Ruské demonštrácie: Libor Dvořák, Mitrofanov a Ondřej Soukup predložili zásadné informácie

  0
  Policajti prichádzajú blokovať ulicu počas demonštrácie za slobodné a spravodlivé voľby v centre Moskvy (Autor: TASR)

  Sobotňajšia akcia mala podľa Libora Dvořáka trochu iný ráz ako predošlé akcie. Podľa jeho slov nešlo o klasickú demonštráciu, ale o protestnú prechádzku. Účastníci sa snažili voľne prechádzať predovšetkým v oblasti významných bodov takzvaného bulvárového prstenca okolo Kremľa.

  Prechádzka sa však skončila skôr, ako sa začala. Zároveň, ako podotýka Dvořák, je jasné, že protestujúci nedosiahnu svoje a príslušníci nesystémovej opozície sa na kandidátnych listinách neobjavia.

  „Zatknutých boli opäť stovky, a ako priznávajú sami veliaci dôstojníci zásahu, účastníkov protestnej prechádzky členovia silových zložiek pozatýkali ,iste tretinu‘,“ pokračoval.

  „Pod dojmom brutality moci sa napokon začínajú meniť aj heslá opozície, ktorá sa už nedožaduje len slobodných volieb, ale aj ukončenia policajnej zvole a dokonca prepustenia politických väzňov: už dnes všetci chápu, že moc smeruje k sfabrikovaniu ďalšieho bolotného prípadu, teda k súdnemu stíhaniu viacerých zatknutých, podobne ako to bolo pri protiputinovských protestoch na Bolotnom námestí v roku 2012. Štátna moc sa evidentne rozhodla potlačiť protesty doslova za každú cenu,“ dodal Dvořák.

  Poukázal aj na to, že 70 percent ruských občanov podporuje policajné zásahy proti novej ruskej opozícii.

  V závere sa potom Dvořák pozastavil nad tým, ako tvrdo prorežimová televízia NTV zverejnila vyhlásenie istej iniciatívnej skupiny pracovníkov bezpečnostných orgánov a tajných služieb, kde sa okrem iného píše: „Jasne vidíme, že v snahe zaslúžiť si peniaze, ktoré dostávate zo zahraničia, sa pokúšate destabilizovať situáciu v Rusku. Chcete politickú atmosféru v krajine rozbúriť a napomôcť návratu oligarchov k ich korytám. To vám nedovolíme!“

  A ako Dvořák dodáva, ide o pripomenutie počiatkov československej normalizácie.

  Policajti zatýkajú demonštranta počas demonštrácie za slobodné a spravodlivé voľby v centre Moskvy

  Policajti zatýkajú demonštranta počas demonštrácie za slobodné a spravodlivé voľby v centre Moskvy. Zdroj: TASR

  Komentátor Práva Alexandr Mitrofanov sa potom zameral okrem iného na to, ako už v piatok ruský súd poslal do viac ako mesačnej vyšetrovacej väzby päť ľudí, ktorých chce režim odsúdiť na tri až osem rokov za údajné podnecovanie masových nepokojov.

  „Jevgenij Kovalenko je obviňovaný z toho, že hodil odpadkový kôš po policajtovi (a netrafil). Samariddina Radžabova obviňujú, že hodil po plne vyzbrojenom príslušníkovi Rosgvardije prázdnu pollitrovú plastovú fľašu, zasiahol ho do zadnej časti hlavy a spôsobil mu fyzickú a morálnu ujmu. Ivan Podkopajev je obviňovaný z toho, že mal v batohu slzný sprej a kladivko (ktoré počas udalostí nevytiahol). Kirilla Žukova obviňujú z pokusu nadvihnúť chránič na helme ozbrojenca, aby sa mu pozrel do tváre. Alexej Miňajlo je obviňovaný nevedno z čoho, pretože sa protestnej demonštrácie nezúčastnil,“ opísal Mitrofanov.

  Všimol si aj slová redaktora rozhlasovej stanice Echo Moskvy Alexandra Pljuščeva, ktorý poznamenal: „Náprah na kriminalizáciu demonštrantov je podľa všetkého mocnejší a tvrdší, ako to bolo na Blatnom námestí. A je pomerne absurdnejší.“

  Komentátor Ondřej Soukup potom v českých Hospodárskych novinách cituje britského odborníka na Rusko Marka Galeottiho. „Kremeľ jasne rozlišuje medzi protestmi pre nejakú konkrétnu vec a tými, ktoré sú zamerané proti systému ako takému.

  Kandidáti do moskovského zastupiteľstva tam nechceli ísť preto, že by chceli zariadiť nové autobusové zastávky alebo opraviť škôlky. Chceli využiť svoje mandáty na to, aby viedli kampaň za celkovú zmenu režimu,“ uviedol Galeotti.

  A ako Soukup dodáva, podľa Galeottiho sa Kremeľ rozhodol súčasné protesty nie potlačiť, ale priamo rozdrviť.

  Komentáre nájdete na webe ČRo Plus TU a TU a na webe ihned.cz TU.

   

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu