nedeľa, 9 augusta, 2020
18 C
Bratislava
Úvod Aréna Schyľuje sa k súťaži, kde je víťaz vopred jasný? Matovičovci už riešia...

Schyľuje sa k súťaži, kde je víťaz vopred jasný? Matovičovci už riešia Érsekov rezort

Európske združenie alternatívnych železničných dopravcov so sídlom v Bruseli Allrail podľa OĽaNO potvrdilo slová hnutia, že súťaž môže mať už vopred víťaza.

ZSSK sa konkurencii nebráni, podmienky nekomentuje

Združenie má podozrenie, že skutočná konkurencia v prípade súťaže na trať Žilina – Rajec nie je žiaduca. Pri súčasných podmienkach je totiž podľa združenia pravdepodobným víťazom ZSSK.

ZSSK sa podľa slov hovorcu Tomáša Kováča plánuje zapojiť do súťaže na trať Žilina – Rajec. Konkurencii sa pritom nebráni. Podmienky súťaže však podľa Kováča dopravca komentovať nebude.

Rezort dopravy zverejnil oznámenie o zámere spustiť súťaž na trať Žilina – Rajec v súlade s pravidlami Európskej komisie (EK) minimálne rok vopred v európskom vestníku.

Táto informácia však podľa Marosza neobsahuje pre dopravcov nič konkrétne. Hnutie podľa jeho slov podporuje liberalizáciu dopravy.

Hnutiu chýba plán dopravnej obslužnosti

Štát by však mal podľa Marosza najprv urobiť plán dopravnej obslužnosti. OĽaNO sa domnieva, že keďže ministerstvo tak nepostupuje, môže porušovať aj zákon o doprave na dráhach.

“Ten hovorí, že uzavretiu zmluvy s novým dopravcom má predchádzať zostavenie plánu dopravnej obslužnosti, ktorý ministerstvo nemá,” konštatovalo hnutie.

Hovorkyňa rezortu dopravy Karolína Ducká v reakcii pre TASR uviedla, že práve vyhlásením verejnej súťaže môže o túto dopravu zabojovať každý, kto má, zjednodušene povedané, licenciu pre osobnú železničnú dopravu.

Nejde o žiadne zabetónovanie, tvrdí ministerstvo

Úspešný uchádzač bude v zmysle zmluvy o dopravných službách vo verejnom záujme obsluhovať trať počas obdobia 10 rokov.

“Konkrétne podmienky prevádzkovania trate sú súčasťou súťažných podkladov, ktoré budú poskytnuté uchádzačom, ktorí splnia stanovené podmienky,” doplnila. 

Zároveň podľa nej súťaž počíta s prípadným navyšovaním počtu vlakov podľa vývoja prepravených cestujúcich.

“Takže nejde o žiadne zabetónovanie rozsahu dopravy, čo považujeme za úplne účelové a je na škodu veci, že si hnutie nenašlo cestu na ministerstvo dopravy a neinformovalo sa o spôsobe, ako bude súťaž realizovaná,” podotkla hovorkyňa.

Súťaž podľa jej slov počíta s rozvojom dopravy a bude záležať na záujme verejnosti, v akom rozsahu sa tak stane. K samotnej dĺžke súťaže zdôraznila, že zámer vyhlásiť súťaž je známy odbornej verejnosti už takmer rok a pol.

“Bola to dostatočne dlhá doba sa na ňu pripraviť tak, ako sa už dnes pripravujú dopravné spoločnosti na ďalšiu súťaž, ktorú plánujeme vyhlásiť v dohľadnej dobe pre trať Bratislava – Komárno,” dodala Ducká.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Británia sťahuje takmer 750,000 testovacích súprav na koronavírus

Britský regulačný orgán zodpovedný za zdravotnícke výrobky nariadil stiahnutie takmer 750.000 testov na nový koronavírus. Zistilo sa, že ich použitie nie je...

Trebišov: V súvislosti s dopravnou nehodou polícia začala trestné stíhanie

V súvislosti s dopravnou nehodou, ku ktorej došlo v sobotu počas tuningového zrazu v Trebišove polícia začala trestné stíhanie pre prečin ublíženia na zdraví. Informoval o...

Česko: Požiar paneláku si vyžiadal 11 mŕtvych vrátane 3 detí

Najmenej 11 ľudí prišlo o život pri požiari panelového domu, ktorý v sobotu podvečer začal horieť v meste Bohumín v Moravskosliezskom kraji....

Organizácie cestovného ruchu výrazne prehodnotili aktivity na rok 2020

Organizácie cestovného ruchu na Slovensku museli významne prehodnotiť aktivity naplánované na rok 2020. Dôvodom je koronakríza, ktorá negatívne ovplyvnila aj finančnú situáciu...

Libanon: Demonštranti v Bejrúte usmrtili policajta, obsadili ministerstvá

Najmenej 230 ľudí utrpelo v sobotu zranenia počas zrážok medzi políciou a demonštrantmi v libanonskom Bejrúte. Skupiny protestujúcich vtrhli do viacerých ministerstiev...

Vysoké Tatry: Po páde v masíve Ostrého štítu zahynul muž

Po páde v masíve Ostrého štítu vo Vysokých Tatrách zahynul v sobotu popoludní muž. Ako na svojej webstránke informuje Horská záchranná služba (HZS), náhodná...

Bejrút: Záchranári sa musia stiahnuť na základne, hrozí eskalácia násilia

Libanonská armáda vyzvala z dôvodu zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácie všetky zahraničné záchranné tímy pracujúce v hlavnom meste Bejrút na mieste utorňajšieho výbuchu,...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,566 Úmrtí 31 Uzdravení 1,861 Infikovaných 674 Last updated: 9. augusta 2020 - 07:32 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky