Správkyňa Hongkongu oznámila stiahnutie sporného zákona

  0
  Správkyňa Hongkongu Carrie Lamová Foto: TASR/AP

  Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vládny zdroj. Očakáva sa, že Lamová to oficiálne oznámi ešte v tento deň. 

  Rozsiahle protesty proti spornému zákonu trvajú v Hongkongu, ktorý je jednou z dvoch oblastí Číny s osobitným štatútom, už tri mesiace.

  Prodemokratickí protestujúci žiadajú tiež nezávislé vyšetrenie protestov v súvislosti s násilnými zásahmi polície, ako i to, aby sa protesty prestali nazývať “výtržnosťami”, aby boli zadržaní ľudia zbavení obvinení a aby sa začalo s reformou politiky. 

  Podľa agentúry Reuters nie je jasné, či oznámenie o stiahnutí zákona pomôže ukončiť nepokoje v krajine. Lamová v utorok vyhlásila, že čínskej vláde nikdy neponúkala svoju rezignáciu s cieľom ukončiť súčasnú politickú krízu v Hongkongu.

  Reagovala tak na uniknutú nahrávku, na ktorej hovorí o tom, že by odstúpila z funkcie, keby mohla. Lamová počas utorkovej tlačovej konferencie povedala, že nikdy ani neuvažovala o možnosti diskutovať s čínskou vládou o svojej rezignácii.

  Peking podľa Lamovej verí, že jej vláda dokáže vyriešiť dlhodobú krízu bez intervencie Číny.

  Šéfka hongkonskej administratívy na nahrávke hovorí okrem iného o tom, že by odstúpila, keby mohla, a že by sa zároveň ospravedlnila za predloženie sporného návrhu zákona.

  Priznala tiež, že jej možnosti vyriešiť súčasnú krízu v Hongkongu sú veľmi obmedzené, pretože musí slúžiť “dvom pánom” a celá záležitosť dostala celoštátny rozmer.

  - Reklama -