pondelok, 3 augusta, 2020
19.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Čaputovú konfrontovali s Hrnkom: Vysvetľovala aj svoj postoj k V4

Čaputovú konfrontovali s Hrnkom: Vysvetľovala aj svoj postoj k V4

“Toto je niečo, na čo treba zamerať pozornosť. Riešenia existujú, ak bude vôľa ich prijať na systémovej, a potom aj personálnej úrovni,” povedala.

Prezidentka reagovala aj na vyjadrenie predsedu Smeru-SD Roberta Fica k bývalému poslancovi Národnej rady (NR) SR Milanovi Mazurekovi, ktorý bol za rasistické výroky na margo rómskej menšiny právoplatne odsúdený.

Čaputová nesúhlasí s tvrdením, že to, čo povedal Mazurek na adresu Rómov, si myslí aj väčšina Slovákov. Zároveň poznamenala, že ako krajina potrebujeme mať veľmi jasné medze slobody prejavu.

“Takéto výroky boli za tou medzou a neprispievajú k ničomu, určite nie k riešeniam,” podotkla.

Čaputová víta, že z funkcie štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti odstúpila Monika Jankovská (Smer-SD). To, či sa má Jankovská následne obliecť do sudcovského talára, je podľa prezidentky na svedomí bývalej štátnej tajomníčky.

“Je to vecou aj kompetentných inštitúcií, ktoré majú možnosť zistiť si potrebné skutočnosti a prípadne iniciovať disciplinárne stíhanie a v rámci neho aj pozastaviť výkon funkcie sudcu,” uviedla prezidentka.

Mimoriadnu parlamentnú schôdzu, na ktorej chce opozícia odvolať z funkcie premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) bude podľa vlastných slov iba sledovať, ako dopadne, nechce byť súčasťou politického boja.

Poslanec NR SR Ľubomír Galko (SaS) považuje za správne, aby sa táto schôdza konala, preto že Pellegriniho vníma ako “bábkového premiéra”.

V prípade blížiacej sa voľby nového predsedu Najvyššieho súdu SR Čaputová opakovane deklaruje, že bude pri menovaní brať ohľad nie len na odbornosť kandidáta, ale aj na jeho osobnostné kritéria.

Nemala by to byť podľa nej osoba, ktorá by neprispela v dôveryhodnosť justície.

Poslanec NR SR Anton Hrnko (SNS) kritizuje Čaputovú za postoj k zoskupeniu krajín V4, či za to, že umožnila Michalovi Kováčovi ml. sa stať veľvyslancom, hoci figuroval v kauze Technopol s Marianom Kočnerom. 

Prezidentka tvrdí, že V4 sa musí pozerať nie len na svoje regionálne záujmy, ale trošku širšie. “O čo sa snažím je, aby nastalo zmenšenie delenia na východ a západ Európy,” vyhlásila.

V prípade Kováča ml. argumentovala, že v celom procese bola len “bodkou za vetou” a že už pred ňou bol udelený súhlas vlády, zahraničného parlamentného výboru a stanovisko bývalého prezidenta.

“Nevidím dôvod, aby som urobila iné rozhodnutie,” skonštatovala Čaputová. Poukázala aj na fakt, že Kováča ml. zbavil súd v Mníchove akéhokoľvek podozrenia právoplatným spôsobom.

Hlava štátu sa nebráni, ak bude dobrý dôvod a príde pozvanie zo strany Ruska, na stretnutie s prezidentom Vladimirom Putinom.

Najbližšie ju čaká návšteva Ukrajiny. Vystúpi však aj s prejavom na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku i na klimatickom samite, čo považuje za výnimočné, lebo slovo na samite nedostanú všetci prezidenti.

Na margo poslaneckých návrhov k sprísneniu potratov uviedla, že nevidí riešenie v reštrikcii zákonom.

Nezaradený poslanec NR SR Richard Vašečka naopak deklaruje, že chce robiť všetko preto, aby sa zlepšila na Slovensku ochrana životov nenarodených detí.

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Koaličné strany o predvolebnom moratóriu. Podľa SaS nemá zmysel

SaS je za prípadné zrušenie predvolebného moratória. Označila ho za neprimerané obmedzenie prístupu k informáciám. Podobne to vníma hnutie Sme rodina. Pre...

HOAX: Nie! Test na COVID-19 výterom neporušuje hematoencefalickú bariéru

Medzi používateľmi Facebooku sa začal šíriť príspevok, podľa ktorého je test na ochorenie COVID-19 pomocou výteru z nosohltana nebezpečný, pretože údajne môže...

Začalo sa vypočúvanie kandidátov na post predsedu ŠTS

Na pôde ministerstva spravodlivosti vypočúva výberová komisia kandidátov na post predsedu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS). Do výberového konania sa prihlásili sudcovia ŠTS...

Návrh na vyhlásenie prírodnej rezervácie Vihorlatský prales už zrejme na augustovej vláde

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR ukončilo prípravu na vyhlásenie prírodnej rezervácie Vihorlatský prales. Návrh na jej vyhlásenie chce šéf envirorezortu Ján Budaj...

V Notre-Dame začali s demontážou veľkého organa, chystá sa renovácia

Symfonický organ v parížskej katedrále Notre-Dame začínajú od pondelka demontovať, aby ho mohli podrobiť hĺbkovej očiste od splodín horenia po rozsiahlom požiari,...

Nový riaditeľ Vojenského spravodajstva stále čaká na bezpečnostnú previerku

Meno nového riaditeľa Vojenského spravodajstva (VS) zatiaľ nie je známe. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) potvrdil, že sa stále čaká na ukončenie...

Trump žiada potvrdenie trestu smrti pre útočníka z bostonského maratónu. Málokedy si niekto zaslúži trest smrti viac ako on, napísal

Americký prezident Donald Trump sa v nedeľu vyslovil za to, aby vláda opäť požadovala trest smrti pre Džochara Carnajeva, jedného z vykonávateľov...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,354 +10 Dnes Úmrtí 29 Uzdravení 1,746 Infikovaných 579 Last updated: 3. augusta 2020 - 13:22 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky