Nie sme súčasť Nemecka! Hovorí Tereza Spencerová „kolegom“ Grety. A kreslí smutný obraz USA

0
Farmár vytvoril motto švédskej enviromentálonej aktivistky Grety Thunbergovej „Piatky pre budúcnosť“ traktorom na svojom kukuričnom poli v nemeckom Selme (Autor: TASR)

Tak sa zrejme blíži uzavretie prímeria v Afganistane, prípadne dokonca odchod amerických vojsk z krajiny. S Talibanom sa rokuje ako s rovným. Ako to má konkrétne vyzerať? Čo bude so súčasnou vládou v Kábule? Čo povedať k tomu, že správa prišla v čase prvého výročia smrti troch českých vojakov pri Bagrame? A k tomu, že pred rokom sa česká generalita hnevala na Lubomíra Zaorálka, keď povedal, že by mali Česi z Afganistanu odísť?

Faktom je, že po poslednom kole rokovaní s Američanmi Taliban tvrdí, že vyriešili sporné body v otázke konečného odsunu amerických jednotiek a záruk, že sa Taliban nespojí s Daešom alebo inými teroristickými skupinami, proti ktorým inak bojuje.

Podrobnosti dohody zatiaľ nie sú jasné, ale možno predpokladať, že sa americké jednotky stiahnu z Afganistanu najneskôr pred americkými prezidentskými voľbami v budúcom roku, aby Trump mohol „navrátenie našich synov domov“ využiť v kampani. A tiež možno predpokladať, že kábulská vláda v terajšej podobe skončí a nahradí ju nejaká vláda, v ktorej bude mať Taliban prinajmenšom rozhodujúce slovo, hoci na nejakú „jednofarebnú“ vládu talibancov by som nestavala.

Donald Trump

Donald Trump. Zdroj: TASR

Je pomerne bizarné, že kábulská vláda za tejto situácie ďalej pokračuje v prezidentských voľbách. Možno preto aj ten stredajší bombový útok pred policajným riaditeľstvom v Kábule, pri ktorom bolo zabitých asi pätnásť ľudí a azda stovka ďalších bola zranená. Niečo ako dosť brutálny odkaz, aby sa „tí z Kábulu“ spamätali a pozreli sa na situáciu realisticky.

A čo s tými spomenutými generálmi? Očakávam, že budú principiálni a zodpovedajúcim spôsobom sa pekne verejne začnú hnevať na Ameriku. Možno by jej mohli pohroziť aj vylúčením z NATO, pretože takých slabochov a porazencov, ktorí zabalia nejakú okupáciu už po slabých osemnástich úplne márnych rokoch, predsa v Aliancii nepotrebujeme!

Minister Tomáš Petříček sa stretol s českými „kolegami“ Grety Thunbergovej a vyjadril im podporu. Urobil dobre? Inak, v Nemecku je veľkou témou, čo kto konkrétne „urobí pre klímu“. Niekto sľubuje, že predá auto, iný, že už nikdy nepoletí lietadlom. Čo by ste im povedali, keby sa spýtali vás?

Už som kedysi konštatovala, že komentovať jednotlivé počiny pána Petříčka nemá vôbec žiadny zmysel, a tak si ho ďalej nevšímam. Len sa mi zakaždým, keď zazriem jeho meno v titulkoch, znovu vynorí otázka, čo ten pán ešte stále robí vo funkcii ministra zahraničia.

Zatiaľ ešte nie sme oficiálnou súčasťou Nemecka, a tak o tom nijako extra nepremýšľam. Auto aj tak nemám, chodím pešo alebo električkou, lietadlom lietam dvakrát, trikrát do roka, čo je oproti všetkým tým tisícom bruselských „pendlerov“ úplná nuda, a vyradením strukovín z jedálneho lístka sa zo všetkých síl snažím potláčať svoju produkciu metánu… Z tohto pohľadu si pre boj proti klíme – alebo za klímu, neviem, ako je to správne – pripadám vcelku zbytočná.

V USA došlo k dvom strelným masakrom. Motívom toho texaského mohla byť antiimigračná ideológia strelca, čo vzbudilo ohnivé reakcie proti Trumpovi. Ten vraj živí takých „antihrdinov“ svojou rasistickou politikou. Možno v tom dať za pravdu demokratom a liberálnej tlači? Čo tiež povedať k tomu, že masaker v Ohiu mal naopak spáchať obdivovateľ Bernieho Sandersa a Antify?

Na jednej strane je, samozrejme, pravda, že Trump posledné roky „belošský nacionalizmus“ značne živí, ale je otázka, či tomu sám naozaj verí. Či to pre neho pôvodne nebola len „diera na trhu“, do ktorej rýchlo vstúpil, ale sám tomu verí asi rovnako, ako verí čomukoľvek inému. Na druhej strane to z neho, samozrejme, nijako nesníma vinu, tým skôr, že má dnes problém vysloviť spojenie „biely terorizmus“, rovnako ako mal Obama problém vysloviť „radikálny islamistický terorizmus“.

Barack Obama

Barack Obama  Zdroj: SITA

A nad tým všetkým sa navyše vznáša fakt, že Trumpovi odporcovia akoby na každý ďalší masaker úpenlivo čakali, pretože do boja proti Trumpovi vyrážajú okamžite, už počas prvých sekúnd po prvých výstreloch. Je to celé také tragické a súčasne podivné, surrealistické, americké… Dôležité pritom asi je, že významní činitelia republikánov ako napríklad George Bush alebo Ted Cruz už o „belošskom terorizme“ hovoria, takže to pre Republikánsku stranu nie je úplné tabu.

A áno, politická a mediálna hystéria namierená proti Trumpovi pre masaker v texaskom El Pase úplne chýba v prípade strelca z ohijského Daytonu, ktorý vo svojej pomätenosti vyznával satana aj americkú verziu socializmu, ktorú razí napríklad Sanders alebo Elizabeth Warrenová. A tiež podporoval Antifu, ktorá sa v poslednom čase prejavuje čoraz agresívnejšie, aj keď ľudí zatiaľ len mláti a nestrieľa do nich. U trumpovcov chceli v uplynulých týždňoch zaradiť Antifu medzi „domáce teroristické organizácie“, uvidíme, ako sa to celé nakoniec skončí.

Mimochodom, nie je bez zaujímavosti, že sa v ultra liberálnom New Yorku objavili v uliciach plagáty požadujúce poslať Trumpových stúpencov do „táborov smrti“ alebo že dom šéfa republikánskej väčšiny v Senáte Mitcha McConnella obklopili „pokrokári“ a skandovane požadovali jeho smrť.

Chcem povedať, že akýkoľvek zásah, či už napríklad v podobe konfiškovania zbraní, alebo niečo také, nabúra chápanie „slobody“ u jednej polovice Američanov, pričom však „po krvi“ túži aj tá druhá, „protizbraňová“ a „progresívna“ polovica spoločnosti. Takto zboku to vyzerá fakt dosť zúfalo. A neriešiteľne. Teda, ak niekto nevyšle do ulíc armádu proti svojim občanom, nevyhlási zákaz vychádzania, nepozatvára tých najhlasnejších radikálov na všetkých stranách.

Trump však aj tak „nemá politickú chuť“ zakazovať zbrane, pretože by tým prišiel o drvivú väčšinu voličov, takže sa nič nezmení. Zabíjať sa bude iste ďalej.

Iránsky minister zahraničia Zaríf sa stal obeťou amerických sankcií. Prečo práve on? A čo to spolu USA a Irán hrajú za hru – „Urobíte, čo chceme my, inak…“? A inak, v Iráne sú síce voľby, ale hlavou štátu je ajatolláh Chameneí, ten zostáva stále a je nad prezidentom. Keby v prezidentských voľbách vyhral niekto iný, zmenilo by sa vôbec niečo?

Sám Zaríf americké sankcie proti sebe vysvetlil na tlačovke. Vraj mu v New Yorku ponúkli schôdzku s Trumpom, a ak odmietne, uvalia na neho sankcie. Odmietol, pretože rozhovory Irán podmieňuje zrušením amerických sankcií, a tak sankcie postihli aj jeho, ako bolo sľúbené (alebo skôr vyhrážané). Takže to ani tak nehrajú hru USA s Iránom ako skôr USA proti Iránu – neustále, vlastne už od islamskej revolúcie na začiatku 80. rokov minulého storočia, sa USA všemožne snažia dostať Teherán na kolená, a stále nič.

Ajatolláh nie je formálnou hlavou štátu, skôr má právomoc posvätiť a odkývnuť (alebo naopak zamietnuť) čokoľvek vrátane čohokoľvek, s čím príde vláda. Ak je prezident „reformista“ ako terajší Hasan Rúhání, môže byť dialóg medzi vládou a duchovným vodcom kompromisný a viesť k nejakej zmene statusu quo. Ak by funkciu prezidenta zastával nejaký náboženský konzervatívec, tak môže byť „pápežskejší“ ako sám ajatolláh a iránska politika by sa potom mohla ponoriť do islamu viac, ako je to doteraz. Čiže záleží na tom, kto je a kto nie je prezident.

Alí Chameneí

Alí Chameneí  Zdroj: TASR

Koniec koncov, bez Rúháního by neboli žiadne rokovania so Západom a žiadna dohoda o iránskom jadrovom programe. To, že ju Trump vlani vlastne bezdôvodne vypovedal, je iná vec. Len tým nahral iránskym konzervatívcom a jastrabom, že rokovať s tým „zradným“ Západom nemá zmysel.

Aktuálnou „ruskou“ témou je, že demonštrantom chcú odobrať ich dieťa. Navaľného sme si prebrali minule, tak si preberme, prosím, tú snahu pripodobňovať ruský policajný zásah zásahom proti žltým vestám vo Francúzsku a protestujúcim Kataláncom. Napríklad z TOP 09 znie, že vo Francúzsku a Španielsku teda deti rozhodne neodoberali…

Úprimne, fakt je pre beh šíroširého sveta dôležité, čo za demagógiu zaznieva z miznúcej TOP 09?

Odporcovia Ruska sa tiež radujú, že podľa západných zdrojov stagnuje ruský priemysel a podľa prieskumov ľudia chcú v krajine razantnú zmenu. Českí komentátori veštia, že Putin nevie, ako ďalej, preto ide do demonštrantov tak tvrdo. Čo k tomu všetkému povedať?

S dokonalým videním sveta, ako ho prezentujú českí komentátori, sa vôbec nechcem porovnávať. Len mám pocit, že Rusko podľa nich stagnuje (ak nie rovno krachuje), čo si len pamätám, a Putin to má nahnuté už dlhé roky.

Ale vážne, Rusi považujú za hlavný problém korupciu, a aj keď ruské spravodajské portály azda každý deň prinášajú správy o zatknutí niekedy aj veľmi vysoko postavených politikov alebo napríklad aj dôstojníkov FSB, asi je to stále málo. Korupcia je tam „zažratá“ zrejme oveľa hlbšie, ako si tu u nás dokážeme predstaviť. A posledné prieskumy ukazujú, že napríklad tretina Moskovčanov sympatizuje s nedávnymi demonštráciami. Ale sama do ulíc nepôjde, zostane sedieť doma, aby nedostali obuškom.

Súčasne pritom platí, že Moskva alebo Petrohrad sú ako u nás Praha, to znamená, že v metropolách žijú „iní“ ľudia ako vo zvyšku krajiny. A tiež sa nad ten zvyšok povyšujú a tiež ním viac či menej opovrhujú. Neviem, čo z toho možno vyvodzovať pre ďalší vývoj, keď nadpolovičná väčšina voličov by stále volila Putina. Jasné je, že jeho podpora už niekdajších 80 percent ani zďaleka nedosahuje, ale že by sa pod ním triasla stolička, sa mi teda tiež nezdá.

Vladimir Putin

Vladimir Putin  Zdroj: TASR

Ukrajinský prezident Zelenskyj volal Putinovi, nech zastaví vraždenie na Donbase. Zahynuli tam totiž čerstvo štyria ukrajinskí vojaci. Čo asi počul z druhého konca drôtu?

Netuším, čo zaznelo z druhého konca drôtu, ale tipla by som si, že niečo ako: „Skúste začať dodržiavať minské dohody, na základe ktorých sa máte baviť priamo s Donbasom, a prestaňte to stále brať okľukou.“

Mimochodom, keď si prečítate minské dohody, tak tam nie je o Rusku ani zmienka, takže z dohôd pre Moskvu nevyplývajú žiadne záväzky. Sú spísané tak, že je všetko medzi Kyjevom a Donbasom. Vlastne netuším, prečo Nemecko a Francúzsko na takto naformulovanú dohodu vôbec kedysi kývli. Mimochodom, „Luhanská ľudová“ práve pozvala Zelenského na návštevu, zaručujú mu bezpečnosť a tak vôbec… Teda, ak chce naozaj rokovať.

Volodymyr Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyj  Zdroj: TASR

Čo by sme mali v najbližších dňoch sledovať?

Súboj Ameriky s Čínou. Už sa pomaličky odhadzujú rukavice a tečie prvá „krv“, aj keď zatiaľ len ekonomická. Ich súboj bude mať dosah na celý svet.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu