SNP75: Na oslavách bolo viac ako 20-tisíc ľudí. Videli 200 kusov vojenskej techniky

  0
  Vojenská prehliadka počas osláv 75. výročia SNP v Banskej Bystrici (Autor: TASR, PL.sk)

  „Myslím si, že cez 20 000 ľudí tu bolo určite. Veľa ich už stálo zoradených popri hlavnom cestnom ťahu, kde od 15.00 h bola naplánovaná slávnostná vojenská prehliadka. Nechceli si pustiť dobré miesto a ani sa im nečudujem. V Banskej Bystrici bola doteraz vojenská prehliadka len raz, pri prvom výročí SNP na námestí. Neboli tam tanky, ale vtedajšie autá, motorky a účastníci Povstania, medzi nimi Francúzi, Juhoslovania, Poliaci, naši vojaci a ďalší,” konštatoval pre TASR Mičev.

  Po skončení oficiálnej časti osláv sa davy ľudí premiestnili na Štadlerovo a Štefánikovo nábrežie i k bývalému domu kultúry, aby si vychutnali vojenskú prehliadku, na ktorej sa zúčastnilo viac ako 2000 profesionálnych vojakov, vrátane tých, ktorí obsluhovali vojenskú techniku.

  Rozdelení boli do 34 pochodujúcich celkov, vrátane dvoch historických. Diváci im spontánne tlieskali. Nad ich hlavami preletela aj najmodernejšia letecká technika.

  „Som hrdý na našich profesionálnych vojakov, ktorí túto slávnostnú prehliadku úspešne zvládli a vzdali takýmto výnimočným spôsobom hold hrdinom SNP,” reagoval po skončení minister obrany Peter Gajdoš (SNS).

  Verejnosti sa predstavili hlavné druhy vojenskej techniky Pozemných a Vzdušných síl Ozbrojených síl (OS) SR, ako aj síl pre špeciálne operácie.

  Návštevníci videli, ako napreduje ich modernizácia.

  Prehliadka vojenskej techniky na oslavách 75. výrčia SNP. Zdroj: TASR 

  „Pozemné sily OS SR predstavili tanky T-72, bojové vozidlá pechoty, samohybné kanónové húfnice ShKH 2000 Zuzana, raketomety Modular, ako aj vozidlá Polaris. V prípade leteckej techniky vzdušných síl mali návštevníci príležitosť vidieť stíhacie lietadlá MiG-29, dopravné lietadlo Spartan, vrtuľníky Mi-17, ako aj viacúčelové vojenské vrtuľníky UH-60M Black Hawk,” spresnila Danka Capáková, hovorkyňa ministerstva obrany.

  Celkovo sa na slávnostnej prehliadke predstavilo viac ako 200 kusov vojenskej techniky, vrátane 15 kusov leteckej.

  Podľa Capákovej na jej prípravu a realizáciu bolo vládou schválených 106 880 eur.

  Oslavy SNP pokračujú do neskorých večerných hodín.

  V rámci galaprogramu, ktorý sa začína od 20.30 h, sa ľudia môžu tešiť na vystúpenia umelcov Richarda Müllera, skupiny Desmod, Kristíny, Miroslava Dvorského či súborov Lúčnica a SĽUK.

  - Reklama -