OBRAZOM Pride Košice 2019: Ulicou sa ozývalo ´láska´ aj ´hanba´

  0
  Na snímke účastníci pochodu PRIDE v Košiciach 24. augusta 2019. (Autor: TASR)

   

   

  “Chceme, aby ľudia začali prežívať svoju identitu verejne, aby vyšli do ulíc a aspoň pre seba, ak nie pre ostatných, povedali – som gej, lesba, transrodový alebo bisexuálny človek. Aby si tak mohli naozaj zažiť svoju identitu v meste, nielen doma či niekde na internete,” povedal pre novinárov riaditeľ Pride Košice Róbert Furiel. 

  Takto pochodovali Hlavnou ulicou metropoly východu podporovatelia LGBT komunity. Zdroj: TASR

  Dúhový sprievod vyšiel o 14.00 h z centra Tabačka Kulturfabrik na Hlavnú ulicu a naspäť. Mnohí jeho účastníci boli oblečení v dúhových farbách alebo mávali dúhovými vlajkami. Z davu sa ozývali výkriky “láska!”.

  Podujatie podporili aj diplomati z amerického či britského veľvyslanectva v SR. Za dúhovým sprievodom kráčala zhruba 50-členná protestná skupina prívržencov ĽSNS s heslami a výkrikmi “stop LGBT!”, “rodina je muž a žena!” či “hanba!”.

  Na snímke účastníci pochodu priaznivcov tradičnej rodiny a odporcov LGBT počas pochodu PRIDE v Košiciach 24. augusta 2019. Zdroj: TASR

  Oba pochody sa pod dohľadom štátnej a mestskej polície uskutočnili pokojne a zaobišli sa bez incidentov. 

  “Čo sa týka nejakého narušenia, to sme nevnímali, pôvodne boli informácie, že sa nás pokúsia zablokovať, čo sa im nepodarilo, a tým, že išli vzadu, myslím si, že väčšina ľudí si ich potom ani nevšimla,” povedal Furiel k skupine v zelených tričkách.

  Účastníkmi pochodu v Košiciach boli prevažne mladí ľudia.

  Pride Košice, ktorý sa začal v sobotu 17. augusta, pokračuje vystúpeniami kapiel a v nedeľu (25. 8.) ju zakončí 24. ekumenická bohoslužba. 

  - Reklama -