Stodesať rokov hornotrianskych baní: 470 mŕtvych

  0
  Baníci z Hornonitrianskych baní Prievidza (Autor: TASR)

  „Obetiam banských nešťastí vzdá pietu i delegácia Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) spolu s banskými záchranármi, a to 10. augusta o 9.15 h položením venca na cintoríne v Handlovej pri Pomníku obetí banských nešťastí na hornej Nitre,” informovala TASR tlačová hovorkyňa spoločnosti Adriana Siváková. 

  O 9.30 h delegácia za rozozvučania zvonov na kostole svätej Kataríny, symbolicky v čase posledného spojenia s 20 baníkmi a banskými záchranármi, podľa nej položí kyticu bielych kvetov a pokloní sa pamiatke zosnulých spolupracovníkov a kamarátov pri Pomníku baníkov na Ulici 29. augusta. 

  „Najväčšia tragédia v histórii slovenského uhoľného baníctva hlboko zasiahla pracovný kolektív hornonitrianskych baníkov.

  Bola tvrdou skúškou pre banských záchranárov, riadiacich zamestnancov a všetkých, ktorí sa podieľali na likvidácii jej následkov,” spomenula Siváková. 

  Oblasť v mieste požiaru bane podľa nej uzatvorili betónovými hrádzami a bezpečne izolovali od ostatnej časti podzemia, pričom ťažobnú činnosť vo Východnej šachte bane Handlová definitívne ukončili v októbri 2013.

  „Prevádzka v bani Handlová v súčasnosti pokračuje v 12. poli, kde ťažbu uhlia zabezpečuje jeden stenový porub. Razičské kolektívy pracujú na sprístupnení ťažobných kapacít,” priblížila. 

  Banícka práca je v očiach verejnosti vnímaná ako najnebezpečnejšie povolanie.

  Spomienka na baníkov a záchranárov Zdroj: TASR

  Smrteľné úrazy a tragédie v bani nie sú bežnou praxou a nikdy ani neboli prirodzenou súčasťou každodennej prevádzky, vyhlásila tlačová hovorkyňa spoločnosti.

  „Napriek tomu, že v podzemí využívame moderné technológie a dôsledne dbáme na bezpečnosť banskej prevádzky, ochranu života a zdravia zamestnancov, žiaľ, stávajú sa situácie, keď nie je v ľudských možnostiach čeliť nepredvídateľným nástrahám a silám prírody,” dodala.  

  Česť a pietu pamiatke baníkov, ktorí zahynuli pri výkone povolania, vzdá delegácia baníkov aj počas regionálnych osláv Dňa baníkov 30. augusta na slávnostnej svätej omši v kostole svätej Kataríny. 

  - Reklama -