štvrtok, 9 decembra, 2021
0.9 C
Bratislava
ÚvodArénaKto chce psa biť, palicu si nájde, tvrdí v rozhovore šéf SMK....

Kto chce psa biť, palicu si nájde, tvrdí v rozhovore šéf SMK. Komentuje aj krok Trubanovej strany

Obe strany, SMK i Most-Híd, hovorili pri vašich doterajších rozhovoroch o predvolebnom postupe, ako dúfajú, že zvíťazí zdravý rozum. Dnes je už isté, že SMK nepôjde do volieb v koalícii so stranou Bélu Bugára, pretože tak rozhodla republiková rada Mosta. Prečo podľa vás tieto rozhovory zlyhali?

Padlo rozhodnutie republikovej rady Mosta. Podľa informácií nevedeli prijať vyrovnaný pomer, ktorý navrhovala SMK. Asi aj tu platí: kto chce psa biť, ten si palicu nájde.

 

To hlasovanie Mosta bolo pomerne jednoznačné, 37 hlasov bolo proti spoločnému postupu, piati za a dva hlasy boli neplatné. Prekvapil vás tento pomer?

Pravdupovediac výsledok až tak neprekvapil, pomer áno.

Vy ste boli ochotný odstúpiť zo spoločnej kandidátky v prípade, že na nej nebude ani Bugár, no ani to nepomohlo.

Áno, bol som ochotný odstúpiť, ale problém bol zrejme inde. Neprekonateľný problém asi znamenal náš prístup, ktorý smeroval k uzavretiu koalície na základe princípu rovnosti práva, povinností a rovnomerného rozloženia síl.

 
 
Na snímke predseda Strany maďarskej komunity József Menyhárt  Zdroj: TASR

Malo na ukončenie rozhovorov väčší vplyv dohadovanie o podobe kandidátky, program alebo predchádzajúce vzájomné animozity medzi niektorými predstaviteľmi, napríklad vašej strany k Bélovi Bugárovi?

O programe sme nemali čas hovoriť, osobné animozity sme sa snažili preklenúť. Nechcem sa vracať k základu, ale musím znova povedať: bol rôzny prístup k princípu partnerstva dvoch politických subjektov.

Vaša strana neustúpila od svojich požiadaviek, medzi ktorými bola napríklad deľba kandidátky v pomere 50 na 50, s čím mal Most problém. Neľutujete to dnes?

Je nám to ľúto, že sa k tomu postavili tak, ako sa postavili, ale ak sa bavíme o partnerstve, to nemôže byť vzťah nadradenosti a podradenosti.

Neobávate sa, že hlasy maďarských voličov prepadnú?

Predpokladám, že pod prepadnutím myslíte skutočnosť, že hlasy voličov maďarskej komunity neposunú do parlamentu etnicky založenú stranu. Urobíme všetko preto, aby k tomu nedošlo, a vidím aj možnosti, ktoré to možno vedia zabezpečiť.

Vy ste si počas týchto rokovaní ako jedni z mála „nekopli” do Bugára za jeho stretnutie s Marianom Kočnerom na dovolenke. Teraz, keď je po rokovaniach, aký je váš názor na toto stretnutie?

 
 
Na snímke M. Kočner  Zdroj: TASR
 
Bola to podmienka, ktorej sme sa do ukončenia rokovaní držali. Samozrejme, je to obrovský problém, ktorý hýbe spoločnosťou a ešte to nie je koniec.

Ako hodnotíte iniciatívu Progresívneho Slovenska prísť s maďarskou platformou?

 
My si myslíme, že problémy, potreby a myslenie maďarského etnika poznajú najlepšie etnickí politici a etnická strana. Iniciatívy takéhoto typu sme už mali začiatkom 90. rokov, ale pre našu komunitu boli slepou ulicou.

Podľa Michala Trubana o problémoch a riešeniach pre maďarskú komunitu nemôžu hovoriť len maďarské strany. Súhlasíte?

Každá strana má právo robiť politiku, akú si zaumieni.

 
 
Na snímke M. Truban  Zdroj: TASR

Máte po tomto kroku dôveru k PS?

Dôležité budú skutky a reálna menšinová politika tejto strany. Zatiaľ vnímam skutočnosť, že nás málo slovenských strán vníma ako komunitu, a nie ako masu jednotlivcov.

Nebojíte sa, že tam, kde sa dvaja bijú, môže tretí zvíťaziť a PS vám i Mostu preberie agendu?

Politika je ako manželstvo, môže sa prihodiť všeličo.

Vrátim sa k predchádzajúcej otázke s hrozbou prepadnutia hlasov maďarských voličov. Neprispeje táto platforma k ešte väčšej skepse, či sa nejaká maďarská strana vôbec dostane do
parlamentu?

Sú rôzne cesty, môže dôjsť aj k tomu, že sa presunú jednotlivé hlasy maďarských voličov k inej maďarskej strane.

Most sa už dohodol na spolupráci s Maďarskou kresťanskodemokratickou alianciou. Aký bude teraz postup SMK?

Aj my sa pokúsime o rokovania s partnermi, s ktorými sme si už dôveru v minulom období vybudovali.

 

 
Na snímke A. Hlina  Zdroj: TASR

Keď sa pozrieme na tie vzťahy medzi opozičníkmi, napríklad posledné volanie Alojza Hlinu smerom k Igorovi Matovičovi, aby si oddýchol, myslíte si, že sa podarí po voľbách zostaviť alternatíva voči dnešnej koalícii?

Všetko bude závisieť od počtu mandátov, po voľbách bude možno slovník iný ako v predvolebnom období.

 

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 748,969 +9,425 Dnes Úmrtí 15,095 +91 Dnes Uzdravení 616,734 Infikovaných 117,140 Last updated: 9. decembra 2021 - 02:25 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img