utorok, 7 decembra, 2021
-0.3 C
Bratislava
ÚvodArénaČo má Národná koalícia spoločné s Kočnerom? Podpredseda Sokol v reakcii nešetrí...

Čo má Národná koalícia spoločné s Kočnerom? Podpredseda Sokol v reakcii nešetrí kritikou

Jednou z najdiskutovanejších tém dneška je obsah konverzácie medzi Marianom Kočnerom a rôznymi vplyvnými ľuďmi zo sveta politiky, polície, justície. Ako vníma neparlamentná strana, akou je Národná koalícia, toto dianie? 
 
Záber Mariana Kočnera bol šokantný. Ukazuje sa, že celý systém bol prehnitý. Ale neviem, či to dokazuje aj spomínaná Threema, mám totiž k zverejňovaniu časti zo spisov otvorených prípadov výhrady.
 
Napríklad?
 
Napríklad lynč Moniky Jankovskej v pozícii štátnej tajomníčky na ministerstve spravodlivosti. Lebo čo o jej komunikácii s Kočnerom vieme? Zatiaľ len toľko, že si písali zrejme často. Ale obsah?
 
 
Na snímke Monika Jankovská  Zdroj: TASR
 
To nikomu neprekáža, že nepozná obsah a rovno súdi?
 
K téme sa vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová, tá vie zrejme viac.
 
Ale viac nepovedala ani ona a to jej vyčítam. Zaradila sa len do zástupu bezargumentových krikľúňov. Lenže ona na rozdiel od niektorých novinárov má podstatne vyššiu zodpovednosť a mala by konať v takýchto veciach presvedčivejšie.
 
 
Hrá sa tu s verejnosťou, chystajú sa ďalšie protesty a ľuďom sa nepovie, čo v tých správach bolo?
 
Nesúhlasíte teda s názorom, že toto zverejňovanie je v súlade s “vyšším” záujmom verejnosti?
 
Tejto logike nerozumiem. Do spisov môžu nahliadnuť oprávnené osoby, viem si teda predstaviť, ako sa potom tie články v médiách objavujú. Ale niektoré veci nemohli vedieť ani rodinní príslušníci zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ale ani ich obhajcovia. Ako je možné, že sú vonku?
 
Ktoré veci myslíte konkrétne?
 
Napríklad totožnosť utajeného svedka Petra Tótha. To musel vyniesť niekto z vyšetrovacieho tímu. A keď vychádzame z tohto predpokladu, potom je na mieste logická otázka, prečo tak spravil?
 
 
Na snímke Peter Tóth Zdroj: TASR
 
A ďalšia: prečo polícia nevie zabrániť takýmto únikom. A chce tak spraviť? A čudujem sa aj médiám, ktoré akoby nechápali, že tým môžu mariť vyšetrovanie, či načo je toto zverejňovanie dobré.
 
Vytvára tlak na politikov.
 
Ale médiá súdia a to je rozdiel. Pritom odkiaľ mám mať napríklad istotu, že zverejňované informácie nie sú selektované? Veď s Kočnerom sa stretávali stovky ľudí. A Kočnerovou záľubou bolo týchto ľudí ovládať, a to mohol len cez informácie. Tak kde sú?
 
V tej Threeme sa objavila aj informácia, že Kočner s Národnou koalíciou počítal ako so záložnou možnosťou, ak mu nevyjde založenie novej politickej strany práve s Tóthom. Ako to teda bolo?
 
Neviem si to vysvetliť. Žiadna komunikácia medzi nami nebola a my by sme takého človeka u nás určite nechceli. 
 
To môže povedať každý, koho dnes obviňujú zo vzťahu s Kočnerom.
 
Ale rovnako vie hocikto hocikoho obliať špinou bez dôkazov, a to sa stalo nám. My sme s Kočnerom nič nemali a je mi nepríjemné túto tému viesť. Proste nie je pravdivá.
 
 
Na snímke Marian Kočner  Zdroj: TASR
 
Vy ste sa s Marianom Kočnerom niekedy stretli?
 
Nie, nikdy.
 
Skúsme do toho vniesť aj nejaké pozitíva. Myslíte si, že dôjde k nejakej katarzii v spoločnosti?
 
Nie, táto spoločnosť je, žiaľ, veľmi rozdelená a Kočner to nezmení. Žijeme v krajine, kde nemá každý rovnakú šancu na objektívnu informáciu o ňom v médiách, tie majú hlavne na politikov dvojaký meter.
 
A ich prepojenie na ich vlastných oligarchov nikoho netrápi. Žijeme v čierno-bielej, povrchnej dobe.
 
Tak aspoň môže ísť o šancu na výmenu celej politickej garnitúry? Mohlo by to pomôcť práve aj menším stranám?
 
Či sa niečo zmení, neviem. Pozrite sa na správanie lídra Progresívneho Slovenska a jeho postoj k vlastnej drogovej kauze. Prešlo mu to. Jeden denník dokonca deň po jeho priznaní o vyskúšaní LSD priniesol rozhovor s psychiatrom, aké je LSD vlastne v pohode. To sú neuveriteľné veci. 
 
 
Na snímke Michal Truban Zdroj: TASR
 
A či to môže pomôcť nám alebo iným menším stranám? Nám by pomohlo, keby ľudia nehltali len to, čo im médiá naservírujú, ale aby sa snažili vidieť veci v súvislostiach, aby napríklad pri tom Kočnerovi nekrižovali len Jankovskú a ešte aj to za niečo, čo ani sami nepoznajú, ale aby si napríklad položili otázku, kto stvoril Kočnera?
 
A ten, kto je objektívny, musí predsa povedať, že to boli dve Dzurindove vlády. Ale to je len príklad.
 
V minulosti ste spomínali možnosť spoločného postupu s podobne orientovanými menšími stranami. Ako napredujú tieto rokovania, ak sa nejaké uskutočňujú?
 
Relevantné strany s jasnou národno-konzervatívnou politickou orientáciou, s dostatočným zázemím a silnou členskou základňou, kde by sme videli priestor na spájanie jednoducho na politickéj scéne, neexistujú.
 
Slovensko ako suverénny národny štát existuje od roku 1993 a je pevnou súčasťou zjednocujúcej sa Európy.
 
Politické elity len zvádzajú zápas o budúci charakter nášho štátu. Ale to je otázka na širšiu diskusiu. 
 
Čaká vás rozhodujúce obdobie, keď musíte presvedčiť voličov, aby vám dali hlasy. Ako chcete o ne zabojovať?
 
Snažíme sa podobne ako konkurencia využívať všetky dostupné prostriedky. Komunikujeme na sociálnych sieťach, chodíme medzi ľudí a túto snahu chceme vystupňovať po skončení dovolenkového obdobia.
 
Chceme využívať slušné postavenie v regiónoch, kde máme starostov, poslancov obecných i mestských zastupiteľstiev, ale zastúpenie máme aj vo VUC.
 
Samozrejme, investujeme aj do komunikačnej kampane. Chceme mať dostatok priestoru na predstavenie našich názorov a programu. A chceme k tomu pristúpiť naplno a dôsledne.
 
 

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 732,495 +3,020 Dnes Úmrtí 14,900 +74 Dnes Uzdravení 599,858 Infikovaných 117,737 Last updated: 7. decembra 2021 - 03:25 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img