Thunbergová vyzvala Trumpa, aby počúval vedu

  0
  Švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová sa preplavila cez Atlantický oceán na jachte s nulovými emisiami, s ktorou v stredu 28. augusta 2019 dorazila do New Yorku. (Autor: Facebook, PL.sk)

  Šestnásťročná Thunbergová v stredu dorazila do New Yorku po plavbe cez Atlantický oceán na jachte s nulovými emisiami. Aktivistka na otázku novinárov o jej pocitoch v súvislosti požiarmi v Amazonskej oblasti povedala, že je to “ničivé a strašné”. Požiare sú podľa nej jasný dôkaz toho, že ľudia musia prestať s ničením prírody.

  Mladá Švédka takisto kritizovala amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý je v súvislosti s klimatickými zmenami skeptický.

  „Môj odkaz preňho je, že by mal počúvať vedu, čo očividne nerobí,” povedala.

  Donald Trump je v súvislosti s klimatickými zmenami skeptický. Zdroj: TASR

  Thunbergová odmieta cestovať lietadlom, ktoré produkuje emisie.

  Do Spojených štátov sa plavila na pretekárskej jachte Malizia II vybavenej solárnymi panelmi a vodnými turbínami, ktoré vyrábajú elektrickú energiu. Týmto spôsobom chcela dosiahnuť, aby jej cesta do USA nezanechala žiadnu tzv. uhlíkovú stopu.

  Na plavbe, na ktorú sa vydala z juhoanglického Plymouthu 14. augusta, ju sprevádzali nemecký kapitán Boris Herrmann, jej otec Svante Thunberg, člen monackej kniežacej rodiny Pierre Casiraghi a švédsky dokumentarista Nathan Grossman.

  Thunbergová od vlaňajška na protestoch pred švédskym parlamentom žiadala, aby politici urobili viac v boji proti klimatickej zmene. Inšpirovala tým mladých ľudí v Európe aj inde vo svete k vlne protestov známych ako “Piatky za budúcnosť”.

  Počas svojho pobytu v USA sa Thunbergová zúčastní na klimatickom summite OSN v New Yorku (23. septembra) a na protestoch za ochranu klímy (20. a 27. septembra).

  - Reklama -