Putin vyzval na nové rokovania o zbraniach

  0
  Vladimir Putin (Autor: TASR)

  „Aby sme sa vyhli chaosu, keď neplatia žiadne pravidlá, obmedzenia ani zákony, treba znova zvážiť všetky možné nebezpečné následky a začať seriózny dialóg bez akýchkoľvek nejasností,” uviedol Putin vo vyhlásení, z ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

  „Sme na to pripravení,” dodal ruský prezident.

  Moskva obviňuje Washington z jednostranného ukončenia Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF), ktorú v období studenej vojny, v roku 1987, uzavreli Spojené štáty s vtedajším Sovietskym zväzom. Konkrétne ju podpísali americký prezident Ronald Reagan a sovietsky vodca Michail Gorbačov.

  Zmluvu o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu popísali v roku 1987 Ronald Reagan a Michail Gorbačov. Zdroj: TASR

  INF zakazovala Spojeným štátom a Sovietskemu zväzu a následne Rusku okrem iného výrobu, skúšky, použitie alebo vlastníctvo jadrových a konvenčných rakiet s plochou dráhou letu, ktoré majú dolet 500 až 5500 kilometrov a sú odpaľované z pevniny.

  Washington a NATO obvinili Rusko z vývoja novej rakety 9M729, čo je podľa ich slov porušením zmluvy.

  Rusko však tvrdí, že jej dolet je kratší než 500 kilometrov.

  Putin uviedol, že ak Rusko dostane informácie o vývoji nových rakiet v Spojených štátoch, “bude nútené začať naplno vyvíjať podobné rakety”.

  Rusko “ich nerozmiestni v dôležitých oblastiach, kým tam nebudú rozmiestnené rakety americkej výroby,” poznamenal ruský líder.

  Ak sa neuskutočnia nové rozhovory o strategickej bezpečnosti, “tento scenár bude znovu znamenať štart nekontrolovateľných pretekov v zbrojení,” dodal šéf Kremľa.

  - Reklama -