NAKA rozhodla. Prokurátor Kováčik si môže vydýchnuť

  0
  Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik (Autor: TASR)

  NAKA rozhodla

  “Trestné oznámenie NAKA 23. augusta odmietla, pretože nie je dôvod na začatie trestného stíhania alebo na postup podľa paragrafu 197 odseku 2 Trestného poriadku. Dozorujúci prokurátor po preskúmaní vyšetrovacieho spisu a rozhodnutia vyšetrovateľa rozhodne o ďalšom postupe,” uviedla v pondelok na otázku TASR hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová.

  Ochrana bankového a obchodného tajomstva

  Ako ďalej dodala, Kováčik bol na vyzvanie polície dvakrát bezodkladne poskytnúť podrobné vysvetlenie týkajúce sa predmetnej finančnej pôžičky. “Podrobné vysvetlenie podal operatívnemu pracovníkovi aj jeho brat, ktorý pôvod peňazí vydokladoval listinným materiálom.

  Dotknuté finančné prostriedky pochádzali z predaja členských podielov družstva, pôdy a úspor brata, ktorý mu ich poskytol aj s navrhnutým termínom a spôsobom splátok. Vzhľadom na ochranu obchodného, bankového, daňového tajomstva nie je možné poskytnúť podrobnejšie informácie, odopreté dotknutými zúčastnenými osobami. Šlo jednoznačne o pôžičku, a nie o úplatok,” objasnila ďalej hovorkyňa ÚŠP.

  Pôžička

  Podľa jej slov uviedol špeciálny prokurátor predmetnú pôžičku aj do svojho majetkového priznania za rok 2017, aj do dotazníka Národného bezpečnostného úradu. “Za priestupok spáchaný z nevedomosti a zo zlého výkladu zákona o obmedzení platieb v hotovosti, keď sa mylne domnieval, že pôžička nemôže byť považovaná za platbu, mu bola uložená pokuta Colným úradom Bratislava, ktorú uhradil,” povedala ďalej Tökölyová.

  Operáciu banka nahlásila

  Denník N v polovici februára informoval, že Kováčik v roku 2017 vložil na svoj účet v banke 204.000 eur. Uviedol, že peniaze pochádzajú od jeho brata. Operáciu banka nahlásila polícii, ktorá to podľa denníka vtedy nevyšetrila. Prezident Policajného zboru Milan Lučanský následne nariadil podrobnú kontrolu spisu a v prípade potreby jeho opätovné otvorenie.

  Kováčik peniaze použil na kúpu domu pre syna. Dom stál 270.000 eur, zvyšnú cenu zaplatil syn.

   

  - Reklama -