štvrtok, 25 februára, 2021
7.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Matečná v súvislosti s morom ošípaných hovorí o využití krajných opatrení

Matečná v súvislosti s morom ošípaných hovorí o využití krajných opatrení

Likvidácia afrického moru ošípaných bude podľa slov ministerky finančne náročná, no nevyhnutná.

„Premnoženú diviačiu populáciu tam, kde vyčíňa nákaza, treba dostať pod kontrolu aj využitím krajných opatrení,“ skonštatovala. 

Africký mor ošípaných prišiel v čase, keď sa vláde podarilo viacerými systémovými opatreniami postupne oživovať agrosektor.

„Ten posun, ktorý sme za posledné roky dosiahli, je obrovský. Zelená nafta prinesie poľnohospodárom každoročne 30 miliónov eur úľavu na výdavkoch za palivo počas nasledujúcich troch rokov. Na systémové opatrenia sme dali ďalších 50 miliónov eur,“ vyčíslila Matečná.

Vláda podľa jej slov podporila závlahy, skladovacie kapacity pre zeleninárov a ovocinárov, exportné aktivity potravinárov, odškodnila farmárov za intenzívne sucho, program rozvoja vidieka je najúspešnejšie čerpaným eurofondovým programom na Slovensku. 

K oživeniu agrosektora by vraj mali prispieť aj ďalšie chystané opatrenia.

„Pripravujeme podporu veterinárnych opatrení, hydiny. Vo finálnej fáze je zelená nafta pre potravinárov. Do konca decembra dokáže Slovensko vyplatiť vyše 90 percent priamych platieb. Ak systematicky podchytíme nedostatočné spracovateľské kapacity a vývoz kvalitných základných surovín na dovoz potravín s pridanou hodnotou, verím, že sa nám podarí zvýšiť do budúcnosti potravinovú sebestačnosť Slovenska,“ priblížila zámery ministerka.

Zároveň pripomenula, že len eurofondy nestačia, svojich prvovýrobcov a spracovateľov musí podporovať aj štát.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 300,775 +2,438 Dnes Úmrtí 6,859 +84 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 38,616 Last updated: 25. februára 2021 - 11:10 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky