streda, 28 júla, 2021
33.3 C
Bratislava
ÚvodArénaFOTO Toto je slovenská dedina roka, na dedičstvo predkov v nej nedajú...

FOTO Toto je slovenská dedina roka, na dedičstvo predkov v nej nedajú dopustiť

Výsledky súťaže, nad ktorou prevzal záštitu minister životného prostredia SR László Sólymos, slávnostne vyhlásili v sobotu popoludní v Banskej Bystrici, počas 2. ročníka sprievodného podujatia Radvanského jarmoku – Slovenský deň kroja 2019.

Ako pre TASR uviedla Iveta Kureková zo Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP), Dedina roka 2019 – Papradno, presvedčila hodnotiacu komisiu súťaže najmä tým, aký význam prikladá zachovaniu prírodného dedičstva a dedičstva predkov.

“Pestrosť biodiverzity a zachovaná mozaiková krajina lesov, lúk a pasienkov, je nielen dôvodom na hrdosť obyvateľov, ale aj na ich ochranu,” konštatovala.

Hodnotilo sa aj s ohľadom na globálne výzvy

Obec sa môže pochváliť aj racionálnym využívaním lokálnych zdrojov, či realizáciou rôznorodých aktivít. Všetko podporuje spolková, klubová a záujmová činnosť.

Na snímke rímskokatolícky kostol zasvätený sv. Ondrejovi s unikátnym orgánom v obci Papradno. Zdroj: TASR

“Príkladný a komplexný rozvoj obce rozhodol, že prestížny titul Dedina roka 2019 získalo Papradno a ako národný víťaz bude v roku 2020 zastupovať Slovensko v 16. ročníku súťaže o Európsku cenu obnovy dediny,” pripomenula Kureková.

Izba regionálnych tradícií v základnej škole v obci Papradno. Zdroj: TASR

Hodnotiaca komisia súťaže, ktorú tvorili zástupcovia jej vyhlasovateľov a partnerov, posudzovala prihlásené obce nielen v zmysle pravidiel súťaže, ale aj v duchu motta aktuálneho ročníka európskej súťaže „miestne odpovede na globálne výzvy“.  

Pohľad na potok a typické splavy v obci Papradno. Zdroj: TASR

Podľa manažéra súťaže Tomáša Orfánusa reaguje na skutočnosť, že každé miesto, dokonca aj najmenšie sídlisko, má nadregionálny význam a v mnohých prípadoch aj vplyv na globálny vývoj.

Hasičská zbrojnica v obci Papradno. Zdroj: TASR

„Preto je dôležité, ako dokáže zareagovať na nebezpečenstvá, alebo využiť príležitosti. Toto heslo sa preto osobitne zameriava na komunity, ktoré sú si vedomé svojej zodpovednosti, a v rámci svojich možností nájdu odpovede na veľké otázky 21. storočia, ktoré pomôžu zlepšiť život na našej planéte.”

Ocenené obce získajú aj financie na rozvoj

Druhé miesto v súťaži obsadila obec Svätý Anton v okrese Banská Štiavnica a tretie obec Raslavice v okrese Bardejov.

Svätý Anton: Pohľad na známy kaštieľ, ktorý sa v obci nachádza. Zdroj: TASR

V jednotlivých kategóriách získali ocenenie nasledovné obce: Dedina ako hospodár – Lúky (okres Púchov), Dedina ako maľovaná – Domaňovce (okres Levoča), Dedina ako klenotnica – Beluj (okres Banská Štiavnica) a Krivany (okres Sabinov), Dedina ako pospolitosť – Bolešov (okres Ilava), Dedina ako partner – Tvrdošovce (okres Nové Zámky), Dedina ako záhrada – Tvrdošovce (okres Nové Zámky). Mimoriadne ocenenia získali obce Jesenské (okres Levice), Pobedim (okres Nové Mesto nad Váhom) a Dohňany (okres Púchov).

Raslavice v zime: Na snímke kaštieľ v hornošarišskej obci, v ktorom údajne prespal jednu noc ruský cár Alexander I. Zdroj: TASR

Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční v Papradne v závere tohto roka.

Ocenené obce získajú okrem vecných cien od vyhlasovateľov súťaže a jej partnerov, aj finančné prostriedky od generálneho partnera súťaže, viazané na realizáciu projektu zameraného na rozvoj a obnovu obce.

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,488 +82 Dnes Úmrtí 12,534 Uzdravení 379,437 Infikovaných 517 Last updated: 28. júla 2021 - 18:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -