utorok, 7 decembra, 2021
-1.5 C
Bratislava
ÚvodArénaPredvolebné dohody? Trubanove lži? Sulík v rozhovore ostro kritizuje a sľubuje prekvapenia

Predvolebné dohody? Trubanove lži? Sulík v rozhovore ostro kritizuje a sľubuje prekvapenia

Slovenskom v posledných dňoch otriasa drogový škandál lídra Progresívneho Slovenska. Ako to vnímate?

Pána Trubana nectí, že klamal, rovnako ako ho nectí, že v minulosti užíval tvrdé drogy. Pretože tvrdé drogy sú cestou do pekla. Ale o tom, kto bude vo vláde alebo v parlamente, rozhodnú len a len voliči.

Je pre vás Michal Truban aj naďalej dôveryhodným partnerom? Neprekáža vám, že klamal?

Pravdovravnosť je nevyhnutný predpoklad, ak chce niekto viesť krajinu čestne. Klamstvo mi vždy prekážalo a prekáža mi aj teraz.

Michal Truban aj Miroslav Beblavý vystupujú ako „tí noví“, vy v SaS sa naopak snažíte charakterizovať ako „tí skúsení“. Môže podľa vás pri Progresívnom Slovensku nastať jav podobný Procházkovi, ktorý mal v preferenciách pred voľbami vysoké čísla a ktorý po voľbách tiež klamal, a tak sklamal veľa svojich priaznivcov?

Slováci sú už unavení zo sľubov a z politikov, ktorí sa pasujú za lídrov. Vlády Smeru nás tu roky zdierajú a okrádajú krajinu, celé roky nás tu klame Fico so svojou družinou, oklamal nás Procházka, že nepôjde do vlády so Smerom.

Klamú nás už celé roky a bez ohľadu na to, či ide o politickú konkurenciu, alebo nie, ma to úprimne mrzí. Jeden akože nepil kolu, druhý akože nebral LSD.

Na snímke zľava predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban a predseda SPOLU – občianskej demokracie (OD) Miroslav Beblavý  Zdroj: TASR

Ak sme pri tých „nových politikoch“, tak predstaví aj strana SaS nejaké nové tváre do nasledujúcich volieb?

Nechajte sa prekvapiť.

Prioritou opozície pred blížiacimi voľbami je porážka Smeru a jeho odstavenie od moci. Opozícii sa však vytýka nejednotný postoj a neustále hádky. Progresívne Slovensko, Spolu a KDH sa dohodli na predvolebnej spolupráci. Vy naopak trváte na tom, že takáto dohoda musí obsahovať stop Smeru, SNS a ĽSNS. Čo však ak nebude možné zostaviť vládu so SNS, prípadne ak by aj boli iba tichými podporovateľmi koalície?

Strana Sloboda a Solidarita vylúčila z povolebnej spolupráce Smer, SNS a ĽSNS. Smer preto, lebo je prerastený korupciou, SNS mala ešte rýchlejší nástup k rozkrádaniu ako Smer a ĽSNS je hodnotovo niekde úplne inde, nehovoriac o ekonomických nezmysloch, ktoré hlásajú a pri ktorých by Slovensko akurát tak skrachovalo.

Bude SaS iniciovať stretnutia s inými stranami z opozície?

Zúčastním sa každého stretnutia, ktoré bude potrebné pre vytvorenie dobrej reformnej vlády pre našu krajinu. Oveľa väčší význam ako v podpisovaní bezobsažných predvolebných dohôd však vidím v stretávaní sa s voličmi, vysvetľovaní našich priorít, ako zlepšíme školstvo či zdravotníctvo, aby sa na Slovensku opäť oplatilo žiť.

Na snímke predseda SaS Richard Sulík   Zdroj: TASR

Čaká vás mimoriadny kongres, ktorého zvolanie rozprúdilo nielen mediálnu hladinu, ale aj vnútrostranícku. Niektorí členovia predsedníctva sa vyjadrili, že vášmu kroku nerozumejú. Stále ste presvedčený o správnosti mimoriadneho kongresu? Pochopia ľudia váš zámer, že chcete mať silnú legitimitu do volieb?

Samozrejme. Teraz je na to ideálny čas. Strana pôjde do kampane a do volieb posilnená a zomknutá, o to mi ide. 

Podľa viacerých medializovaných informácií je v strane SaS vnútorné napätie. Niektorí komentátori ukazujú na Ľubomíra Galka, ktorý vás chce vystriedať na čele SaS, ten to však popiera. Vyrieši túto situáciu mimoriadny kongres? Nemôže prísť naopak k tomu, že niektorí členovia odídu, ako to urobili ľudia okolo Jozefa Kollára pred pár rokmi?

Nebudem komentovať interné záležitosti, ale garantujem vám, že po mimoriadnom kongrese pôjde strana jednotne a zomknutá do parlamentných volieb. 

Nie je to tak dávno, čo sa o vás rozprávalo ako o novom premiérovi, teraz však SaS preferenčne padá. Bude Sulík novým premiérom? Čo máte nachystané do volieb, aby ste zastavili pád preferencií a opäť sa vrátili na čelo opozície?

Za premiérskou stoličkou som sa nikdy netriasol, to je o mne, dúfam, dostatočne známe. Saska bola preferenčne druhou najsilnejšou stranou, treba však otvorene priznať, že konkurencia je silná a voliči váhajú.

Je na nás, aby sme im ukázali, že desaťročné skúsenosti, poctivo vypracované riešenia a odborné zázemie človek nenájde len tak na ulici. SaS je pripravená a bude na voličoch, či nám dajú možnosť realizovať riešenia, ktoré sme pre nich pripravili.

Autor: MB

 

 

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 732,495 Úmrtí 14,900 Uzdravení 599,784 Infikovaných 117,811 Last updated: 7. decembra 2021 - 04:26 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img