utorok, 19 októbra, 2021
3.7 C
Bratislava
ÚvodArénaČo vám o požiaroch v Amazónii inde nehovoria. Kríza planéty? Fake news....

Čo vám o požiaroch v Amazónii inde nehovoria. Kríza planéty? Fake news. Poddaným, teda vám, len zdražia potraviny a energie, hovorí vedec Kremlík

Je horiaci amazonský prales globálnym problémom? Platí známa fráza, že ide o pľúca planéty?

Táto téza má tri drobné nedostatky. Po prvé, najviac kyslíka vyrobí planktón v oceáne, nie Amazónia. Po druhé, amazonská džungľa síce produkuje kvantá kyslíka, ale zase ich sama spotrebuje. Takže ide o uzavretý cyklus. Po tretie, metafora kríva – pľúca kyslík nevyrábajú, ale spotrebovávajú.

Ako sa dívať na postoj brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara, ktorý odmietol finančnú pomoc od štátov G7? Vraj sa obáva zasahovania cudzích štátov do brazílskych záležitostí.

Darček zadarmo v politike neexistuje. Tá finančná pomoc obvykle neprichádza len tak. Obvykle sa od príjemcu vyžaduje, aby dodržoval určité podmienky – ktoré sú skôr v záujme darcu ako príjemcu. Videli sme to kedysi na „pomoci“ od Medzinárodného menového fondu.

Jair Bolsonaro

Jair Bolsonaro  Zdroj: TASR

Aký závažný je problém amazonského pralesa? Tento rok je v tejto oblasti o 80 % viac požiarov ako vlani, ale vyvstala núdzová situácia skutočne tak náhle alebo prales sužujú požiare a nelegálne vyrúbavanie stromov už dlhšie?

Podľa NASA alebo podľa databázy globalfiredata.org tohtoročné požiare nijako nevybočujú z priemerov za posledných 20 rokov. Sú síce väčšie ako vlani, ale to bol mimoriadne slabý rok. Dobrá správa je, že vyrúbavanie tamojšej džungle po roku 2005 dramaticky pokleslo. Takže tá „kríza“, ktorej sú plné noviny, je len ďalšia „fake news“ z dezinformačných médií.

Ako hodnotíte počin amerického herca Leonarda DiCapria, ktorý do boja za záchranu amazonského dažďového pralesa vložil päť miliónov dolárov zo svojho vrecka?

Leonardo je skvelý herec, vie predstierať emócie a vytvárať ilúzie. Tento dôraz na city a zdanie niečoho, čo neexistuje – to nie je nevyhnutne záruka schopnosti racionálnej práce s informáciami.

Keď už sme pri celebritách, na konci júla sa na Sicílii konalo stretnutie známych osobností, ktoré sa na tzv. Google kempe radili o tom, ako zachrániť klímu. Medzi hosťami bol nielen DiCaprio, ale aj napríklad princ Harry alebo Barack Obama. Mnoho z nich však na konferenciu priletelo súkromnými tryskáčmi. O čom to vypovedá?

Vypovedá to o tom, že environmentalizmus dávno nie je žiadny hippies underground. Stala sa z toho ideológia vládnucej vrstvy. Ideológia bankárov, celebrít, miliardárov, byrokratov a kráľovských rodín. Opatrenia, ktoré presadzujú, budú zdražovať energiu a potraviny poddaným – ale novodobých feudálov sa nedotknú.

Podľa online mapy požiarov FIRMS, ktorú prevádzkuje NASA, je síce v Amazónii miest, kde horí, naozaj veľa, ale napríklad juh afrického kontinentu postihol oheň oveľa horšie. Server Bloomberg uvádza, že v Kongu a v susednej Angole bolo v dňoch 22. a 23. augusta zistených asi 10-tisíc rôznych ohnísk požiarov, zatiaľ čo v Brazílii päťkrát menej. Je teda Afrika menej dôležitá? Prečo sa pozornosť médií upiera na Amazóniu?

Z Brazílie liberálne médiá urobili exemplárny prípad, pretože tam vládne konzervatívec Bolsonaro, akýsi brazílsky Trump. Zámienka, ako ho zvrhnúť alebo aspoň priškripnúť. Navyše treba rozdúchať paniku pred blížiacou sa klimatickou konferenciou, na ktorú sa plaví to švédske dievča s otcom na milionárskej jachte.

S potenciálnym riešením problému pralesa v Amazónii prišlo Fínsko. Vraj by EÚ mala zakázať dovoz brazílskeho hovädzieho mäsa. Tamojší farmári totiž úmyselne vypaľujú prales, aby získali nové pozemky pre pastviny. Brazília je najväčším vývozcom hovädzieho mäsa na svete. Váš komentár?

Európskym poľnohospodárom sa hodí akýkoľvek argument, aby sa zbavili konkurencie legendárneho hovädzieho mäsa z Latinskej Ameriky. To nie je žiadne prekvapenie. Mne sa ohromne páčilo, čo povedal prezident Bolsonaro, keď Merkelovej odsekol, nech si svoje peniaze nechá a použije ich na zalesnenie Nemecka. Možno by si to nemeckí Zelení mali dať do programu – obnoviť veľký teutónsky prales.

Angela Merkelová

Angela Merkelová  Zdroj: TASR

Čo si máme vziať z katastrofy na Sibíri? V auguste vraj horelo územie s veľkosťou Belgicka a požiare nie je možné skrotiť ľudskou silou. Podľa odhadov ruských odborníkov navyše do atmosféry unikli milióny ton skleníkových plynov.

To je novinárčina na úrovni tretej cenovej skupiny. Prečo novinári neuvádzajú žiadne porovnanie s rozsahom požiarov v iných rokoch? Ukázať len obrázok požiaru, to je len hra na city. Také veci sa, bohužiaľ, dejú odjakživa.

Sú podobné prípady skutočne početnejšie v poslednom čase alebo ide o umelo vyvolanú hystériu a také veci sa dejú pravidelne a stále?

Gigantický rozsah požiarov v chudobných rozvojových krajinách je krásna ukážka toho, ako to kedysi vyzeralo aj v Európe. Zmenilo sa to až vďaka zavedeniu profesionálnych hasičských zborov a lesnej správy, ktorá z lesov odstraňuje uschnuté stromy. Vďaka tomu v 20. storočí rozsah lesných požiarov klesol napríklad v USA alebo v Škandinávii o 90 %. Pozri výskumy Tuoma Walleniusa a ďalších vedcov.

Vítězslav Kremlík (*1976) vyštudoval históriu a anglistiku. Po afére Climategate založil web Klimaskeptik.cz. V roku 2019 vydal v nakladateľstve Dokořán knihu Obchodníci se strachem s podtitulom Průvodce skeptika po klimatické apokalypse.

autor: Marek Korejs

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 19. októbra 2021 - 08:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img