Unikol znepokojujúci dokument o brexite, Johnson parlament nezvolá

  0
  Britský premiér Boris Johnson vo svojom prvom vystúpení v tejto funkcii v Dolnej komore britského parlamentu. (Autor: TASR, PL.sk)

  Britské noviny Sunday Times zverejnili očakávania britskej vlády, čo sa stane, ak krajina vystúpi z Európskej únie bez dohody o odchode. Medzi najzávažnejšími predpokladmi vlády boli prerušenie zásobovania liekmi, oslabená dostupnosť čerstvých potravín a prípadný nedostatok čistej vody z dôvodu možného prerušenia dovozu chemikálií na úpravu vody.

  Ekonómovia už dlho predpovedajú takéto pochmúrne scenáre, ale podporovatelia brexitu zavrhli ich predpovede ako úmyselné šírenie paniky. Johnsonov úrad na Downing Street 10 v Londýne vyhlásil, že tento zverejnený dokument je “zastaraný” a že Dolná snemovňa sa opäť zíde 3. septembra, ako bolo pôvodne plánované.

  “Nepredstieram, že cesta nebude hrboľatá. Bude… ale ak na to každý sústredí svoje úsilie, vôbec nepochybujem, že na to budeme pripravení,” uviedol Johnson.

  Opozičná Labouristická strana, ktorá sa pokúša brexit oddialiť a zorganizovať vládu národnej jednoty, poukázala na spomínanú správu ako na ďalšie znamenie, že brexitu bez dohody sa treba vyhnúť. Vysokopostavený predstaviteľ tejto strany John McDonnell podporil vyše 100 zákonodarcov, ktorí podpísali list žiadajúci Johnsonova, aby skrátil letnú pauzu parlamentu a umožnil rozpravu o kríze okolo vystúpenia z EÚ.

  Johnson podľa očakávania znovu zdôrazní svoje odhodlanie odísť z EÚ 31. októbra, či už s dohodou, alebo bez nej, keď sa tento týždeň pred summitom skupiny krajín G7 vo francúzskom letovisku Biarritz stretne s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

  Macron pozval Johnsona na štvrtok na rozhovory o blížiacom sa odchode Británie z EÚ, a to “v súvislosti s európskymi zásadami dohodnutými medzi 27” zvyšnými členskými štátmi EÚ, vysvetlil Macronov úrad. Francúzsky líder trvá na tom, že EÚ by nemala znova rokovať o ťažko vybojovanej dohode o odchode, dosiahnutej s predchádzajúcou britskou vládou premiérky Theresy Mayovej.

  Johnson tvrdí, že chce nejakú dohodu a že je ochotný na nejakej pracovať. Premiér tiež vyhlásil, že kompromis musia urobiť tí druhí.

  “Teraz, samozrejme, naši priatelia a partneri na opačnej strane Lamanšského prielivu prejavujú trocha neochotu zmeniť svoj postoj. To je v poriadku – som si istý, že ho zmenia -, ale medzitým sa musíme pripraviť na odchod bez dohody,” povedal britský premiér Johnson.

   

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu