Opozícia ide do toho. Rozhodnú o Pellegrinim. Mimoriadna schôdza má byť tento týždeň

  0
  Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini (Autor: TASR)

  Vyslovenie nedôvery

  Návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi podala opozícia, dôvodom je, že predseda vlády neodvolal Moniku Jankovskú z postu štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti. Jej odchod opozícia žiada pre jej údajné kontakty s Marianom K. obvineným z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú.

  Opozícia 

  Iniciovanie schôdze podporilo 32 opozičných poslancov z klubu OĽaNO, SaS, Sme rodina a niekoľko nezaradených zákonodarcov. OĽaNO premiéra na odvolanie Jankovskej vyzývalo, organizovalo aj protest pred sídlom ministerstva spravodlivosti.

  Prekrytie vlastného zlyhania z minulosti

  Premiér vníma Matovičove iniciatívy ako snahu prekryť jeho zlyhania z minulosti, keď sa stretával s podnikateľom Marianom K. Pellegrini opakovane vyhlásil, že pokiaľ sa potvrdia podozrenia týkajúce sa Jankovskej, požiada ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd), aby navrhol jej odvolanie.

  Podľa vlastných slov chce konať až po tom, čo bude mať v rukách relevantné informácie. 

  Smer–SD odvolanie považuje za účelové 

  Smer-SD sa za svojho premiéra postavil, návrh na jeho odvolanie považuje predseda Smeru-SD Robert Fico za neopodstatnený, účelový a smiešny.

  Premiéra a vládu bude strana podľa Ficových slov brániť všetkými dostupnými prostriedkami.

  NAKA

  Národná kriminálna agentúra (NAKA) vykonala u Jankovskej zaisťovacie úkony, štátna tajomníčka jej odovzdala mobilný telefón. Podľa medializovaných informácií mala Jankovská údajne intenzívne komunikovať s Marianom K. Jankovská komunikáciu poprela a tvrdí, že sa s ním nestretla.

  Čaputová

  Podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej je zotrvanie Jankovskej vo funkcii neobhájiteľné. Minister spravodlivosti po potvrdení väzieb na Mariana K. podá návrh na odvolanie Jankovskej.

  V prípade, ak by strana Smer-SD, ktorá ju do funkcie nominovala, trvala na jej zotrvaní v pozícii, zváži Gál demisiu.

   

  - Reklama -