piatok, 14 augusta, 2020
19.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Uliať sa zo školy, to chcete! Udrel Zeman na ´mládež proti klíme´....

Uliať sa zo školy, to chcete! Udrel Zeman na ´mládež proti klíme´. Psychicky labilní! A povedal svoje ku Konevovi

Pán prezident, pri stretnutí s českými diplomatmi ste varovali pred príchodom krízy. Povedali ste, že žúr sa skončil. Je na to česká vláda pripravená?

V štátnom rozpočte sú zdroje vo výške 340 miliárd korún (v prepočte vyše 13 miliárd eur – pozn. red.). A to sú zdroje, ktoré vyplývajú z potenciálneho zrušenia všetkých daňových výnimiek, oslobodení atď. Takže ak sa chceme pripraviť na krízu, máme tu výrazný objem prostriedkov, ktoré nám môžu pomôcť krízu prekonať.

Hovorili ste o tom s ministerkou financií, keď u vás nedávno v Lánoch bola?

Áno, hovoril.

Správala sa vláda zodpovedne, keď ani v časoch rastu nemala výrazne prebytkový rozpočet?

Myslím, že hospodárenie štátu vrátane poklesu podielu štátneho dlhu na hrubom domácom produkte bolo vcelku uspokojivé. Nechcel by som zase škrtiť investície, trochu mi to pripomína Nicolae Ceausesca, ktorý mal tri miliardy dolárov štátneho dlhu, všetko splatil, ale nesvietilo sa, nekúrilo sa a takmer sa nejedlo. Takže, aby sa robili úsporné opatrenia na úkor investícií, proti tomu som vždy bol.

Aká vážna je podľa vás hrozba príchodu ekonomickej krízy?

Nijako dramatické to nie je. Bude to skôr stagnácia ako kríza, to znamená nulový rast. Ale nulový rast znamená, že my sme nasadili tzv. mandatórne výdavky, ktoré musíme vyplatiť aj v prípade nulového rastu, a tam je to, samozrejme, ťažšie, ako keď ekonomika rastie.

V prejave pred diplomatmi ste povedali, že Česko má skvelú príležitosť na export elektriny do Nemecka. Na druhej strane však jeden z členov vznikajúcej uhoľnej komisie a zároveň člen hnutia Duha hovoril o tom, že Česká republika musí znižovať export elektriny až k nule, aby mohla časom zavrieť uhoľné elektrárne…

Hnutie Duha odmietam komentovať, pretože ich pokladám za nekompetentných fanatikov.

Nie je teda založenie uhoľnej komisie vládou zbytočný krok, keď niektorí tam budú presadzovať také extrémy?

Nech pokojne funguje, nech sa vymieňajú názory a argumenty, ale nech pokiaľ možno tí fanatici nie sú vo väčšine.

Spotreba fosílnych palív je jednou z oblastí, o ktorých sa diskutuje vo vzťahu k ochrane klímy. Súčasne je asi najvýraznejšou tvárou „boja za klímu“ študentka Greta Thunbergová. Čo hovoríte na jej počínanie?

Už som raz dostal otázku, čo si o nej myslím. Stručne som odpovedal, že mi pripadá ako hysterka, a viac som sa k tomu nevyjadroval.

Greta Thunbergová

Greta Thunbergová. Zdroj: TASR

Jej iniciatíva „Fridays For Future“ sa dostala aj do Českej republiky. Nie je správne, že sa o slovo začína hlásiť mladá generácia, ktorá myslí na vlastnú budúcnosť?

Nech sa mladá generácia zaujíma o svoju budúcnosť, ale v sobotu. V sobotu, keď sa neučí, pretože potom to bude poctivé a vierohodné. Pokiaľ je to v piatok, je to len pokus uliať sa zo školy a nič iné.

Českých aktivistov, ktorí štrajkujú za klímu, nedávno prijal minister Petříček, ktorý vraj bude tlmočiť ich požiadavky v OSN. Mal by minister českej vlády na tomto medzinárodnom fóre za Česko prezentovať názory niekoľkých školákov?

Nechcem kritizovať pána ministra Petříčka, ale myslím si, že by sa mohol zaoberať užitočnejšími úlohami.

Tomáš Petříček

Tomáš Petříček. Zdroj: TASR

Mimochodom, v tom prejave pred diplomatmi ste mali na mysli aj pána ministra zahraničia v tom, že niektorí len deklamujú patetické deklarácie, ktoré neprinášajú žiadny efekt?

Áno, hovoril som o ňom. O tom táraní o ľudských právach, áno.

Ministerstvo zahraničia sa vraj ku klimatickému štrajku pridá tiež, zamestnanci budú môcť debatovať o klíme a v záhrade Černínskeho paláca budú chovať včely. Čo na to hovoríte?

No, bude tam mať včelín. To je také gesto… Úprimne povedané, myslím si, že je to módna vlna a niektorí psychicky labilnejší jedinci tejto módnej vlne podľahli. Keby študovali teóriu klimatických zmien, možnože by boli ostražitejší.

Blahoželali ste premiérovi Babišovi k zastaveniu trestného stíhania. Nebolo to predčasné? Podľa najvyššieho štátneho zástupcu Pavla Zemana ide len o medzikrok a môže sa to ešte zmeniť.

Pavel Zeman by sa k tomu vlastne nemal vôbec vyjadrovať, pretože o tom vôbec nič nevie. Predpokladám, že ten materiál pána Šarocha ešte nečítal. Je to 90 stránok alebo dokonca 20-tisíc strán spisu, z ktorého pán Šaroch vychádzal. Nie, nie, nie. Ja som vyšiel z informácie, že Deník N, ako je známe, oznámil, že pán Šaroch rozhodol o zastavení trestného stíhania.

Nemám nič proti tomu, aby sa rozhodnutie pána Šarocha preskúmalo, a prial by som si dokonca, aby sa tých 90 stránok zverejnilo, aby všetci mohli posúdiť, rovnako, ako posudzujú napríklad zdôvodnenie rozsudku, dôvody, ktoré pána Šarocha k tomu rozhodnutiu viedli. Ale vážim si ho za jeho odvahu, pretože keby sa rozhodol naopak pre obžalobu Andreja Babiša, celá mediálna svorka by mu nadšene tlieskala.

Andrej Babiš

Andrej Babiš. Zdroj: TASR

Zatiaľ čo teraz sa niektorí novinári sťažujú, že sa im nedarí žalobcu Šarocha zohnať, nechce s médiami hovoriť a odmieta poskytovať vyjadrenia…

Má dobrý vkus.

Vášnivé debaty sa v posledných týždňoch vedú okolo sochy maršala Koneva v pražských Dejviciach. Podľa starostu Kolářa tam socha nemá čo robiť a pokojne ju vraj môžu hodiť do zberu. Ako to vnímate?

Dopočul som sa, že na tom mieste majú byť vybudované podzemné garáže. Ak je to tak, je to veľmi cynický dôvod na odstránenie sochy maršala Koneva.

Myslíte teda, že tie prekvapivo ostré vyhlásenia starostu Prahy 6 boli vyvolané len snahou sa sochy zbaviť pre stavbu garáží?

Podľa môjho názoru sa TOP 09 stala pražskou politickou stranou so základňou práve v Prahe 6 a niektoré ostré vyhlásenia okrem tých podzemných garáží sú dané aj mýtom obkľúčenej pevnosti.

Faktom je, že časť verejnosti z Prahy 6 za starostom stála a pár desiatok ľudí to prišlo vyjadriť aj na nedávnu demonštráciu, kde pískali na opačný tábor a kričali, že „sochu vraha v Dejviciach nechcú“…

Mali by si uvedomiť, že maršal Konev okrem Prahy oslobodil aj Osvienčim. Ja súhlasím s názorom, že by nemal mať sochu v Maďarsku, ale teraz sa bavíme o tom, čo urobil pre Československo, a tam je jeho prínos pozitívny.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Lukašenko naradil preveriť prípady zadržania občanov. Minister vnútra sa ospravedlnil za konanie polície, ale…

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko nariadil preveriť prípady zadržania občanov počas protestných akcií, ktoré v Bielorusku trvajú už piaty deň a ktoré sa...

Baláž: Oficiálne Danko uviedol, že nebude kandidovať za predsedu SNS. Chlap by mal slovo dodržať

Po kolapse vo voľbách sa neuskutočnila žiadna analýza, hovorí pre ParlamentnéListy.sk kandidát na predsedu SNS, bývalý poslanec parlamentu Radovan Baláž. Čo najviac...

V Británii požiadalo o právo na pobyt už 3,8 milióna občanov EÚ

Vyše 3,8 milióna občanov členských krajín EÚ už požiadalo o povolenie ostať v Británii v rámci mechanizmu, ktorý Spojené kráľovstvo aktivovalo po...

Firmy využívajúce produkty čínskych firiem nemôžu obchodovať s vládou USA

 V USA vstúpili do platnosti nové opatrenia, na základe ktorých americká vláda nebude môcť nakupovať tovary a služby od firiem využívajúcich produkty...

Čo nás čaká pre koronavírus. Prehlásenia o bezinfekčnosti, rúška, aktualizácia rizikových krajín…

Konzílium odborníkov nebude do 1. septembra prehodnocovať zoznam menej rizikových krajín, Slovákom však odporúča necestovať do zahraničia, obzvlášť ak majú maloleté deti....

Špecializovaný trestný súd: Spevák Rogel s dvomi členmi Krátkeho procesu nejdú do väzby

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, nezobral do väzby troch členov extrémistickej skupiny, herca a speváka kapely...

Trump: Spojené arabské emiráty nadviažu diplomatické vzťahy s Izraelom

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok oznámil, že Spojené arabské emiráty (SAE) a Izrael sa dohodli na nadviazaní úplných diplomatických vzťahov. Má...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,739 Úmrtí 31 Uzdravení 1,939 Infikovaných 769 Last updated: 14. augusta 2020 - 06:22 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky