„Aby sme sa vyhli chaosu, keď neplatia žiadne pravidlá, obmedzenia ani zákony, treba znova zvážiť všetky možné nebezpečné následky a začať seriózny dialóg bez akýchkoľvek nejasností,” uviedol Putin vo vyhlásení, z ktorého citovala tlačová agentúra AFP.
„Sme na to pripravení,” dodal ruský prezident.
Moskva obviňuje Washington z jednostranného ukončenia Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF), ktorú v období studenej vojny, v roku 1987, uzavreli Spojené štáty s vtedajším Sovietskym zväzom. Konkrétne ju podpísali americký prezident Ronald Reagan a sovietsky vodca Michail Gorbačov.
Zmluvu o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu popísali v roku 1987 Ronald Reagan a Michail Gorbačov. Zdroj: TASR
INF zakazovala Spojeným štátom a Sovietskemu zväzu a následne Rusku okrem iného výrobu, skúšky, použitie alebo vlastníctvo jadrových a konvenčných rakiet s plochou dráhou letu, ktoré majú dolet 500 až 5500 kilometrov a sú odpaľované z pevniny.
Washington a NATO obvinili Rusko z vývoja novej rakety 9M729, čo je podľa ich slov porušením zmluvy.
Rusko však tvrdí, že jej dolet je kratší než 500 kilometrov.
Putin uviedol, že ak Rusko dostane informácie o vývoji nových rakiet v Spojených štátoch, “bude nútené začať naplno vyvíjať podobné rakety”.
Rusko “ich nerozmiestni v dôležitých oblastiach, kým tam nebudú rozmiestnené rakety americkej výroby,” poznamenal ruský líder.
Ak sa neuskutočnia nové rozhovory o strategickej bezpečnosti, “tento scenár bude znovu znamenať štart nekontrolovateľných pretekov v zbrojení,” dodal šéf Kremľa.