streda, 12 augusta, 2020
27.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Islamský štát ožíva. Trump si myslel iné...

Islamský štát ožíva. Trump si myslel iné…

Ako v noci na stredu informovala televízia CNN, v sprievodnom dokumente k správe jej spoluautor, zástupca generálneho inšpektora Glenn Fine, píše, že IS síce prišiel o kalifát, ktorý vyhlásil na území Sýrie a v časti Iraku, ale napriek tomu posilňuje svoje kapacity na vykonávanie povstaleckých aktivít v Iraku.

Správa konštatuje, že tento štvrťrok došlo k oživeniu aktivít IS aj v Sýrii.

Štvrťročná správa sa týka obdobia od 1. apríla 2019 do 30. júna 2019. 

Fine v sprievodnom liste k správe konštatuje, že “znížená prítomnosť amerických síl viedla k oslabeniu podpory, ktorú majú k dispozícii jednotky (amerických) partnerov v Sýrii, v období, keď potrebujú viac výcviku a vybavenia, aby mohli reagovať na oživenie Islamského štátu.”

Správa upozorňuje, že “americké sily majú obmedzenú schopnosť udržať oslobodené oblasti.”

Podľa správy je IS aktívny aj v sýrskom utečeneckom tábore al-Haul.

„IS pravdepodobne pracuje na nábore nových členov z veľkého počtu vnútorne vysídlených ľudí žijúcich v tábore,” zdôrazňuje generálny inšpektor.

Správa o oživení IS sa objavila necelých päť mesiacov po tom, ako prezident USA Donald Trump vyhlásil, že kalifát bol na 100 percent porazený. 

Trump vyhlásil, že Islamský štát je porazený. Realita je vraj iná. Zdroj: TASR

Nová správa však uvádza, že čiastočné stiahnutie niektorých amerických jednotiek zo Sýrie už ovplyvnilo boj proti zvyškom IS.

Sťažilo napríklad poskytovanie poradenstva miestnym spojencom priamo na mieste a zbavuje USA možnosti monitorovať potenciálne náborové zóny, ktoré by skupine umožnili doplnenie bojovníkov do jej radov.

Trump vlani 19. decembra vyhlásil, že americké sily už porazili Islamský štát v Sýrii a “teraz nastal čas, aby sa vrátili domov”.

Predpokladalo sa, že k tomu dôjde do 100 dní.

Vo februári tohto roku sa však objavila v médiách informácia, že rozhodujúcim faktorom pri odsune bude situácia v teréne.  

V súvislosti s ňou úradníci Pentagónu vyjadrili v posledných dňoch obavy, že potenciálny turecký vojenský vpád zameraný na kurdských spojencov Američanov v severovýchodnej Sýrii by mohol oslabiť boj proti IS.

Takúto operáciu vedenie Turecka navrhovalo opakovane a Spojené štáty ju sústavne označujú za “neprijateľný” krok.

Sýria, ilustračné foto  Zdroj: TASR

Vyjadrujú pritom obavy, že americký personál by sa mohol dostať do krížovej paľby a že zadržiavaní príslušníci IS by mohli vo vzniknutom chaose ujsť.

IS predstavuje výzvu aj v Iraku, kde minulý mesiac americká vojenská koalícia uskutočnila 33 náletov alebo delostreleckých útokov zameraných na bojovníkov, budovy, tunely, zbrane či vozidlá Islamského štátu. 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Ekonomike sa vlani darilo, podľa daňových priznaní však polovica firiem vykázala nulu alebo stratu

Za rok 2019 vykázala veľká časť slovenských podnikateľov vo svojom daňovom priznaní nulu alebo stratu, a to napriek tomu, že sa slovenskej ekonomike...

Ak prejde vetovaná novela o prokuratúre, obrátime sa na Ústavný súd, uviedla Kováčiková

Ak prejde vo svojej súčasnej podobe novela zákona o prokuratúre, Generálna prokuratúra (GP) SR sa obráti na Ústavný súd (ÚS) SR. Na...

Gröhling dá protinávrh: čestné prehlásenie rodiča pri nástupe do školy sa nezmení

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) chce, aby sa podpisovalo čestné prehlásenie, kde bude rodič vyhlasovať, že jeho dieťa neprejavuje...

VIDEO Diplomatické pravidlá treba dodržiavať všade vo svete. Premiér SR reaguje na vyhostenie ruských diplomatov

Slovenská republika je zvrchovanou a suverénnou republikou, uviedol premiér SR Igor Matovič pred rokovaním vlády k vyhosteniu ruských diplomatov/agentov. Slovensko podľa neho...

V Bruseli nariadili povinné nosenie rúšok. Nákaza rastie každým dňom

Regionálna vláda v Bruselskom regióne nariadila v stredu povinné nosenie rúšok na všetkých verejných miestach, informovala verejnoprávna televízia RTBF.

Kyselica oficiálne skončil ako štátny tajomník. Vláda ho odvolala

Lukáš Kyselica v stredu oficiálne končí vo funkcii štátneho tajomníka Ministerstva vnútra (MV) SR. Návrh na jeho odvolanie schválila vláda.

VIDEO Kyselica nedonášal. Mikulec je o tom presvedčený. Vyjadril sa aj Naď

Aktualizovaná správa Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) je presvedčený, že štátny tajomník Ministerstva vnútra (MV) SR Lukáš Kyselica nedonášal...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,690 +75 Dnes Úmrtí 31 Uzdravení 1,884 Infikovaných 775 Last updated: 12. augusta 2020 - 13:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky