piatok, 2 decembra, 2022
0.9 C
Bratislava
ÚvodArénaStúpa alebo klesá počet Rómov? Ravasz hovorí o pozitívnom trende

Stúpa alebo klesá počet Rómov? Ravasz hovorí o pozitívnom trende

Medzi rokmi 2004 a 2013 sa k rómskej komunite hlásilo v priemere 8300 ľudí, za posledných šesť rokov to bolo o 1000 ľudí menej, čo je podľa Ravasza pozitívny trend.

„Z dát vidíme, že populačný rast Rómov na Slovensku sa postupne spomaľuje a že čoraz väčšia časť z nich žije v normálnych podmienkach. Populačná krivka sa rýchle vyrovnáva,“ uviedol. 

Ravasz hovorí, že jedinou možnosťou, ako stabilizovať komunity, je zvyšovať ich životnú úroveň. 

„V čím horších podmienkach rodina žije, tým je viac detí. Tak to, bohužiaľ, je. Nefunguje rodinné ani finančné plánovanie. To, že ich ubúda, mi hovorí, že životná úroveň ide hore,“ vysvetlil. 

Prieskum zachytil aj menšie skupiny Rómov

Pri zbere dát do Atlasu rómskych komunít oslovili 1177 obcí. Početnejšia rómska komunita žije v 804 obciach a mestách, ktoré sa dostali priamo do atlasu.

„Prieskum zachytil aj menšie skupiny Rómov v 373 obciach. Celkový počet Rómov sa na Slovensku odhaduje na 440.000,“ povedal Ravasz. 

Dáta zbierali vo viacerých fázach

Zber dát do atlasu sa uskutočňoval v regiónoch od decembra 2018 do marca 2019 vo viacerých fázach.

„V prvom kole boli oslovené všetky obce na Slovensku s otázkou, či na svojom území evidujú prítomnosť koncentrovane žijúcich rómskych komunít,“ povedal analytik národného projektu Monitorovanie a hodnotenie Ľuboš Kovács. 

Neskôr boli zozbierané informácie o infraštruktúre, obydliach a občianskej vybavenosti. Získané informácie boli potom overované terénnymi pracovníkmi z Inštitútu pre výskum práce a rodiny.

„Pred vydaním atlasu náš úrad ponúkol odbornej verejnosti priestor na pripomienkovanie údajov a spoločne sme sa postarali o doplnenie a odstránenie možných nepresností,“ ozrejmil Kovács. 

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -