nedeľa, 4 decembra, 2022
4.9 C
Bratislava
ÚvodArénaPodporíme návrh Smeru, ale niečo za to chceme, odkazujú národniari

Podporíme návrh Smeru, ale niečo za to chceme, odkazujú národniari

Minimálna mzda

Predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák v stredu vyhlásil, že SNS nemá najmenší problém, aby bola minimálna mzda stanovená vo výške 60 % priemernej mzdy.

Národniari však zdôrazňujú aj systémové riešenie stanovenia minimálnych dôchodkov. Systém minimálneho dôchodku sa podľa nich musí nanovo nastaviť tak, aby bol naviazaný na výšku priemerného zárobku v národnom hospodárstve stanoveným percentom.

Minimálny dôchodok

“Naším návrhom bolo, aby sme na Koaličnej rade s našimi koaličnými partnermi prebrali zvýšenie a rovnako systémové nastavenie minimálneho dôchodku, aby sa pohyboval v rozpätí 30 – 35 % z výšky priemernej mzdy,” priblížil Bernaťák s tým, že dôchodcovia si zaslúžia dôstojný život, pretože vytvárali hodnoty, z ktorých v súčasnosti mladá generácia žije.

Minimálne dôchodky ako aj návrh Smeru-SD na stanovenie minimálnej mzdy sa mali podľa Bernaťáka prerokovať na Koaličnej rade začiatkom septembra. Minimálny dôchodok tak chceli prebrať najskôr s koaličnými partnermi. Keďže však Smer-SD už svoj návrh podáva, aj SNS zvažuje, či do piatku (23. 8.) predostrie návrh zákona o minimálnych dôchodkoch do podateľne.

“V prípade, ak sa to nebude stíhať, tak by sme to dali na ďalšiu najbližšiu schôdzu Národnej rady SR,” podotkol Bernaťák s tým, že národniari budú trvať na tom, aby boli minimálne dôchodky systémovo nastavené a jednoznačne zvýšené.

Koaličná strana Smer-SD predloží do parlamentu návrh na automatické zvyšovanie minimálnej mzdy na úroveň 60 % z priemernej mzdy.

Zákon by mal platiť od januára budúceho roka a po prvý raz by sa mohol tento mechanizmus využiť na výpočet minimálnej mzdy pre rok 2021. Návrh zákona počíta aj s vyjednávaním medzi sociálnymi partnermi.

Informoval o tom v stredu predseda Smeru-SD Robert Fico.

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -