sobota, 24 októbra, 2020
9.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Pravda či konšpirácia? Toto bolo pri rokovaniach Mosta a SMK garantované, trvá...

Pravda či konšpirácia? Toto bolo pri rokovaniach Mosta a SMK garantované, trvá na svojom Simon

Ako by ste vo všeobecnosti ohodnotili súčasný stav predvolebných rokovaní medzi maďarskými stranami?
 
Vo všeobecnosti to hodnotím tak, že maďarskí voliči v budúcnosti nemusia mať jednotné zastúpenie v parlamente, lebo Most-Híd odmietol spolupracovať s SMK, ale stále existuje reálna šanca, aby mali Maďari zastúpenie, pokiaľ sa Maďarské fórum (MF) a Strana maďarskej komunity rozhodnú ísť do volieb na spoločnej kandidátke, čo aj my z MF preferujeme.
 
A k tomu by sa mohli pripojiť aj mimovládni aktivisti či starostovia z radov maďarskej menšiny.
 
Hovoríte, že Most-Híd odmietol spolupracovať s SMK, ja by som sa držal termínu, že sa nedohodli, ktorý obe strany komunikujú. Bolo to pre vás prekvapivé? 
 
Keď sme vlani v septembri začali zbierať podpisy pre vznik MF, tak nám všetkým v MF bolo jasné, že nemôže dôjsť k dohode medzi Mostom-Híd a SMK. A ich spoločné rokovania sa viedli spôsobom, aby sa ani náhodou nedohodli.
 
Obe strany však dohodu minimálne verbálne chceli, hovorili o zdravom rozume, lídri oboch strán boli ochotní odstúpiť z kandidátky. Nakoniec to aj tak padlo. Dobehol Most-Híd jeden z jeho princípov – garancia kvót pre Slovákov a Rusínov? Pri 50-percentnom podieli miest na spoločnej kandidátke s SMK to mohlo mnohým z Mosta prekážať.
 
Opakujem, Most-Híd viedol rokovania tak, že bolo garantované, že sa nedohodnú. Inak pomer 50 ku 50 ako prvý ponúkal Most na svojej kandidátke, takže je ťažko pochopiteľné , prečo na ich kandidačnej listine táto kvóta môže byť a na spoločnej koaličnej s SMK tento pomer byť nemôže.
 
To znamená, že Most len hľadal dôvod, prečo sa koalícia nemá uskutočniť. Každému musí byť jasné, že strana Most-Híd – to je Béla Bugár. Ak nie je on na kandidátke, strana neexistuje. Výrazní ľudia, ktorí Mostu dávali tvár, už v ňom nie sú.
 
Môže výhľadovo ďalšiemu zastúpeniu maďarských strán v parlamente ublížiť fakt, že Most-Híd je koaličnou stranou? Dokonca v koalícii so SNS?
 
Nerozumiem otázke.
 
Či to nemôže maďarských voličov čiastočne znechutiť a prinútiť hľadať volebné riešenie inde – napríklad v maďarskej platforme Progresívneho Slovenska.
 
Úprimne povedané, maďarský volič, respektíve bývalý volič Mosta-Híd sa dnes hanbí za to, čo Most-Híd robí vo vláde, ako chránil Roberta Kaliňáka a dnes háji Moniku Jankovskú.
 
Na druhej strane každý Maďar si želá mať zastúpenie menšiny v parlamente a ja verím tomu, že bude mať v nadchádzajúcich voľbách možnosť vybrať si medzi tými, ktorí budú stáť na dobrej, alebo na zlej strane.
 
Na tom nič nemení, či prichádza ponuka z PS, alebo neprichádza. Osobne si myslím, že Maďari majú spolupracovať so slovenskými politickými stranami, ako je aj PS, ale PS pracuje svojou platformou možno proti sebe, proti nádeji na zmenu na Slovensku.
 
Pretože každému je jasné, že PS nedokáže získať dve či štyri percentá maďarských hlasov.
 
Získa len zanedbateľné množstvo, ale to môže byť prekážkou toho, že by Maďari mohli mať svoju stranu v parlamente.
 
Teraz z vás v súvislosti s touto platformou cítim skepsu, no vy ste ju na rozdiel od SMK a Mosta-Híd prijali s optimizmom. 
 
Osobne sa teším, že sú u nás slovenské strany, ktoré považujú problémy Maďarov minimálne za také dôležité ako problémy Slovákov a že sa chcú k tomu tak postaviť. To je v poriadku. Spoluprácu vítam, ale tá má byť v parlamente po voľbách.
 
Vo voľbách sa môže stať, že PS získa nejaké hlasy, ale bude im chýbať päť-šesť percent, ktoré mohli získať maďarské strany. A ktoré by mohli byť ich koaličným partnerom. Z tohto pohľadu vnímam ich krok za kontraproduktívny.
 
Čiže pre vás je z tých dvoch možností – spolupráca s SMK a prípadne s ďalšími stranami alebo s maďarskou platformou PS – prijateľnejšia tá prvá.
 
Od samého začiatku sme hovorili, že najdôležitejšie je samotné zastúpenie Maďarov v parlamente. Problém nie je možné vyriešiť tak, že v poslaneckom klube jednej strany budú povedzme z 20 poslancov dvaja či traja Maďari.
 
To Maďarov neosloví. Rok pracujeme na tom, aby sme oslovili sklamaných voličov Mosta-Híd, ktorí odišli od tejto strany.
 
A v spolupráci s SMK a ďalšími, ktorí chcú ísť do toho a vedia formovať život našej menšiny, vytvoriť takú alternatívu, za ktorú sa Maďari nemusia hanbiť. To je náš záujem, na tom pracujeme.
 
Váš pôvodný cieľ bolo mať na spoločnej kandidátke všetky maďarské strany, teda aj Most-Híd.
 
Keby boli všetky štyri, mohli mať Maďari jednotné zastúpenie. Teraz môžu mať dôstojné zastúpenie. Ale jednotné už nebude, Bugár odmietol spoluprácu s SMK.
 
S SMK už rokujete? Ako sa to prípadne vyvíja po ich nedohode s Mostom?
 
My sme aj doteraz rokovali. Po odmietnutí zo strany Mosta sme otvorene povedali, že sme pripravení na opakované rokovanie a všetko nasvedčuje tomu, že na budúci týždeň by sme sa mohli stretnúť a riešiť ďalej túto otázku.
 
Máte na túto spoluprácu sformulované nejaké požiadavky? Napríklad percentuálny pomer?
 
Máme svoju predstavu, ale to nepatrí médiám, ale na rokovanie.
 
Napriek vášmu vzťahu k vašej bývalej strane dá sa povedať, že Most-Híd za tých tri a pol roka vybojoval niečo pre maďarskú menšinu?
 
Keby som povedal, že Most-Híd pre maďarskú menšinu nič nedosiahol, tak by som klamal. Ale je treba si zodpovedať otázku, čo Most obetoval za svoje krátkodobé ciele.
 
A z volebných výsledkov je vidieť, že pre svoje ciele z dlhodobého hľadiska obetoval jednotné zastupovanie Maďarov v parlamente a komunitu dostal do stavu, že má toto budúce zastúpenie v NR SR ohrozené.
 
To je príliš vysoká cena, a na to som ako člen Mosta ešte v roku 2016 upozorňoval, hovoril som, že vstup do takejto vládnej koalície môže znamenať koniec Mosta-Híd.
 
A dnes výsledok z eurovolieb cez 2,5 percenta jasne ukazuje, že som mal pravdu. A že Most-Híd nevedel Smer a SNS udržať na uzde, skôr sa prispôsobil hodnotám, ktoré majú oni.
 
Z politiky ste boli ešte pred časom pripravený odísť, nakoniec ste ostali. Je táto možnosť koalície s SMK tou vzpruhou, ktorá vás v nej udržala?
 
Cítim zodpovednosť za mladých ľudí, ktorí prišli za mnou a hovorili, že SMK a Most-Híd nebudú voliť. Cítim za nich zodpovednosť v tom, aby som odovzdal svoje skúsenosti či už z vlády, z parlamentu, alebo z vedenia politickej strany.
 
Som rád, že zatiaľ spolu robíme všetky kroky, ktoré sme si zaumienili. Pokiaľ by som chcel ostať predtým v politike, mal som možnosť od niektorých slovenských strán. To som odmietol.
 
Ktoré slovenské strany vás oslovili?
 
Po tom, ako som nevstúpil do vládnej koalície, som mal ponuky z OĽaNO aj od SaS. Možností som mal hneď niekoľko. Ale vždy som hovoril, že maďarskými hlasmi je nutné dostať maďarských politikov do parlamentu ako jednotný klub.
 
Pokiaľ by tí mladí neprišli a nepovedali, že chcú tvoriť niečo nové, tak by som odišiel.
 
 
 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Jarjabek: Prečo sú ľudia nad 65 rokov oslobodení z testovania? Je to drzosť, diskriminácia hraničiaca s generačným rasizmom

Poslanec Dušan Jarjabek (Smer-SD)  sa cíti diskriminovaný.   “Prečo sú ľudia nad 65 rokov oslobodení z testovania? Čo to je?  Ja vám...

Naď: Kompletné čísla. Zo 61.905 otestovaných na Orave a Bardejove bolo 2225 infekčných

Z 61.905 otestovaných ľudí na ochorenie COVID-19 na Orave a v Bardejove bolo v piatok 2225 infekčných. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO)...

Čaputová: Čakajú nás dni zastavenia. Napriek rôznym názorom je potrebné rozhodnutia vlády rešpektovať

Napriek rôznym názorom na vyhlásené opatrenia je potrebné rozhodnutia vlády rešpektovať, lebo iba spoločný a koordinovaný postup je našou jedinou nádejou. Prezidentka...

Bardejov: V nemocnici zachytili osem zdravotných sestier pozitívnych na COVID-19

Situácia v súvislosti s výpadkom personálu v bardejovskej nemocnici sv. Jakuba je stále komplikovaná. Momentálne je podľa slov riaditeľa Mariána Petka 90 zamestnancov práceneschopných z hľadiska,...

VIDEO Premiér Matovič: Na Orave a v Bardejove odhalili zatiaľ 1506 infekčných ľudí

Počas prvého dňa pilotnej fázy testovania na ochorenie COVID-19 v okresoch na Orave a v Bardejove sa do 17.00 h zachytilo 1506...

VIDEO Minister Krajčí ocenil vysokú účasť na piatkovom testovaní

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) na základe piatkových výsledkov verí, že pretestovanie na ochorenie COVID-19 v okresoch na Orave a v Bardejove...

Pellegrini: Vláda nedala na výber. Buď pôjdeme na plošné testovanie, alebo musíme ostať desať dní doma bez príjmu

Opatrenia, príkazy a zákazy, ktoré vo štvrtok (22. 10.) prijala vláda, vzbudzujú mnohé otázky o tom, ako bude vyzerať náš život v...
Slovensko
Pozitívne vzorky 37,911 Úmrtí 134 Uzdravení 8,859 Infikovaných 28,918 Last updated: 24. októbra 2020 - 04:38 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky