Conteho vláda získala dôveru, sľúbil slušnosť a menej hádok

  0
  Giuseppe Conte (Autor: TASR)

  Pred parlamentom demonštrovali proti novému kabinetu a za vypísanie predčasných volieb prívrženci Ligy Severu a krajne pravicovej strany Fratelli d'Italia (Bratia Talianska).

  V utorok večer čaká Conteho vládu hlasovanie o dôvere v hornej komore parlamentu — Senáte.

  V poradí 66. talianska vláda zložila prísahu do rúk prezidenta Sergia Mattarellu vo štvrtok. Druhý kabinet 55-ročného staronového premiéra Giuseppeho Conteho má 21 ministrov, medzi nimi má zastúpenie aj sedem žien. Koaličnú vládu vytvorili dve strany — protisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S) a stredoľavicová Demokratická strana (PD).

  Novým šéfom talianskej diplomacie je líder M5S Luigi Di Maio a novým ministrom hospodárstva Roberto Gualtieri z PD.

  Členkou nového Conteho kabinetu je aj ministerka vnútra Luciano Larmorgeseová. V úrade vymenila Mattea Salviniho z pravicovej Ligy Severu, ktorý v Conteho vláde riadil rezort vnútra počas 14 mesiacov. Ministrom obrany je Lorenzo Guerini z PD.

  PD sa na vytvorení novej koalície s M5S, ktoré doteraz tvorilo vládu s pravicovo-populistickou Ligou Severu (LN), dohodla minulú stredu.

  Vytvorenie novej vlády s PD — niekdajším rivalom M5S — odsúhlasila minulý týždeň v utorok väčšina členskej základne M5S v internetovom hlasovaní. Conte jej zloženie  oznámil v stredu.

   

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu