pondelok, 13 júla, 2020
21.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Šefčovič aj Junckerov hovorca: Tu je veľký zoznam nominantov krajín EÚ na...

Šefčovič aj Junckerov hovorca: Tu je veľký zoznam nominantov krajín EÚ na funkcie v Bruseli

Francúzsko malo svojho kandidáta do EK oznámiť v priebehu utorka a v Taliansku sa čaká na rozuzlenie rokovaní o novej vláde medzi Demokratickou stranou (PD) a Hnutím piatich hviezd (M5S). 

Von der Leyenová si v jednom prípade musí vybrať z dvoch kandidátov (muž a žena) a tiež môže niektorých nominantov odmietnuť, ak zváži, že nie sú odborne či morálne pripravení byť súčasťou jej tímu.

V priebehu tohto týždňa už bude rozhodovať aj o rozdelení portfólií medzi nominantov z členských krajín.

Prinášame prehľad kandidátov v jednotlivých krajinách:

BELGICKO:

Federálna vláda rozhodla, že po dvoch flámskych eurokomisároch bude frankofónnu časť krajiny v EK zastupovať súčasný vicepremiér, šéf diplomacie a minister obrany Didier Reynders (61).

Didier Reynders. Zdroj AP/TASR

V Európskom parlamente patrí do Aliancie liberálov a demokratov (ALDE). 

BULHARSKO:

Sofia navrhla doterajšiu eurokomisárku Mariju Gabrielovú (40). Patrí do tábora Európskej ľudovej strany (EPP).

Marija Gabrielová. Zdroj: AP/TASR

CYPRUS:

Cyperskou kandidátkou je Stella Kyriakidisová (63), ktorá bola v poradí treťou ženou na čele Parlamentného zhromaždenia Rady Európy. Je z tábora EPP.

ČESKÁ REPUBLIKA:

Premiér Andrej Babiš v pondelok oznámil, že jeho vláda opäť nominovala Věru Jourovú (55), členku ALDE.

Věrá Jourová. Zdroj: TASR

DÁNSKO:

Doterajšia dánska eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová (51) má dostať jedno z dvoch najvplyvnejších podpredsedníckych kresiel v EK a bude najvyššie postavenou “tvárou” európskych liberálov (ALDE) v kolégiu komisárov.

Margrethe Vestagerová. Zdroj: AP/TASR

ESTÓNSKO:

Estónska vláda na navrhla do Bruselu bývalú ministerku hospodárstva a infraštruktúry Kadri Simsonovú (42). V eurokomisii politicky posilní tábor ALDE.

FÍNSKO:

Nová socialistická vláda za eurokomisárku navrhla exministerku financií Juttu Urpilainenovú (44), ktorá v exekutíve EÚ posilní frakciu socialistov a demokratov.

Jutta Urpilainenová. Zdroj AP/TASR

FRANCÚZSKO:

Čaká sa na oznámenie nominácie.

GRÉCKO:

Atény prekvapili EÚ, keď do Bruselu poslali bývalého europoslanca Margaritisa Schinasa (57), doterajšieho hovorcu šéfa EK Jeana-Clauda Junckera z tábora EPP.

Margaritis Schinas. Zdroj: AP/TASR

HOLANDSKO:

Doterajší prvý podpredseda EK Frans Timmermans (58) má aj v budúcej exekutíve EÚ prisľúbené rovnako silné podpredsednícke kreslo. V EP zastupuje Stranu európskych socialistov (PES).

Frans Timmermans. Zdroj: AP/TASR

CHORVÁTSKO:

Vláda v Záhrebe vsadila na ženu,  europoslankyňu a dvojnásobnú starostku mesta Dubrovnik Dubravku Šuicovú (62). Je podpredsedníčkou skupiny EPP v Európskom parlamente.

ÍRSKO:

V eurokomisii pokračuje aj doterajší írsky eurokomisár Phil Hogan (59) z EPP.

Phil Hogan. Zdroj: AP/TASR

LITVA:

Jediným zástupcom európskej strany Zelení/Európska slobodná aliancia v EK bude litovský eurokomisár Virginijus Sinkevičius (28), bývalý poslanec litovského parlamentu a exminister hospodárstva a inovácií.

LOTYŠSKO:

Lotyšská vláda sa rozhodla ponechať v Bruseli svojho doterajšieho eurokomisára a podpredsedu EK zodpovedného za euro a sociálny dialóg Valdisa Domrovskisa (48). Politicky patrí do EPP.

Valdis Dombrovskis. Zdroj: AP/TASR

LUXEMBURSKO:

Po šéfovi EK Junckerovi budú mať Luxemburčania zastúpenie v Bruseli v podobe dvojnásobného ministra a europoslanca Nicolasa Schmita (65). Zaradí sa ku komisárom z PES.

MAĎARSKO:

Vláda v Budapešti navrhla za eurokomisára kariérneho diplomata Lászlóa Trocsányiho (63). Nie je členom vládnucej strany Fidesz, ale v EK bude zastupovať EPP.

MALTA:

Tvárou Malty v novej eurokomisii by mala byť Helena Dalliová (56), bývalá poslankyňa maltského parlamentu a vedúca oddelenia pre práva žien na tamojšom úrade vlády. Je zo skupiny socialistov.

NEMECKO:

Berlín dostalo historickú šancu dosadiť prvú ženu za šéfku exekutívy EÚ. Ursula von der Leyenová (60) je z tábora EPP.

Ursula von der Leyenová. AP/TASR

POĽSKO:

Poľská vláda sa na poslednú chvíľu rozhodla pre zmenu nominanta, keď Krzysztofa Szczerskiho nahradila Januszom Wojciechowským (64), bývalým europoslancom a členom Európskeho dvora audítorov. Patrí do skupiny EPP.

PORTUGALSKO:

Lisabon pôvodne navrhol mužsko-ženský tandem, nakoniec je však kandidátkou bývalá europoslankyňa a súčasná viceguvernérka Portugalskej banky Elisa Ferreirová (63). Zaradí sa do skupiny socialistov.

RAKÚSKO:

V poradí už tretí mandát v exekutíve EÚ bude mať Johannes Hahn (61). Ako jediný z komisárov politicky patrí do skupiny Európski konzervatívci a reformisti (ECR).

RUMUNSKO:

Vláda v Bukurešti nakoniec ako jediná dala von der Leyenovej na výber z dvoch kandidátov. Sú nimi Rovana Plumbová (59) a Dan Nica (59) — obaja sú europoslanci, bývalí ministri a sú z tábora socialistov.

SLOVENSKO:

Maroš Šefčovič (53) bol v posledných dvoch eurokomisiách jej podpredsedom a v ostatných piatich rokoch zodpovedal za energetickú úniu.

Maroš Šefčovič. Zdroj: TASR

SLOVINSKO:

Kandidátom na eurokomisára je kariérny diplomat Janez Lenarčič (51). V Bruseli sa zrejme zaradí do tábora socialistov.

ŠPANIELSKO:

Madrid získa jednu z popredných pozícii v inštitúciách EÚ. Na keď funkciu vysokého predstaviteľa pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku kandiduje bývalý šéf EP a súčasný šéf španielskej diplomacie Josep Borell (72).

Josep Borell. Zdroj: AP/TASR

Tento socialista bude najstarším členom eurokomisie.

ŠVÉDSKO:

Zo Štokholmu do Bruselu sa presťahuje trojnásobná exministerka Ylva Johanssonová (55). Bude jednou z nových tvárí sociálnej demokracie v EK.

TALIANSKO:

V prípade zostavenia novej koaličnej vlády eurokomisiu posilnia bývalí premiéri Paolo Gentiloni alebo Enrico Letta, v hre je aj bývalý minister financií Pier Carlo Padoan a europoslanec z tábora socialistov Roberto Gualtieri.

VEĽKÁ BRITÁNIA:

Vzhľadom na očakávaný brexit Londýn nenavrhol nominanta na eurokomisára.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Pokuta za nedodržanie karantény až do 5000 eur. Vláda odobrila novelu zákona

Pokuta za nedodržanie izolácie a karantény po návrate na Slovensko z "červenej" krajiny má byť do sumy 5000 eur. Uložil by ju...

EÚ schválila Slovensku štátnu pomoc. 80 miliónov pôjde na testovacie projekty súvisiace s COVID-19

Európska komisia (EK) v pondelok oznámila, že schválila slovenskú schému štátnej pomoci v hodnote 80 miliónov eur na podporu výskumnej, vývojovej a...

Šeliga dal podnet na Súdnu radu. Ide o sudcu Trubana a jeho prepustenie podnikateľa Bödöra

Podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga (Za ľudí) podáva podnet predsedovi Súdnej rady SR Jánovi Mazákovi v súvislosti s rozhodnutím sudcu Špecializovaného...

Katalánsky súd zrušil obmedzenie pohybu v časti Katalánska

Okresný súd zrušil v pondelok sprísnenie opatrení vrátane obmedzenia pohybu v katalánskej provincii Lleida, informovala agentúra AFP. "Okresný súd...

Dolná Poruba: Opitý vodič narazil do koňa, jazdkyňa spadla na zem

Prečinu ohrozovania pod vplyvom návykovej látky bude zrejme čeliť 50-ročný vodič, ktorý v obci Dolná Poruba v Trenčianskom okrese narazil do koňa.

Nový Zéland: Útočník z Christchurchu sa bude na súde obhajovať sám

Útočník, ktorý vlani v marci v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch zastrelil 51 ľudí, sa vyjadril, že sa chce obhajovať sám....

Na Slovensku pribudol jeden prípad nákazy novým koronavírusom

Počas nedele (12. 7.) na Slovensku pribudol jeden prípad nákazy novým koronavírusom. Celkovo krajina doteraz eviduje 1902 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19....
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,902 +1 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,493 Infikovaných 381 Last updated: 13. júla 2020 - 14:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky