatne výhodnejších, než stanovuje Zákonník práce,” skonštatoval hovorca košických oceliarní Ján Bača. 

Spoločnosť U. S. Steel Košice v júli oznámila, že do konca roka 2021 zníži počet zamestnancov pracujúcich v oceliarňach a jej dcérskych spoločnostiach o 2500. K tomuto kroku pristúpila vzhľadom na zlú situáciu na trhu s oceľou, poukázala pritom na dôsledky vysokého importu ocele z krajín, ktoré nemusia dodržiavať pravidlá platné v Európe a nie sú súčasťou európskeho systému obchodovania s emisiami.

V rámci opatrení už došlo v podniku k zavedeniu štvordňového pracovného týždňa a odstaveniu jednej z troch vysokých pecí. 

Odborári deklarovali, že do 31. marca 2020 je v rámci fabriky platná kolektívna zmluva, ktorej súčasťou je článok, že zamestnávateľ nebude uplatňovať hromadné prepúšťanie. Odbory chcú tento článok zakotviť aj na nasledujúce obdobie. 

Vo fabrike pracuje zhruba 12.000 zamestnancov.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Rusko zablokovalo 107 webstránok za šírenie hoaxov o ústavných zmenách. Policajti prehľadali aj domy a byty aktivistov

Ruská Federálna služba pre dohľad nad komunikáciou, informačnými technológiami a masmédiami (Roskomnadzor) zablokovala 107 webových stránok, ktoré šírili nepravdivé správy týkajúce sa...

Európska komisia varuje: Riziko, že sa s Britániou nedosiahne žiadna dohoda, je reálne

Doterajšie pobrexitové rokovania medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom priniesli "malý pokrok" a medzi oboma stranami zostávajú mnohé rozdiely. Uviedla vo štvrtok Európska...

Časť Slovenska zasiahnu v piatok vysoké teploty. V nedeľu už bude chladnejšie

Na juhozápade a ojedinele aj na juhu stredného Slovenska môžu teploty v piatok (10. 7.) dosiahnuť až 34 stupňov Celzia.

Grécko: Tisíce ľudí protestovali, dôvodom je plán vlády premiéra Mitsotakisa

V gréckych Aténach vypuklo vo štvrtok násilie počas demonštrácie proti plánom stredopravicovej vlády obmedziť možnosť organizovania protestov, píše agentúra AP.

Sulík sľubuje ďalšie kilečko: Chcem vyzvať všetkých, aby napísali, čo im pije krv, odkázal podnikateľom

Rezort hospodárstva chce pripraviť druhý balík na zlepšenie podnikateľského prostredia. Avizoval to minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) po tom, ako schválil parlament...

Opatrenia štátu proti koronavírusu ľudia v Česku prijali, vyčítali rúška

Väčšina ľudí v Česku (71 percent) pokladá opatrenia, ktoré štát prijal proti šíreniu koronavírusu, za primerané. Tri štvrtiny Čechov (76 percent) zastávajú...

Drgonec: Kolíková neponúka reformu. Do ústavy dajú niečo, čo tam dávno malo byť. Za lubom však majú nadelegovanie politikov na Ústavný súd

Reforma, ktorú predstavila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, nie je reformou. „Dajú do ústavy niečo, čo tam dávno malo byť, to nie je...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,851 Úmrtí 28 Uzdravení 1,477 Infikovaných 346 Last updated: 10. júla 2020 - 08:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky